Ogród

Trawa ostnica cieniutka – zasady uprawy. Jak dbać o tę roślinę?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Trawa ostnica cieniutka

Trawy ozdobne podbijają nasze ogrody. I nic dziwnego, są efektowne, proste w uprawie i niezwykle dekoracyjne praktycznie przez cały rok. Jedną z chętniej uprawianych traw jest ostnica cieniutka, którą warto poznać nieco bliżej.

Ostnica cieniutka to ciekawa trawa do różnych typów ogrodów. Interesujący pokrój i kolor sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę. Czym jest ostnica cieniutka i jakie ma wymagania?

Ostnica cieniutka – co to takiego?

Ostnice (Stipa) to rośliny zaliczane do rodziny wiechlinowatych (Poaceae, Gramineae). Do tego samego rodu przynależą gatunki trawnikowe oraz zboża, na przykład żyto czy pszenica. Do ostnic zaliczamy ponad 300 gatunków traw o kępiastym pokroju. W naszym kraju spotkamy zaledwie 4 gatunki ostnic dziko rosnących, a każda z nich podlega ochronie gatunkowej. Ostnice występują zazwyczaj na suchych siedliskach w strefie klimatu zwrotnikowego i umiarkowanego.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Te rośliny tworzą na ogół gęste kępy. Ich liście są szczeciniaste i mają otwarte pochwy liściowe. Charakterystyczne dla ostnic są cienkie wiechy o wydatnych kłosach, na których szczycie zazwyczaj znajduje się pierzasta ość. Kwiatostany ostnic, tak jak u większości traw, prezentują się bardzo malowniczo. Są lekkie, delikatne i kołyszą się przy najmniejszych podmuchach wiatru.

Uprawa ostnicy cieniutkiej w ogrodzie

Ostnice cieniutkie, podobnie jak pozostałe gatunki ostnic, lubią stanowiska słoneczne i suche. Wówczas mamy pewność, że będą rosły prawidłowo i dobrze się rozwijały. W pełnym słońcu roślina może w całości zaprezentować swoje walory, takie jak kępiasty pokrój i dobrze wybarwione, sztywne pędy.

W naszych warunkach ostnice mogą być wrażliwe na niskie temperatury. Jeśli jednak zapewnimy im dostateczną ilość słońca, to możliwe, że przezimują bez problemu. W tych częściach naszego kraju, gdzie w czasie zimy grożą im bardzo niskie temperatury, ostnica cieniutka jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Gatunek nie ma szczególnych wymagań glebowych. Ziemia powinna być umiarkowanie żyzna. Ostnice nie znoszą okresowego zalewania i dużej wilgoci podłoża, o czym należy pamiętać, decydując się na posadzenie jej w ogrodzie.

Pamiętajmy, by materiał roślinny kupować w dobrych sklepach lub w zaufanych i sprawdzonych szkółkach, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że otrzymamy zdrowe i silne egzemplarze roślin. Sadzonki kupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Nie jest także konieczne ich nawożenie.

W przypadku traw ozdobnych lepiej, by miały one mniej składników pokarmowych niż zbyt dużą ich ilość. Jeśli na przykład dostarczymy im zbyt dużo azotu, to wyrosną bardzo okazałe, jednak ich pędy będą pozbawione sprężystości i zaczną po prostu kłaść się na ziemi. Jeśli do tego dojdzie, to roślina straci na atrakcyjności. Gdy mamy w ogrodzie egzemplarze, które rosną już przez kilka sezonów, możemy zasilić je niewielką dawką nawozu wieloskładnikowego.

W przypadku ostnicy musimy bezwzględnie pamiętać o tym, by nie przesadzić z podlewaniem. Warto także usuwać dojrzałe kwiatostany, gdyż trawa może w szybkim tempie zawładnąć naszym ogrodem.

Do rozmnażania przystępujemy pod koniec sierpnia lub na wiosnę. Dorodną, kilkuletnią kępę ostnicy dzielimy na 2 lub 3 mniejsze części i sadzimy na wybranym stanowisku.

Ostnica – zastosowanie

Ostnice można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się rabaty z traw, które – jeśli odpowiednio je zakomponujemy – mogą być atrakcyjne przez cały rok, także zimą. Ostnice cieniutkie świetnie wyglądają w towarzystwie krwawników, mikołajków i gajlardii. Niezwykle prezentują się zwłaszcza na tle zachodzącego i wschodzącego słońca, kiedy jego promienie rozświetlają puszyste kłosy.

Pamiętajmy, by nie sadzić ich przed niższymi i mniej ekspansywnymi roślinami, ponieważ mogą je nieco przyćmić. W sąsiedztwie ostnicy cieniutkiej możemy sadzić jeżówki, rudbekie, a także rozchodniki. Dzięki temu uzyskamy bardzo ciekawe zestawienie kolorystyczne.

Oprócz tego przy komponowaniu roślin do naszego ogrodu warto poeksperymentować z zestawianiem różnych gatunków i odmian traw, co często prowadzi do uzyskania interesujących wrażeń wizualnych. Ostnice możemy także sadzić w donicach, które ustawimy na tarasie lub balkonie.

Ciekawe odmiany ostnic

Ostnica mocna "Pony Tails"Stipa tenuissima "Pony Tails" – to roślina o charakterystycznych, białych kwiatostanach. Dorasta do 50 centymetrów wysokości, pięknie się przewieszając. Sprawdzi się w ogrodach w stylu wiejskim, na przykład z dzwonkami, malwami i liliowcami, a także w ogrodzie śródziemnomorskim w zestawieniu z lawendą wąskolistną, bylicą czy też rozmarynem. Ostnica trzcinowata "Sirocco"Stipa arundinacea "Sirocco" – ta ostnica charakteryzuje się ciekawym ubarwieniem liści, które latem robią się miedziane, a nawet złote, by na jesieni i w zimie zaprezentować się w odcieniach brązu. Dorasta do około 100 centymetrów wysokości. Dobrze wygląda sadzona w grupie na obrzeżach rabat, a także w pojemniku na tarasie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: beekeepx / Getty Images

Pozostałe wiadomości