Złotokap pospolity – jak go uprawiać?

Złotokap
annhfhung / Getty Images
Źródło: Moment RF
Złotokap pospolity najlepiej rozwija się na żyznej glebie, w dobrze nasłonecznionych miejscach. To wysoki krzew o wyprostowanych pędach lub niewielkie drzewo. Uprawiany jest ze względu na charakterystyczne, ozdobne kwiaty.

Złotokap pospolity w naturalnym środowisku występuje w górzystych rejonach centralnej i południowej Europy. W Polsce można spotkać go w parkach i ogrodach. To mało wymagająca roślina, która jest w stanie dostosować się do miejskich warunków.

Złotokap pospolity – co warto o nim wiedzieć?

Złotokap pospolity to niewielkie drzewo lub duży krzew z rodziny bobowatych, który kwitnie od maja do czerwca. Jest to jedna z najpiękniej kwitnących europejskich roślin ozdobnych. Jego ażurowa korona osiąga wysokość od 7 do 10 m, a jej szerokość to około 3-4 metry. Gałęzie, zwłaszcza w dolnej połowie, są wyprostowane i wzniesione.

Złotokap pospolity ma miękko owłosione gałązki, a liście złożone są z trzech jajowatych, siedzących listków. Górne wierzchołki pędów mogą lekko wisieć, zwłaszcza w starszym wieku, co nadaje roślinie wygląd odwróconego stożka o zaokrąglonym wierzchołku, który wraz z upływem czasu staje się coraz szerszy. Młode pędy złotokapu są zielonkawe.

Nazwa rośliny związana jest z jej wyglądem. Długie, gęste, zwisające grona żółtych kwiatów pojawiające się w miesiącach wiosennych sprawiają, że krzew wygląda, jakby „kapał złotem”. Złotokap pospolity jest także nazywany złotodeszczem . Kwiatostany mają od 10 do 20 cm długości i nie pachną. Ciekawostką jest fakt, że w Europie występują dwa gatunki złotokapu: złotokap pospolity (zwyczajny) i złotokap alpejski . Rzadziej spotykany jest „mieszaniec” obu gatunków tj. złotokap Waterera .

Poza wspomnianymi już kwiatami złotokap pospolity wyróżnia się także liśćmi, które z wyglądu przypominają nieco znaną wszystkim koniczynę. Liście złotokapu są jednak o wiele większe. Owoce tej rośliny, podobnie jak u innych przedstawicieli z rodziny bobowatych, występują w postaci strąków z nasionami. Mimo pięknego wyglądu ze złotokapem pospolitym należy obchodzić się ostrożnie, gdy wszystkie części tej rośliny są silnie trujące dla ludzi. Nawet niewielka ilość kwiatów czy nasion zawiera śmiertelną dawkę trucizny, przez co złotokap pospolity jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci.

Jak uprawiać złotokap pospolity?

Złotokap pospolity najlepiej rośnie na żyznej, świeżej, suchej glebie o dużej zawartości wapnia. Można go jednak uprawiać również na mniej żyznym podłożu. Złotokap pospolity nie lubi silnego i ostrego cięcia . Jeśli zależy nam na tym, by roślina występowała w postaci zwartego krzewu, pamiętajmy o wycinaniu starych lub uszkodzonych pędów tuż po jej przekwitnięciu i o cięciu formującym, które nada jej oczekiwany przez nas kształt. Można także zdecydować się na niewielkie przycięcie gałęzi w celu zagęszczenia korony.

Złotokap pospolity nie jest do końca odporny na mrozy , dlatego najlepiej rośnie w miejscach dobrze osłoniętych od wiatru. Chociaż jest to roślina tolerancyjna na pH podłoża, to warto ściółkować je przekompostowaną korą. Złotokap pospolity ma niewielkie wymagania, wystarczy mu słońce i ciepło. Jeśli zostanie zasadzony z dala od słonecznych promieni, będzie słabo kwitnąć (im więcej cienia, tym gorzej będzie się rozwijał). Generalnie złotokap rośnie dość szybko, co oznacza, że na pierwsze kwitnienie nie musimy zbyt długo czekać.

W naszym klimacie złotokap pospolity to cenny i cieszący oko krzew ozdobny. Znajdziemy go w parkach, alejkach i przydomowych ogródkach. Chcąc uprawiać złotokap pospolity, najlepiej sadzić go pojedynczo lub w niewielkich skupiskach w odpowiednio wyeksponowanych miejscach. Warto wspomnieć, że „masa kwiatów” daje przepiękny efekt wizualny.

Jeśli chcemy obsadzić nim podporę, musimy nagiąć pędy rośliny do kształtu podpory, a następnie przywiązać do niej krzew. W ten sposób można wykorzystać złotokap pospolity do tworzenia zadaszenia nad bramkami czy alejkami. Z uwagi na luźny i rozległy system korzeniowy nie jest możliwe przesadzenie złotokapu w starszym wieku. Tym samym w ogrodzie należy sadzić jedynie egzemplarze uprawiane w pojemnikach.

Złotokap pospolity – cena

Często pojawiają się wątpliwości związane z tym, czy roślina ta jest drzewem czy krzewem ozdobnym. Zależy to od sposobu sadzenia. W naturze złotokap pospolity najczęściej występuje jako wysoki i rozłożysty krzew. Z kolei złotokap sprzedawany w sklepach ogrodniczych to zazwyczaj małe, jednopniowe drzewko, które odpowiednio pielęgnowane może uzyskać wysokość nawet 5 metrów. Gdy złotokap pospolity przywiązany jest do podpory, rozrośnie się jako pnącze, choć z natury wcale nim nie jest. Cena złotokapu pospolitego zależy m.in. od miejsca zakupu tj. od tego, czy będzie to szkółka czy sklep ogrodniczy. Roślinę można zakupić nawet za 20 zł.Im bardziej okazałe drzewo, tym cena wyższa, jednak ze względu na jego walory ozdobne cieszy się wielką popularnością wśród ogrodników.

Zobacz film: Modne gadżety do ogrodu i na taras

Modne gadżety do ogrodu i na taras. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości