Pierwiosnek, czyli pierwszy zwiastun wiosny. Co warto o nim wiedzieć?

Pierwiosnek
Fot: ImageJournal-Photography / gettyimages.com
Pierwiosnek, jak sama nazwa wskazuje, jest przez wszystkich niezwykle uwielbiany, gdyż zwiastuje długo wyczekiwaną wiosnę. Skąd pochodzi ten wdzięczny kwiat? Jak należy o niego dbać i jakie odmiany są najbardziej popularne? Czy w Polsce pierwiosnek jest pod ochroną?

Jak wygląda pierwiosnek? Ogólna charakterystyka

Pierwiosnek , inaczej prymulka lub pierwiosnka, liczy sobie niesamowicie wiele gatunków – od czterystu do pięciuset. Najczęściej spotkać go można na terenie Europy i Azji – głównie w Himalajach oraz Chinach, nieco rzadziej w Afryce i Ameryce Północnej. Najchętniej rośnie na łąkach i urwiskach w lasach. W Polsce spotkać można kilkanaście gatunków. Czy pierwiosnek jest pod ochroną ? Nie da się ukryć, że w Polsce pierwiosnek jest kwiatem chronionym . W stanie naturalnym nie wolno go wykopywać.

Pierwiosnek to kwiat niezwykle wdzięczny i chętnie kupowany czy sadzony – zazwyczaj w ogrodach lub na działkach. Nieco rzadziej pierwiosnki uprawiane są w domach. Pierwiosnek w zależności od odmiany kwitnie zazwyczaj od marca do początków lata.

Pierwiosnek – uprawa i wymagania

Uprawa pierwiosnka nie jest trudna. Należy jedynie pamiętać, że pierwiosnek lubi znajdować się w miejscach dobrze oświetlonych, ale też nie przesadnie – należy unikać sadzenia go na bardzo nasłonecznionych obszarach. Jeśli chodzi o ziemię, pierwiosnki potrzebują gleb próchniczych, żyznych, ciężkich, najlepiej gliniastych i wilgotnych. Gleba lekka, sucha, piaszczysta spowoduje, że kwiat bardzo szybko uschnie.

Pierwiosnek doniczkowy – czy można hodować pierwiosnka w domu?

Pierwiosnek doniczkowy często pojawia się w okresie wielkanocnym. Jako pierwszy zwiastun wiosny, oprócz tulipanów, hiacyntów czy narcyzów często pojawia się na świątecznym stole. Kiedy pierwiosnki przekwitną w doniczce, można je wyjąć z pojemnika i zasadzić w ogrodzie.

To tam właśnie pierwiosnek odnajduje się najlepiej. Dobrze sprawdzi się na wszelkiego rodzaju rabatkach lub skalniakach. Warto pamiętać jednak o wilgotności terenu, na którym sadzimy pierwiosnki. Kwiat ten lubi wilgotne podłoże, dlatego też dobrym pomysłem będzie posadzenie go np. przy oczku wodnym.

Pierwiosnek – najpopularniejsze gatunki

· Pierwiosnek lekarski – ma pomarszczone liście, z białym nalotem pod spodem. Roślina kwitnie od marca do maja na kolor żółty. Pierwiosnek lekarski osiąga wysokość od dziesięciu do dwudziestu pięciu centymetrów.

· Pierwiosnek bezłodygowy – kwiaty są białe, niebieskie, różowe, fioletowe, czerwone i pojawiają się w kwietniu. Pierwiosnek bezłodygowy charakteryzuje się tym, że kwiaty wyrastają ze środka rozety liściowej.

· Pierwiosnek wyniosły – jego liście są pomarszczone, omszone. Pierwiosnek wyniosły kwitnie w kwietniu i osiąga zazwyczaj do czterdziestu centymetrów wysokości, a jego kwiaty mają odcień: żółty, biały, pomarańczowy, czerwony, rdzawy, purpurowy, kremowy.

· Pierwiosnek ząbkowany – posiada bardzo sztywne pędy. Osiąga wysokość około dziesięciu do trzydziestu centymetrów. Kwitnie w marcu na biało, fioletowo lub purpurowo.

· Pierwiosnek kubkowaty – oferowany często wiosną jako roślina doniczkowa. Pierwiosnek kubkowaty pochodzi z Chin. Osiąga wysokość około dwudziestu pięciu do trzydziestu centymetrów wysokości. Kwiaty są białe, łososiowe, pomarańczowe, fioletowe, różowe, pojawiają się zimą i wiosną.

· Pierwiosnek łyszczak – osiąga około piętnastu do trzydziestu centymetrów wysokości. Liście pierwiosnka łyszczaka są grube, nawoskowane, błyszczące, objęte są w dużą rozetę. Kwiatki tego pierwiosnka są fioletowe, intensywnie pachnące, a w ich środku występuje charakterystyczna żółta kropeczka. Łyszczak lubi wilgotną glebę i zacienione miejsca.

Do równie popularnych odmian pierwiosnka należą także pierwiosnek japoński , pierwiosnek omszony oraz pierwiosnek siebolda . Mimo że na świecie występuje kilkaset gatunków pierwiosnka, w Polsce spotkać ich można tylko kilkanaście, w tym np. pierwiosnek lekarski, pierwiosnek bezłodygowy i pierwiosnek łyszczak. Część gatunków, które niegdyś występowały na terenie naszego kraju, wymarła. Wystarczy wymienić tu pierwiosnek Hallera, który rósł niegdyś w Bieszczadach.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości