Jak uprawiać czosnek w domu? Praktyczne wskazówki uprawy czosnku

Czosnek
Fot: Robert Daly / Getty Images
Źródło: OJO Images RF
Czosnek to pyszny dodatek do dań i naturalny lek na przeziębienie. Jak skutecznie uprawiać czosnek? Czy uprawa czosnku w domu się sprawdzi?

Polacy kochają czosnek. Nadaje daniom charakterystyczny posmak, leczy przeziębienia. Uprawa tego warzywa jest prosta i warto spróbować jej w domowym zaciszu. Jednak gdzie umieścić doniczkę? Kiedy najlepiej zacząć hodowlę? Postawić na uprawę czosnku wiosennego czy czosnku zimowego? Czy istnieją inne gatunki tego popularnego warzywa?

Czosnek – uprawa. Od czego zacząć?

Chociaż niemal każdy kojarzy to charakterystyczne, ostre warzywo, niewielu wie, że istnieje jego wiele odmian. Pragniesz zacząć przygodę z hodowlą domowego czosnku? Zanim przyszykujesz żyzną ziemię i doniczkę, przeczytaj. W okresie jesiennym zalecana jest uprawa czosnku zimowego. To chyba najbardziej tradycyjny rodzaj – biała główka, którą skojarzy każdy, gdy usłyszy nazwę „czosnek”.

W tym przypadku sprawa jest prosta. Wystarczy:

  • mieć główkę czosnku (zalecane jest kupno z organicznej uprawy),
  • rozdzielić ząbki bez uszkodzenia skórki,
  • przyszykować naturalny nawóz w doniczce,
  • zagrzebać ząbki końcówką do góry, 10 centymetrów pod ziemią,
  • zachować odległość do najmniej 12-15 centymetrów między pojedynczymi ząbkami.

Jeśli chodzi o czosnek zimowy, uprawa to przyjemny i łatwy proces. Jednak ogromne znaczenie mają twarunki przechowywania domowej hodowli. Trzeba spełnić odpowiednie wymagania, aby cieszyć się pięknym efektem w postaci pysznych i dorodnych główek czosnku.

Zobacz film: Bagietka czosnkowa. Źródło: Dzień Dobry TVN

O tym, co lubi czosnek. Uprawa w doniczce czy na zewnątrz?

W domu najlepiej zasadzić czosnek w doniczce postawionej na parapecie. Pojemnik powinien mieć co najmniej 3 litry pojemności i 20 centymetrów głębokości. Jednak, jeśli masz do dyspozycji kawałek podwórka i ochotę na własny czosnek, uprawa na działce wydaje się słusznym rozwiązaniem.

Okres wzrostu warzywa wynosi ponad trzy miesiące. Jeżeli chodzi o uprawę czosnku zimowego, nawożenie ma tu diametralne znaczenie.

UWAGA! Nie warto używać sztucznych nawozów , gdyż przez ich szkodliwe działanie roślina może stracić swoje właściwości.

Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?

Czy można hodować go w domu? Jeżeli chodzi o uprawę czosnku niedźwiedziego, sprawa wygląda nieco inaczej. To aromatyczne zioło o wielu walorach leczniczych stanowi doskonały dodatek do dań i cenną przyprawę. Jednak warto pamiętać, że czosnek niedźwiedzi woli zacienione i zimne podłoże, stąd uprawa czosnku z nasion.

Roślina, zasadzona już w październiku, wytrzymuje chłody zimy i pięknie wyrasta na wiosnę. Swoim urokliwym kształtem przypomina kwiaty konwalii. Jest to zatem również czosnek ozdobny. Uprawa tej rośliny w domu nie jest popularna, gdyż potrzebuje ona czasu i… mrozu.

Warto zapamiętać!

Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi? Uprawa z nasion + hodowla na podwórku

Jak uprawiać czosnek zimowy? Uprawa z ząbków + hodowla w doniczce

Pozostaje jeszcze kwestia uprawy czosnku wiosennego. Ten rodzaj warzywa sieje się dopiero w okresie pozimowym. Różni się ono nieznacznie się od czosnku hodowanego jesienią w domu. W obu przypadkach jest to czosnek pospolity, jego uprawa jest prosta i godna uwagi.

Uprawa czosnku w domu - dlaczego warto?

Jeżeli hodujesz warzywa w domu, masz gwarancję, że pochodzą one ze sprawdzonych źródeł. Niewątpliwe zalety domowej uprawy to naturalne walory roślin i brak szkodliwych pestycydów . Z takich warzyw możesz skorzystać, kiedy tylko zechcesz i kontrolować ich świeżość.

Czosnek to wyjątkowe źródło zbawiennych substancji. Przynosi organizmowi wiele korzyści – jest bogactwem potasu, sodu, selenu, krzemu, magnezu, a także witamin C, D i B. Ma również właściwości bakteriobójcze . Co jeszcze warto wiedzieć o tym warzywie?

  • Poprawia trawienie;
  • Wpływa korzystnie na krążenie krwi;
  • Oczyszcza organizm;
  • Jest świetnym antidotum na choroby i infekcje;
  • To naturalny antybiotyk.

Naprawdę warto sprawić sobie doniczkę z ząbkami czosnku. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać – wystarczy kilka miesięcy. Taki akcent nada kuchni niepowtarzalnego charakteru, a smak warzywa będzie nie do podrobienia. Nikt też nie odbierze dumnemu hodowcy satysfakcji z własnoręcznej uprawy czosnku. To dobry moment na stworzenie małego ogródka na parapecie.

Maja Anna Sass

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości