Bassety to psy o wyjątkowo silnym charakterze, są uparte i z trudnością podporządkowują się zasadom, jakie wyznacza im właściciel. Lubią same decydować o sobie, a ich niezależność widać zwłaszcza podczas spacerów – chętnie odkrywają nowe miejsca i są ciekawe wszystkich zakamarków. Basset hound nie jest rasą szczególnie polecaną na pierwszego pupila. Jeśli jednak osoba bez doświadczenia w opiece nad psami zdecyduje się na adopcję, na pewno będzie musiała wykazać się dużą cierpliwością i jeszcze większym uporem niż sam basset. Co jeszcze warto wiedzieć o przedstawicielach tej rasy?
Historia powstania rasy basset
Przodkami rasy basset hound były bassety artezyjsko-normandzkie lub bassety artezyjskie, które również zaliczane są do psów gończych i myśliwskich. Za miejsce powstania rasy uznaje się Wielką Brytanię, choć sama nazwa nawiązuje do języka francuskiego, gdzie słowo „bas” to przymiotnik odnoszący się do czegoś małego. „Hound” z kolei to człon wywodzący się z języka angielskiego, który od wielu lat stosowany jest przy określaniu ras psów gończych.
W Polsce basset hound po raz pierwszy pojawił się już na początku lat 60. XX wieku, był jednak typowym zwierzęciem do towarzystwa. W hodowli natomiast bassety zaczęły pojawiać się od 1967 roku. Obecnie nie należą do najpopularniejszych ras, jednak szczenięta można dostać w kraju bez większego problemu.
Ile kosztuje basset? Cena szczeniaków z hodowli
Cena za szczeniaka z rodowodem waha się od 2 do 3 tysięcy złotych. Przed adopcją warto wziąć pod uwagę także miesięczny koszt utrzymania pupila, który w przypadku tej rasy wynosi około 300 złotych. Do tego należy doliczyć także wizyty u weterynarza oraz leczenie ewentualnych problemów zdrowotnych. W kwocie 300 złotych mieszczą się podstawowe potrzeby pupila, takie jak karma i suplementy diety. Ze względu na duże skłonności do tycia basset hound powinien być karmiony specjalistyczną karmą, której cena jest dość wysoka. Dietę uzupełnia się także o witaminy oraz minerały.
>>> Zobacz też: Marcin Kostrzyński. Jak zwierzęta pomagają mu tworzyć niezwykłe filmy o przyrodzie?
Basset – jak wygląda pies?
Basset hound często mylony jest z jamnikiem. Na pierwszy rzut oka podobieństwo jest uderzające – obie rasy mają charakterystyczne, krótkie kończyny i długi tułów. Jednak w przypadku bassetów jedną z bardziej wyróżniających cech są oczy, w kolorze brązowym lub orzechowym, często sprawiające wrażenie smutnych. Cała głowa jest pokryta fałdami skórami, które także nadają zwierzęciu nietypowego wyglądu.
Tułów basseta jest stosunkowo szeroki, prosty i wydłużony. Kończyny są silne, a przednie łapy delikatnie wygięte do środka. Dla kończyn również charakterystyczne są otaczające je fałdy skóry. Ogon psów tej rasy jest długi i prosty, przy poruszaniu się zwierzęcia zazwyczaj lekko się zagina.
Wśród przedstawicieli basset houndów spotyka się psy o różnym umaszczeniu. Najbardziej pożądane są zwierzęta z białą sierścią i rudo-brązowymi łatami, w hodowlach jednak można trafić również na jednokolorowe szczeniaki. Sama sierść jest krótka i dobrze przylega do ciała basseta.
Charakter bassetów – typowe cechy przedstawicieli rasy
Basset hound jest psem upartym i niezależnym, jednak niezwykle przywiązanym do swojego właściciela. Pozostawiony sam sobie szybko zaczyna tęsknić. Uwielbia wspólne zabawy, dobrze znosi towarzystwo dzieci. Osoby zapracowane, których często nie ma w domu, powinny zatroszczyć się o odpowiednie towarzystwo dla pupila. Pies zaakceptuje wszystkie zwierzęta domowe, agresywne zachowania może przejawiać jednak w stosunku do obcych czworonogów.
Basset hound – zdrowie, choroby, pielęgnacja rasy
Basset hound, podobnie jak inne psy o krótkich kończynach, może mieć poważne problemy z kończynami, zwłaszcza jeśli są one zbyt obciążone. Bassety mają duży apetyt i są dość łakome z natury, dlatego dla zachowania zdrowia czworonoga niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednie porcjowanie karmy. W okresie szczenięcym u przedstawicieli rasy często odnotowuje się młodzieńcze zapalenie kości, którego typowym objawem jest kulawizna. W ramach leczenia stosowane są środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, zazwyczaj nie jest wymagana operacja. W tym czasie warto zadbać także o mniejszą ilość aktywności psa, unikać przemęczenia i nadwyrężenia stawów.
>>> Zobacz też: Najlepsze owoce dla psa. Które z nich mogą zaszkodzić czworonogowi?
U basset houndów obserwowane są także częściej niż u innych ras problemy ze stanami zapalnymi powiek, spojówek i infekcje skóry. W starszym wieku zwierzęta są narażone na problemy z kręgosłupem. Właściciele bassetów powinni pamiętać także o ryzyku wystąpienia skrętu żołądka.
Psy wymagają regularnego wyczesywania sierści, zwłaszcza w okresie wiosennego linienia. Sierść dość łatwo wyczesuje się przy użyciu rękawicy lub specjalnej szczotki.
>>> Zobacz też:
- Ten pies nie szczeka! Charakter, pielęgnacja i najczęstsze choroby rasy basenji
- Petsitter czyli najlepsza praca świata! Jak zostać opiekunem zwierząt? Ile można zarobić?
- Najlepsza karma dla buldoga francuskiego – jak ją wybrać? O czym należy pamiętać?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN