Złocień właściwy (Leucanthemum vulgare Lam.) to inaczej margerytka lub margaretka, a także jastrun właściwy i jastrun wczesny. To pospolity kwiat, występujący dziko w Polsce lub hodowany w ogrodach jako roślina ozdobna.
Złocień – roślina pospolita, a nawet inwazyjna
Złocienie właściwe występują naturalnie w całej Polsce, w Europie, a także w Turcji i na Kaukazie. Rozprzestrzeniły się nawet do USA (są tam gatunkiem inwazyjnym). Często można je znaleźć na niepodmokłych łąkach, na skrajach lasów, występuje także w górach.
W Polsce spotykane są dwa podgatunki złocienia właściwego:
- złocień właściwy alpejski,
- złocień właściwy typowy.
Odmiany złocieni właściwych:
- złocień właściwy May Queen (kwitnie wczesną wiosną),
- złocień właściwy Sieger,
- złocień właściwy Maikonigin.
Złocienie właściwe to byliny, co oznacza, że są roślinami wieloletnimi. Niektóre gatunki złocieni są jednoroczne.
Gatunki złocieni to np.:
- złocień maruna,
- złocień trójbarwny (najbardziej kolorowy gatunek złocienia),
- złocień polny,
- złocień dalmatyński,
- złocień Zawadzkiego,
- złocień różowy,
- złocień wielki.
Złocień – kwiat ozdobny
Kwiat złocienia rośnie pojedynczo w formie koszyczka na długiej, pionowej łodydze, o długości nawet do 1 metra. Ma białe płatki (ok. 20), żółty środek i średnicę do 5 cm – wygląda jak duża stokrotka. Około 10-centymetrowe, ciemnozielone liście porastają łodygę do 3/4 jej wysokości. Im wyżej, tym są drobniejsze. Złocień właściwy kwitnie od czerwca do sierpnia.
Zastosowanie złocieni
Złocień to roślina rabatowa. Świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie trawnika i na skalniaku. Możemy ją wykorzystywać także jako kwiat cięty.
Złocień w ogrodzie będzie przyciągał owady w czasie kwitnienia, gdyż jest owadopylny. Według badań produkuje wyjątkowo dużo pyłku. Można go hodować także w doniczce na balkonie czy tarasie.
Złocień dobrze prezentuje się w towarzystwie innych roślin, takich jak: wielosił, len, liliowiec.
Można także znaleźć w sklepach ogrodniczych złocienie szczepione na pniu w doniczce. Są bardzo ciekawą ozdobą ogrodu, tarasu czy balkonu.
Złocień właściwy – uprawa
Uprawa złocienia nie jest trudna. Margerytki nie mają zbyt dużych wymagań odnośnie gleby i są mrozoodporne. Radzą sobie także z suszą. Będą bujnie rosły na żyznej, piaszczysto-gliniastej, przepuszczalnej ziemi o odczynie obojętnym. Lubią umiarkowane i pełne światło. Pamiętajmy o tym także, kiedy planujemy sadzenie złocieni w doniczkach.
W czasie wyjątkowo mroźnej i bezśnieżnej zimy można przykryć rośliny ściółką lub włókniną. Podlewamy złocienie w czasie suszy.
Jeśli mamy kwiaty złocienie w doniczkach na balkonie lub tarasie, na zimę przenosimy je do chłodnego, jasnego pomieszczenia.
Ewentualne nawożenie złocienia właściwego przeprowadzamy raz w roku za pomocą kompostu. Nie jest to konieczne. W doniczce natomiast warto nawozić złocienie nawet raz w miesiącu.
Przycinanie i przesadzanie złocieni
Kwiaty złocienia przycina się po przekwitnięciu. Korzystne jest przycinanie złocienia właściwego (tuż nad ziemią) jesienią. Jeśli zrobimy to tuż po kwitnieniu, kwiaty pojawią się jeszcze raz pod koniec lata.
Dobrze jest raz na trzy lata podzielić rośliny i je przesadzić.
Złocień – sadzonki, podział, nasiona
Rozmnażanie złocieni przeprowadzamy przez podział korzeni wczesną wiosną lub późną jesienią – w okresie wegetacji, ale nie kwitnienia.
Złocień rozmnaża się także za pomocą fragmentów korzeni. Jeśli więc chcemy przesadzić roślinę lub pozbyć się jej z ogrodu, musimy wykopywać bryłę korzeniową w całości.
Sadzonki złocieni sadzimy w ogrodzie między wiosną a jesienią.
Rozmnażanie złocienia poprzez nasiona przeprowadzamy w czerwcu lub lipcu, jeśli chcemy jeszcze w tym samym roku mieć sadzonki. W kolejnym możemy spodziewać się kwiatów. Można spróbować wysiać margerytki wczesną wiosną i zapewnić im jak najlepszą opiekę – wtedy jest szansa, że zakwitnie jesienią.
Choroby złocieni i problemy w uprawie
Przy zbyt kwaśnej dla złocienia glebie roślina wygląda nieatrakcyjnie – ma powyginaną łodyżkę. Kiedy zaobserwujemy żółknące kwiaty, sprawdźmy, czy wokół rośliny nie zalega woda. Jeśli nadmiar wody się utrzyma, roślina zwiędnie. Słabe kwitnienie może być wynikiem niedoboru słońca.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN