W jakim ogrodzie sprawdzi się piwonia drzewiasta? Uprawa i pielęgnacja piwonii

Różowe kwiaty piwoni drzewiastej
alexkotlov / Getty Images
Źródło: E+
Jeśli szukamy do naszego ogrodu łatwego w uprawie, długowiecznego krzewu o pięknych kwiatach, doskonałym wyborem będzie piwonia drzewiasta. Sprzedaż piwonii drzewiastych stała się w ostatnich latach bardzo popularna, wciąż nie są one jednak tak często spotykane, jak bylinowe piwonie. Przesadzanie tych krzewów wymaga co prawda pewnej wprawy, przycinanie piwonii drzewiastych jest natomiast bardzo łatwe – przed zimą wystarczy usunąć przekwitnięte kwiaty. Radzimy, jak dbać o piwonie, aby cieszyły nas dłużej niż przez jeden sezon.

Kiedy kwitną piwonie drzewiaste, a dzieje się to od połowy wiosny do lata, trudno przejść obok nich obojętnie. Piwonia drzewiasta wytwarza bardzo ozdobne, duże (do 20 cm średnicy) kwiaty o pięknym, słodkim zapachu. Krajem pochodzenia piwonii są Chiny, w których do dziś najpopularniejszym gatunkiem tego krzewu jest piwonia drzewiasta. Sprzedaż rośliny była w dawnych czasach bardzo lukratywnym zajęciem. Ile kosztowała piwonia drzewiasta ? Cena rośliny dochodziła do kilku kilogramów złota. Obecnie cena piwonii drzewiastej nie jest już tak wygórowana, warto więc zaopatrzyć się w jej sadzonki, aby wzbogacić nasz ogród o orientalny akcent.

Piwonie – sadzenie i pielęgnacja

Jak sadzić piwonie? Piwonia drzewiasta (inaczej zwana krzewiastą) najlepiej rośnie w żyznej, próchniczej glebie zasobnej w składniki pokarmowe, nie lubi natomiast ziemi o kwaśnym odczynie. Stanowisko dla piwonii powinno być słoneczne i zasobne w wilgoć, roślina bardzo źle znosi wahania wilgotności gleby. Sierpień jest najlepszym miesiącem, aby zasadzić piwonie, sadzenie na wiosnę jest jednak również dopuszczalne. Jeśli poszukujemy gatunku odpornego na mrozy, najlepszym wyborem będzie piwonia drzewiasta. Sadzonki należy umieścić w dobrze nawiezionej glebie dającej roślinie możliwość zapuszczenia głębokich korzeni.

Piwonie lubią nawożenie dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem, możemy również zastosować nawóz mineralny. Nawóz do piwonii wykładamy w marcu i kwietniu, jeśli jednak zastanawiamy się, dlaczego nasza piwonia nie kwitnie, dobrym pomysłem będzie obłożenie jej nawozem w listopadzie. W ten sposób zapewnimy piwonii dostęp do składników odżywczych w początkowym okresie wegetacji.

Jak przesadzać piwonie? Kiedy przesadzać krzew?

Niewiele jest krzewów, które znoszą przesadzanie równie źle jak piwonie. Przesadzanie narusza ich delikatny system korzeniowy, który już po kilku latach jest bardzo głęboki, a przy tym kruchy. Kiedy więc najlepiej przesadzić piwonie? Przesadzanie przyniesie roślinie najmniej szkody, jeśli przeprowadzimy je w drugiej połowie sierpnia lub pierwszej połowie września. Rośliny nie należy przesadzać później, ponieważ delikatny korzeń potrzebuje czasu na regenerację i może nie poradzić sobie z zimowym przymrozkiem. Latem z kolei musimy uważać na wysokie temperatury, przesadzanie piwonii możemy więc zaplanować na późny wieczór.

Jak przesadzać piwonie? Przesadzanie warto poprzedzić przycięciem liści na ok ⅔ ich wysokości. Następnie okopujemy roślinę i delikatnie, najlepiej za pomocą wideł, wyciągamy korzeń. Piwonie drzewiaste przy okazji przesadzania możemy również rozmnożyć i odmłodzić. Następnie umieszczamy roślinę w płytkim dołku nawiezionym kompostem. Po przesadzeniu piwonie drzewiaste warto dodatkowo zabezpieczyć na zimę, aby dać im czas na regenerację.

Jak rozmnażać piwonie?

Rozmnażanie piwonii możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Jeśli mamy w ogrodzie bardzo rozrośnięte piwonie, rozmnażanie, a jednocześnie odmładzanie starych krzewów, możemy przeprowadzić przez podział kłącza. Rozmnażanie piwonii możemy również przeprowadzić za pomocą nasion, jest to jednak bardzo czasochłonna metoda. Możemy również zaszczepić piwonię drzewiastą na podkładzie z piwonii chińskiej lub lekarskiej.

Przycinanie piwonii - czy ścinać piwonie na zimę?

Jak przycinać piwonie? Przycinanie pobudza krzew do wzrostu, o ile jednak piwonię bylinową warto przycinać przed zimą, piwonia drzewiasta nie wymaga tego rodzaju cięcia.

Przycinamy tylko krzewy zdolne do kwitnienia, może się więc zdarzyć, że pierwsze cięcie piwonii drzewiastej przeprowadzimy dopiero kilka lat po jej zakupie. Kiedy obcinać piwonie? Przycinanie konieczne jest po przekwitnięciu, pod koniec maja lub w czerwcu usuwamy więc uschnięte kwiatostany. Jeśli krzew po kilku latach wygląda nieefektownie, możemy również przeprowadzić mocniejsze cięcie, usuwając stare gałęzie.

Mocniejsze cięcie piwonii drzewiastej przed sezonem zimowym nie jest konieczne , o ile usunęliśmy wcześniej wszystkie przekwitnięte kwiaty. Jeśli nie, przed zimą przyda się również tego typu pielęgnacja, możemy też usunąć wszystkie martwe, chore i uschnięte gałęzie.

Piwonia drzewiasta – odmiany

Na rynku dostępne są różne odmiany piwonii drzewiastej, które różnią się wyglądem i kolorem kwiatów – do wyboru mamy kwiat piwonii pełny lub półpełny, we wszystkich odcieniach bieli, różu i żółci. Najpopularniejsze w naszym kraju odmiany piwonii drzewiastej to:

· piwonia drzewiasta “Blanche de His”,

· piwonia drzewiasta “Rock’s Variety”,

· piwonia drzewiasta “Reine Elisabeth”.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie

Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości