Amerykańskie koty krótkowłose, mimo iż w USA niezwykle popularne, nie są dobrze znane w Polsce. Można nazwać je potocznie amerykańskimi odpowiednikami kotów krótkowłosych europejskich, od których prawdopodobnie pochodzą (choć oczywiście występują różnice zarówno w wyglądzie, jak i charakterze). Przywędrowały do USA wraz z angielskimi kolonistami i z czasem stały się popularnymi towarzyszami na amerykańskich farmach.
Amerykański kot krótkowłosy – hodowla i pochodzenie
Amerykański kot krótkowłosy to przedstawiciel naturalnej rasy. Koty te ukształtowały warunki, w jakich żyły, a nie pieczołowita selekcja hodowlana. Kot amerykański był kotem farmerskim, którego zadaniem było polowanie na myszy, szczury czy inne szkodniki (podobnie jak kot europejski).
Protoplastami amerykańskich kotów krótkowłosych są najprawdopodobniej koty brytyjskie i koty europejskie – niekoniecznie rodowodowe. Historia głosi, że „krótkowłosy, wielokolorowy kot” znajdował się na pokładzie żaglowca Mayflower, którym pierwsi koloniści angielscy przypłynęli do Ameryki północnej w 1620 roku. W rzeczywistości kotów tych musiały być minimum dwa, ponieważ podczas drogi z Europy do Stanów na świat przyszły kolejne pręgowane osobniki. Z czasem kotów europejskich zaczęło pojawiać się w Stanach coraz więcej – wraz z przybywaniem kolejnych osadników. Były zabierane przez Europejczyków na pokłady statków po to, aby polować na gryzonie i zapobiegać ich rozmnażaniu.
Pakin Songmor/Getty Images
Przez długie lata koty amerykańskie były ignorowane przez hodowców i nie uznawano ich za oficjalną rasę. Nie zwracano też uwagi na ich typowe cechy charakteru i wyglądu. Pierwszy raz kot amerykański został zaprezentowany na wystawie kotów rasowych dopiero w 1895 roku (w Madison Squere Garden w Nowym Jorku). Rasa została oficjalnie zarejestrowano w 1906 roku przez CFA ( The Cat Fanciers' Association , dosłownie tłumacząc to stowarzyszenie miłośników kotów – jedno z najstarszych stowarzyszeń felinologicznych na świecie) – był to samiec o imieniu Bell of Bradford, urodzony w roku 1900.
Krótkowłose koty z Ameryki początkowo nazywano shorthair (krótkowłosy). Z czasem zmieniono nazwę na domestic shorthair (krajowy krótkowłosy). Dopiero w 1966 roku nadano rasie jej obecną nazwę, czyli kot amerykański krótkowłosy.
Amerykański kot krótkowłosy – jak wygląda?
American shorthair to kot, który waży zwykle od 5 do 7 kilogramów. Koty te są silne, muskularne, dobrze umięśnione i atletyczne. Ich grzbiet jest prosty, a tułów szeroki.
Sierść kotów jest krótka, twarda w dotyku, gruba i lśniąca. Dzięki takiej sierści koty amerykańskie mogłyby poradzić sobie w warunkach naturalnych – gdyby musiały żyć dziko. Sierść dobrze chroni bowiem przed zimnem i wilgocią.
Najczęściej spotykana maść kotów amerykańskich to:
- srebrna
- ruda
- brązowa
- niebieska
- cameo
- niebiesko-srebrna
Sierść może być:
- pręgowana (taka jest najbardziej popularna)
- jendolita
- szylkretowa
- calico
- bicolor
Jaki charakter ma amerykański kot krótkowłosy?
Amerykańskie koty krótkowłose są inteligentne i łagodne. Sprawdzają się doskonale jako koty domowe. Zwykle są stateczne i spokojne, jednak zdarza się, że niespodziewanie zaczynają biegać po domu czy mieszkaniu, powodując przy tym sporo hałasu. Z reguły są jednak ciche i charakteryzują się bardzo cichym miauczeniem.
Amerykańskie krótkowłose to koty, które uchodzą za doskonałych łowców – nie bez powodu były wykorzystywane na statkach czy farmach do polowań na gryzonie. Takie zdolności wykazują do dzisiaj, a objawia się to między innymi ogromną cierpliwością tych czworonogów. Koty te potrafią przez długi czas siedzieć w jednym miejscu i czekać na odpowiedni moment, by wykonać skok.
Koty amerykańskie lubią skakać i wspinać się wyjątkowo wysoko – na drzewa, szafy czy najwyższe półki. Warto poświęcić trochę czasu na naukę korzystania z drapaka, aby koty nie niszczyły mebli. Na szczęście „amerykanie” to koty inteligentne i szybko uczą się posłuszeństwa.
Są to też koty wyjątkowo towarzyskie i przyjacielskie. Przywiązują się do swoich właścicieli i lubią przebywać zarówno wśród ludzi, jak i innych zwierząt. Nie szukają zwady (pod warunkiem, że inne zwierzęta nie przeszkadzają im w łowach). Nie są też bardzo wymagające, jednak pozostawione same przez długi czas mogą popaść w depresję.
Kot amerykański krótkowłosy – opieka i pielęgnacja
Pielęgnacja amerykańskiego kota krótkowłosego nie jest trudna. Raz w tygodniu należy przeczesać jego sierść miękką, gumową szczotką lub metalowym grzebieniem. Pielęgnację można wzbogacić o głaskanie irchą, które zapewni pozbycie się martwych włosów oraz doda blasku sierści.
Raz w tygodniu warto wykonywać też następujące czynności:
- szczotkować zęby i czyścić jamę ustną (zabieg ten można powtarzać nawet codziennie)
- przycinać pazurki
- przecierać kąciki oczu wilgotną, miękką ścierką
- kontrolować uszy i czyścić w razie potrzeby
Przypadłością, która dotyka niektóre osobniki, jest choroba serca zwana kardiomiopatią przerostową. Mimo to koty amerykańskie krótkowłose są kotami na ogół silnymi, odpornymi i zdrowymi.
Zobacz też:
Kot abisyński – przyjazna człowiekowi domowa puma
Jakie cechy mają koty sfinksy i czym charakteryzuje się ich hodowla?
Najpopularniejsze imiona dla kotów
Zobacz video: Za co kociarze kochają swoje futrzaki? Qczaj i Andżelika Piechowiak o swoich pupilach
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF