Związki i seks

W 61 proc. domów sprzątają tylko kobiety, w 4 proc. - tylko mężczyźni. Dlaczego panowie nie angażują się w prace domowe?

Związki i seks

W 61 proc. domów sprzątają tylko kobiety, w 4 proc. - tylko mężczyźni. Dlaczego panowie nie angażują się w prace domowe?

Większość domowych spraw, bez względu na to, czy zawodowo pracują czy nie – spada na kobiety. Dlaczego mężczyźni niechętnie angażują się w prace domowe? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: Joannę Heidtman, psycholog i socjolog, Ewę Szaniawską, która prowadziła firmę, ma dorosłe dzieci i trzech wnuków, a także Ewę Miśko-Wąsowską, lekarz, mamę dwójki dzieci.

Z badań CBOS, przeprowadzonych w 2018 roku wynika, że w ponad 80 proc. gospodarstw domowych tylko kobiety piorą i prasują (dla porównania: panowie piorą w 2 proc. domów, prasują - w 6 proc.), w 61 proc. - tylko one sprzątają (panowie w 4 proc. domów), a w 65 proc. domów tylko one przygotowują posiłki (mężczyźni w 5 proc. domów).

>>> Zobacz także:

Dlaczego mężczyzna nie angażuje się w prace domowe?

Według psycholog i socjolog Joanny Heidtman może to wynikać z:

  • przeświadczenia kobiet, że zrobią coś lepiej - taka postawa powoduje, że niektórzy mężczyźni czują się rozgrzeszeni i "nie przeszkadzają" w pracach domowych;
  • utartych stereotypów, że obowiązki domowe należą do kobiet, a mężczyźni im przy nich "pomagają".

Zdaniem Ewy Szaniawskiej i Ewy Miśko-Wąsowicz brak chęci wykonywania prac domowych u mężczyzn może również wynikać z wychowania wyniesionego z domu (dorastanie w domu, w którym mama wszystkim się zajmowała).

Panie goszczące w Dzień Dobry TVN przyznały także, że chętniej w obowiązki domowe angażują się ci mężczyźni, którzy wcześnie wyprowadzili się z rodzinnego domu i musieli sami zadbać o siebie.

Jak to zmienić?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co ustalimy i ustawimy na początku związku – jakie zasady przyjmiemy, jeżeli od razy „rzutem na taśmę” zaczniemy się wszystkim zajmować, to tak już zostanie.

- uważa Joanna Heidtman.

Co sądzisz o tym artykule?
72
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
03.09.2019
Wierna
Jestem ciekawa czy kobiety wracając po ośmiu godzinach pracy pomagają mężowi, który pracuje w domu?