Przetacznik kłosowy (Veronica spicata) to bylina, która rośnie powszechnie w klimacie umiarkowanym, np. w Europie i w Azji. W Polsce występuje pospolicie na nizinach, na suchych zboczach, pod lasami, rzadziej w górach.
Przetacznik kłosowy ‒ podstawowe informacje
Przetacznik kłosowy rośnie szybko i bujnie kwitnie od czerwca do sierpnia. Tworzy zwarte kępki. Kwiatostany osiągają nawet 20 cm długości. Występują w kolorach: różowym, czerwonym i niebieskim. Przetacznik kłosowy jest miododajny, przyciąga pszczoły, trzmiele i motyle.
Rośnie do wysokości 0,5 metra. Ma owłosioną, zieloną lub szarawą łodygę i matowe, długie, lancetowate liście rosnące od dołu łodygi. Drobne kwiaty rosną na szczytach łodyg, tworząc pionowe grona. Jesienią po przymrozkach zasycha, ale odradza się wiosną.
Przetacznik kłosowy ‒ odmiany
Odmiany przetacznika kłosowego uprawiane w Polsce to:
· przetacznik kłosowy „Rosea” o różowych kwiatach,
· przetacznik kłosowy „Red Fox” o czerwonych kwiatach,
· przetacznik kłosowy „Heidekind” o różowych kwiatach i srebrnych liściach,
· przetacznik kłosowy „Blue Bouget” o jasnoniebieskich kwiatach,
· przetacznik kłosowy „Royal Candles” o ciemnoniebieskich kwiatach,
· przetacznik kłosowy „Blue Peter” o niebieskich kwiatach,
· przetacznik kłosowy „Erica” o różowych kwiatach i wysokości do 20 cm,
· przetacznik kłosowy „Nana Blauteppich” o wysokości 10-15 cm.
Odrębnym gatunkiem jest przetacznik kłosowy siwy ‒ również uprawiany ze względu na srebrzyste liście.
Przetacznik kłosowy ‒ wymagania
Uprawa przetacznika kłosowego nie jest trudna. Jest to gatunek dobrze przystosowany do polskich warunków. Niestraszne mu mrozy ani okresowe susze. Nie wymaga specjalnej gleby, ale najlepiej będzie rósł w przepuszczalnej, piaszczystej lub wapiennej ziemi o odczynie zasadowym.
Przetacznik kłosowy ‒ uprawa
Przetacznik kłosowy może rosnąć w ogródku skalnym lub w rabacie w niezbyt wilgotnym i nawet dość mocno nasłonecznionym miejscu ogrodu. Dobrze prezentuje się posadzony na brzegach rabat.
Przetacznika kłosowego można uprawiać w ogrodzie i w donicach, a także w skrzynkach ogrodowych. Będzie dobrze rósł na „zielonym dachu”, gdyż nie przeszkadza mu nagrzewanie.
Dobrze komponuje się z takimi roślinami jak lawenda wąskolistna, awena wiecznie zielona czy szałwia omszona, a także przegorzan pospolity i czyściec wełnisty.
Przetacznik kłosowy ‒ pielęgnacja
Pielęgnacja przetacznika kłosowego ogranicza się do niezbyt obfitego podlewania raz na jakiś czas. Ważne, aby sadząc roślinę, pamiętać o warstwie drenażu, aby nie stała w wodzie.
Przetacznik kłosowy nie wymaga nawożenia, choć można to robić od czasu do czasu. Uwaga, zbyt duża ilość nawozu może sprawić, że rozwój rośliny zatrzyma się wskutek nadmiaru azotu.
Tak naprawdę najlepszą pielęgnacją przetacznika jest brak pielęgnacji. To samo dotyczy zimowania ‒ tej byliny nie trzeba chronić przed mrozami.
Przetacznik kłosowy ‒ przycinanie
Przekwitłe kwiaty od razu obcinamy, aby roślina zachowała ładny wygląd i dłużej kwitła. Jesienią (w październiku) ścinamy roślinę do 10 cm nad ziemią.
Przetacznik kłosowy ‒ rozmnażanie
Kępy dzielimy kępy wiosną lub jesienią, sadzonki pędowe pobieramy latem, natomiast ukorzenione sadzonki kupujemy i sadzimy między kwietniem a wrześniem. Roślina przyjmie się także, jeśli posadzimy ją między marcem a listopadem.
Jak sadzimy przetacznika kłosowego?
· oczyszczamy glebę z chwastów,
· wykopujemy dołek o szerokości 20-30 cm i głębokości 20-45 cm (w zależności od wielkości sadzonki),
· wzruszamy glebę na dnie i po bokach widłami lub grabiami,
· moczymy doniczkę w wodzie przez pół godziny,
· rozluźniamy bryłę korzeniową,
· przycinamy korzenie o 1/3 długości,
· usuwamy suche liście i uszkodzone gałązki,
· wkładamy sadzonkę i przysypujemy ją świeżą ziemią,
· ściółkujemy podłoże.
Na 1 metrze kwadratowym wysadzamy ok. 7-9 sztuk.
Przetacznik kłosowy ‒ choroby i szkodniki
Przetaczniki kłosowe są dość odporne na choroby i pasożyty. Zdarzają się jednak ataki mszyc, a także choroby grzybowe, takie jak rdza i mączniak prawdziwy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN