Boom na ogródki działkowe. "Średnio należy przygotować się na wydatek 20-50 tys. zł". Czym różni się ROD od działki rekreacyjnej?

Boom na działki rekreacyjne za miastem
Pandemia sprawiła, że zapragnęliśmy posiadać skrawek własnej ziemi. Rynek nie pozostał na to obojętny i ceny rodzinnych ogródków działkowych poszybowały w górę. O tym, z czym należy się liczyć, decydując się na zakup tego typu nieruchomości mówił ekspert Maciej Mindak.

Boom na ogródki działkowe

Kojarzą się głównie z minioną epoką i starszymi osobami, dla których są nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale też są centrum życia towarzyskiego. Po tym, jak w czasie pandemii uświadomiliśmy sobie, że nasze mieszkania są nieco za ciasne, a wyjazdy nie zawsze są możliwe, rodzinne ogródki działkowe przeżywają prawdziwy renesans. - Są to niewielkie ogródki, bo taki ROD może mieć do 500 metrów. Nie są to wielkie przestrzenie, ale są zlokalizowane w super punktach. To jest pozostałość poprzedniego systemu, kiedy były bardzo popularne - zdradził Marcin Mindak.

Rodzinne ogródki działkowe należą do stowarzyszeń ogrodowych, skarbu państwa lub samorządu, a osoby decydujące się na nie muszą liczyć się z szeregiem zasad wynikających z odrębnych regulaminów. Mogą one dotyczyć wysokości ogrodzenia, stawiania murowanych grillów lub palenia ognisk. - Działki zazwyczaj mają 100-200 metrów kwadratowych, to są naprawdę nieduże tereny i nie możemy sobie tych działek scalać. Dodatkowo ROD możemy mieć blisko miejsca zamieszkania, czyli jest rejonizacja - zaznaczył ekspert.

Ogródek działkowy czy działka rekreacyjna?

Podstawową różnicą jest forma własności. W przypadku ogródków działkowych jest to dzierżawa, natomiast działkę rekreacyjną można nabyć. To stwarza odmienne możliwości finansowania inwestycji. - Działkę rekreacyjną możemy posiadać i co ważne, do jej zakupy możemy użyć kredytu - wyjaśnił Marcin Mindak.

Działka rekreacyjna daje dużą swobodę jej właścicielowi, z której nie mogą skorzystać dzierżawcy miejskich ogródków. Jednym z zakazów, z którym muszą zmierzyć się użytkownicy ROD-ów jest brak możliwości nocowania na działce, co w świetle prawa jest nielegalne.

Pandemia koronawirusa wywindowała ceny rodzinnych ogródków działkowych. Dwa podstawowe czynniki wpływające na wysokość opłaty to lokalizacja i powierzchnia. Najtańsze działki można znaleźć za 2 tys. złotych, a najdroższe potrafią osiągać ceny małego mieszkania. Średnio należy przygotować się na wydatek rzędu 20-50 tys. złotych.

Działki rekreacyjne można posiadać w całym kraju oraz dowolnie je łączyć, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Za metr kwadratowy należy zapłacić średnio 50-120 złotych. Kluczowa przy ustalaniu ceny jest oczywiście lokalizacja. Decydując się na zakup, należy odpowiednio się przygotować, tak aby nie paść ofiarą nieuczciwego biznesu. O tym, na co należy zwrócić uwagę, Maciej Mindak mówił w studiu Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz pełne odcinki na Player.pl.

Zobacz też:

Syn Marty Wiśniewskiej zdaje maturę. Jakie studia wybrał? "Ten temat często kończy się trzaskaniem drzwiami"

Ewa Minge na majówce z synem 30 lat temu. Projektantka wspomina też zmarłą mamę: "Nikt tak mnie nie rozumiał jak ona"

Prawnuczka kompozytora Ludomira Różyckiego zdradza rodzinne historie. "Był wszechstronny i bardzo skromny"

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!