Ogród

Rozplenica japońska Hameln – uprawa, rozmnażanie, pielęgnacja. Jak przycinać trawę?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
rozplenica japońska Hameln
Jacky Parker Photography/Getty ImagesRozplenica japońska Hameln. Co to za roślina i jak ją uprawiać?

Rozplenica japońska to ozdobna trawa ogrodowa. Jedną z jej najpopularniejszych odmian jest Hameln, która wyróżnia się długimi i wąskimi liśćmi oraz jasno-beżowymi kwiatami. Jest odporna na mróz, dlatego świetnie sprawdzi się w polskich ogrodach. Jakie wymagania uprawne ma rozplenica japońska?

Rozplenica japońska Hameln pochodzi z rejonów Azji oraz Australii. W Polsce traktowana jest jako dekoracyjna odmiana trawy. Bywa sadzona zarówno w donicach, jak i na specjalnie przygotowanych rabatach. Pięknie prezentuje się jako tło dla innych roślin kwitnących, ale może być wykorzystywana również jako soliter. Sprawdź, jak uprawiać i rozmnażać rozplenicę, a także, jak prawidłowo przycinać trawę.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Rozplenica japońska – jakie odmiany występują? Najpopularniejsza trawa Hameln

Hameln należy do najczęściej sadzonych w ogrodzie traw ozdobnych rozplenicy japońskiej. Przeciętnie osiąga 1 metr wysokości, charakteryzuje się obfitym kwitnieniem i szybkim wzrostem. Ma jasne, kremowe kwiatostany, które pojawiają na początku lata. Trawa nadaje się do uprawy bezpośrednio w gruncie i w donicach na tarasach lub balkonach.

Rozplenica japońska Hameln nie jest jednak jedyną odmianą, która zasługuje na uwagę. Można wyróżnić jeszcze cztery inne dekoracyjne egzemplarze trawy:

  • Little Honey – karłowa odmiana rozplenicy japońskiej osiągająca do 20 cm wysokości. Charakteryzuje się podłużnymi, ostro zakończonymi, dekoracyjnymi liśćmi.
  • Fireworks – odmiana uznawana za jedną z najatrakcyjniejszych traw ozdobnych. Wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi, które po okresie kwitnienia zmieniają kolor na purpurowy. Należy do roślin jednorocznych. Osiąga do 50 cm wysokości.
  • Black Beauty – odmiana osiągająca do 1,5 m wysokości. W okresie kwitnienia trawy pojawiają się liczne, prawie czarne kwiaty.
  • Red Head – charakteryzuje się ciemno-brązowymi kwiatostanami. Zarówno wysokość, jak i szerokość tej rośliny to przeciętnie 1 m.

Uprawa i pielęgnacja Hameln – jak dbać o rozplenicę japońską?

Rozplenica japońska Hameln preferuje gleby przepuszczalne oraz bardzo wilgotne, przy czym nie powinna być sadzona na terenach podmokłych i mokrych. Może być sadzona również na podłożu o mniejszym stopniu wilgotności, jednak w takich miejscach zazwyczaj rozwija się bardzo wolno i rzadko kwitnie. Pojedyncze egzemplarze trawy powinny być sadzone w co najmniej pół metrowych odstępach.

Hameln już od samego początku wymaga regularnego nawożenia. Trawa preferuje naturalny kompost lub nawóz dla roślin kwitnących. Jeszcze przed zasadzeniem rośliny warto wymieszać glebę ogrodową z odpowiednią porcją nawozu, dzięki czemu rozplenica lepiej się przyjmie. Można stosować zarówno nawozy sypkie, jak i płynne.

W okresie suszy rozplenica japońska Hameln wymaga systematycznego i obfitego podlewania. Nawet krótki okres bezdeszczowy może stać się przyczyną więdnięcia rośliny. W okresie jesiennym warto zabezpieczyć roślinę i związać ją w snopek, a podstawę trawy obsypać suchymi liśćmi lub korą.

Rozmnażanie rozplenicy japońskiej Hameln

Najczęściej stosowaną metodą rozmnażania rozplenicy japońskiej jest podział kęp z dojrzałych egzemplarzy trawy. Zazwyczaj wykorzystuje się rośliny dwuroczne. Trawa dobrze znosi przesadzanie, można więc bez przeszkód wykopać ją z gruntu, przygotować kilka kęp do ponownego wysadzenia i ponownie zasadzić roślinę, wraz z przygotowanymi młodymi sadzonkami. Zabieg przeprowadza się wiosną lub latem, kiedy na roślinie pojawią się pierwsze świeże źdźbła.

Rozplenica japońska – jak przycinać trawę?

Przycinanie rozplenicy japońskiej Hameln zazwyczaj przeprowadza się dopiero późną wiosną, czasem nawet na przełomie maja i czerwca. Wynika to z faktu, że pierwsze, świeże źdźbła trawy pojawiają się dopiero w tym okresie. Wegetacja rośliny może rozpocząć się wcześniej, jeśli temperatura przez dłuższy czas będzie utrzymywać się na odpowiednim poziomie. Jest to jednak główna zasada – skracanie trawy może odbyć się wyłącznie po rozpoczęciu się jej wegetacji. Należy mieć to również na uwadze, żeby przedwcześnie nie wykopać rozplenicy japońskiej z gruntu, sugerując się brakiem nowych przyrostów i przypisując ten stan zimowemu przemarznięciu rośliny.

Do przycinania rozplenicy Hameln wykorzystuje się dobrze naostrzony sekator, który pozwala jednym ruchem obciąć zniszczone pędy trawy. Sprzęt złej jakości może doprowadzić do niszczenia towarzyszących zdrowych tkanek, które znajdują się poniżej uszkodzonych części, a w rezultacie zmniejszać kwitnienie oraz zwiększać podatność na choroby. Ostry sekator ułatwi również przecinanie twardych, zbitych pędów trawy.

Przed rozpoczęciem przecinania należy usunąć warstwę ochronną, która została założona w okresie jesienno-zimowym dla zabezpieczenia rośliny przed mrozem. Warto usunąć nie tylko łodygi rośliny, ale również ewentualne kopczyki ziemi czy gałęzie znajdujące się bezpośrednio przy powierzchni ziemi. Następnie delikatnie rozdziela się wszystkie pędy rozplenicy japońskiej i rozpoczyna przecinanie od strony zewnętrznej do wewnątrz. Trawę skraca się na około 3-5 centymetrów wysokości, na równą długość.

Po cięciu koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usunięcie uschniętych liści, pozbieranie odciętych części rośliny i oczyszczenie trawy z ewentualnych resztek ziemi.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jacky Parker Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości