Jak wygląda układanie kostki brukowej? Co warto wiedzieć?

Kostka brukowa - układanie
fot. Getty Images/AtWaG
Układanie kostki to bardzo obszerne zagadnienie. Liczy się jej rodzaj, technologia podłoże i wiele innych aspektów, takich jak wzór oraz jej cena. Co warto wiedzieć o układaniu kostki brukowej? Ile to kosztuje?

Układanie kostki brukowej z fachowcem czy bez? Jak wygląda samodzielne układanie kostki brukowej? Czy każdy może się tym zająć?

Zobacz też: W 61 proc. domów sprzątają tylko kobiety, w 4 proc. - tylko mężczyźni. Dlaczego panowie nie angażują się w prace domowe? >>>

Układanie kostki brukowej – co warto wiedzieć?

Kostka brukowa, jak każda inna nawierzchnia, by spełniała swoje funkcje musi być prawidłowo ułożona. Nie jest to trudne zadanie, ale wymaga skupienia i znajomości kilku zasad, których przestrzeganie zapewni imponujący efekt. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rodzaj i model kostki . Gładka powierzchnia kostki zapewnia jej ochronę przed zabrudzeniami, z kolei kostka chropowata może wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Warto wiedzieć, że do wyboru jest nie tylko kostka brukowa betonowa, ale i granitowa. Istotne jest zatem nie tylko samo układnie kostki, ale także jej rodzaj. Układanie kostki granitowej nie będzie się specjalnie różniło od układania kostki betonowej, jednak w obu przypadkach trzeba dokładnie dowiedzieć się jak to zrobić. Jeśli teren, na którym ma się znajdować kostka brukowa jest duży, to najlepiej jej układanie powierzyć specjaliście. Dotyczy to również przypadku, w którym ma ona być ułożona w wymyślny wzór. Jeśli kostki do ułożenia jest mało, można spróbować zrobić to samodzielnie.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Krok 1. To moment wyboru materiału, z którego ma być wykonana nawierzchnia. Kostki granitowe uchodzą za bardziej szlachetne niż betonowe, jednak są one droższe. Ważna jest także grubość kostki. Kostki cieńsze – o grubości około 4 centymetrów – można z powodzeniem układać na tarasach i ścieżkach, które będą służyły jedynie do chodzenia. W miejscu, gdzie po nawierzchni poruszać się będą samochody warto zastosować kostkę grubszą, od 6 do 10 centymetrów.

Krok 2. Kolejny etap to wyznaczenie przestrzeni, na której ma znaleźć się kostka. Najwygodniej zrobić to w taki sposób, by uniknąć cięcia poszczególnych elementów. Takie miejsce najlepiej określić, posługując się sznurkiem i palikami.

Krok 3. Układanie kostki brukowej należy zacząć od usunięcia zbędnej warstwy podłoża. Grubość tej warstwy zależy od rodzaju i grubości wybranej kostki. Krawędzie powinny zostać umocnione krawężnikami. Możliwe jest także układanie kostki brukowej bez krawężnika. Ponadto należy pamiętać o odpowiednim spadku, by zapewnić prawidłowy odpływ wody.

Krok 4. Przygotowanie podłoża, które powinno się składać z podbudowy i podsypki. Grubość podbudowy powinna być większa na gruncie podmokłym i mniejsza na suchym. Podbudowę zazwyczaj wykonuje się ze żwiru, grysu, tłucznia, pospółki, piasku zmieszanego z cementem lub betonu. Następnie układana jest warstwa podsypki, którą przygotowuje się z piasku lub żwirku.

Krok 5. Układanie kostki. Przy układaniu należy pamiętać o pozostawieniu szczelin – spoin pomiędzy poszczególnymi elementami, które zostaną wypełnione piaskiem. Powinny one mieć od 3 do 5 milimetrów szerokości.

Krok 6. Na koniec należy ubić nawierzchnię i polać wodą, by piasek między szczelinami mógł osiąść. Piasku należy sukcesywnie dosypywać, powtarzając polewanie wodą do momentu, aż wypełni on spoiny do końca.

Zobacz też:

Flip mieszkania – czym jest i ile można na nim zarobić? >>>

Układanie kostki brukowej – cena za metr kwadratowy

Cena ułożenia kostki brukowej będzie zależała od kilku czynników, takich jak materiał, kształt, kolor i grubość kostki. Do tego dochodzą także koszty za ułożenie kostki brukowej, które może być wykonane samodzielnie lub przez specjalistę. Koszt może się więc wahać od 20 do około 80 złotych za metr kwadratowy.

Układanie kostki brukowej – wzory

Coraz popularniejsze jest artystyczne układanie kostki brukowej. Ograniczeniem jest w tym przypadku jedynie wyobraźnia klienta i osoby układającej kostkę. Najpopularniejsze wzory nawiązują do układów nawierzchni. Mogą być mniej lub bardziej geometryczne. Zdarza się, że wzór staje się zbyt skomplikowany i widoczny, przez co daje zły efekt wizualny. W większości przypadków najlepszym pomysłem jest stosowanie stonowanych kolorów i unikanie zbyt dużych kontrastów . Nawet jeśli osoba zajmująca się układaniem kostki doradzi wymyślne wzory, warto odmówić. Wielu wykonawców próbuje się popisywać swoimi umiejętnościami. Po wykonaniu takiego projektu dodadzą oni kolejny fantazyjny wzór do swojego portfolio, biedny klient zaś będzie musiał codziennie „podziwiać” swoją groteskowo wyglądającą nawierzchnię. Zasada mniej znaczy więcej sprawdza się także w przypadku układania kostki.

Zobacz też: Szybka i korzystna sprzedaż mieszkania >>>

Autor: Anna Kobyłka

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości