Ogród

Rozchodnik – odmiany idealne do ogrodu

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
schnuddel/Getty ImagesRozchodnik

Oprócz urządzenia domu warto zadbać również o ogród czy balkon. Doskonałą rośliną, która ozdobi ogród, jest rozchodnik. Odmiany rozchodnika są bardzo liczne, dlatego każdy znajdzie dla siebie taką, której kwiaty oraz wielkość będą się komponowały z innymi roślinami rosnącymi w ogrodzie.

Dobrze zaopatrzone sklepy lub giełdy kwiatowe mają w ofercie takie odmiany, jak rozchodnik ostry, rozchodnik ościsty, rozchodnik kamczacki, rozchodnik biały, rozchodnik morgana, rozchodnik wielki czy rozchodnik karpacki. Przy wyborze należy kierować się nie tylko wyglądem, ale również właściwościami konkretnej odmiany rozchodnika. Dlatego warto się skonsultować z pracownikami sklepu, którzy udzielą niezbędnych informacji.

Tworząc w ogrodach skalniaki, warto wziąć pod uwagę trudne warunki, jakie mogą tam wystąpić. Mało żyzna gleba, cień rzucany przez drzewa, wilgoć. Rozchodniki są dobrym uzupełnieniem skalniaków, jednak trzeba dostosować odmianę właśnie do warunków uprawy. Na przykład rozchodnik kaukaski jest polecany do sadzenia w miejscach o bardzo trudnej glebie, ponieważ może się rozwijać nawet na piaszczystym podłożu.

Rozchodniki na skalniak – popularne odmiany

Rozchodnik okazały należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). To bylina, która tworzy tylko kilka grubych i mięsistych pędów, sięgających nawet do 50 cm. Ma owalne jasnozielone liście, najczęściej pokryte błękitnym nalotem. Kwiaty pojawiają się w lipcu i kwitną do września. Ich kolor w zależności od odmiany może być różowy albo karminowy. Roślinę najlepiej sadzić w większym skupisku, na jednogatunkowej rabacie. Można też posadzić rozchodniki na skalniaku. Nawet po zakończeniu wegetacji część rośliny może ozdabiać ogród zimą.

Inną interesującą odmianą rozchodnika jest rozchodnik matrona. Ta roślina wyjątkowo lubi słoneczne środowisko. Kwitnie od lipca do września. Ma skórzaste, mięsiste liście o purpurowym odcieniu. Jest doskonała do wyeksponowania w miejscach, w których chcemy postawić na jednorodne kolory i efektowne rośliny.

Rozchodnik kaukaski – doskonały do trudnej gleby

Rosnącą popularnością cieszy się także rozchodnik kaukaski. Ta roślina porasta skaliste zbocza i łąki w północno-wschodnim regionie Turcji, na Kaukazie czy w Iranie. To dowodzi, że jest przystosowana do wzrastania na mało wymagających glebach. Swobodnie można ją uprawiać na piaszczystych glebach, które mają stosunkowo wysoką przepuszczalność i obojętny odczyn. Warto jednak pamiętać, że nie lubi zimna, dlatego należy ją przykrywać na zimę. W Polsce te rozchodniki w ogrodzie sprawdzą się przede wszystkim jako roślina zadarniająca oraz na skalniakach. Rozchodnik kaukaski szybko wzrasta, przez co w stosunkowo krótkim czasie może pokryć powierzchnię darnią. Ma drobne, jajowate liście, które w zależności od odmiany mogą być zielone, brązowo-fioletowe czy ciemnopurpurowe.

Rozchodnik – rozmnażanie rośliny

Gotowe sadzonki rozchodnika można kupić w sklepie botanicznym, ale możemy też samodzielnie rozmnożyć tę roślinę, jeśli już posiadamy jakąś odmianę. Jednym ze sposobów rozmnażania rozchodników są sadzonki liściowe. Liść najlepiej pobrać późnym latem. Po kilkudniowym suszeniu utworzy się na nim kallus. Wtedy należy włożyć roślinę płytko w podłoże, może to być nawet sam piasek. Po 2–3 tygodniach powinny się pojawić korzenie.

Inną metodą rozmnażania są sadzonki pędowe. Powinny zostać pobrane między wiosną a jesienią. Należy odciąć pęd nożem, następnie usunąć z niego dwa dolne liście i ewentualny kwiatostan. Po kilkudniowym suszeniu wkładamy pęd do doniczki lub ziemi. Po kilku tygodniach roślina powinna się ukorzenić. Jeśli chodzi o podłoże do rozmnażania rozchodników, najlepiej sprawdzi się ziemia ogrodnicza z domieszką piasku. Pojemniki powinny mieć otwór, przez który będzie mógł odpływać nadmiar wody – to istotne, ponieważ sadzonki są podatne na gnicie. Doniczki należy umieścić w chłodnym, półcienistym miejscu. Jeszcze inną metodą rozmnażania rozchodnika jest ukorzenienie odciętych pędów w wodzie. Taki zabieg należy przeprowadzić w sierpniu. Kawałek odciętej łodygi umieszcza się w naczyniu z wodą, a mniej więcej po 2 tygodniach powinny pojawić się korzenie. Wtedy sadzimy rozchodnik w doniczce lub bezpośrednio w gruncie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Supermarketowe rośliny – jak je wybrać?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: schnuddel/Getty Images

Pozostałe wiadomości