Ogród

Ogrody wiejskie – jak je urządzać, które rośliny wybierać?

Ogród

Aktualizacja:
Wiejski ogród

Ogrody wiejskie to kwintesencja sielskości. Aby jednak stworzyć tak niezwykły klimat, należy wybrać odpowiednie rośliny i prawidłowo je ze sobą zestawić. Które gatunki roślin są najlepsze do takiego ogrodu?

Ogrody wiejskie cieszą się niesłabnącą popularnością. I nic dziwnego – mają w sobie sporo uroku i luzu, co ceni wiele osób. W takim ogrodzie nie ma miejsca na wymuskane rabaty i minimalizm.

Ogrody wiejskie – charakterystyka ogólna

W ogrodach wiejskich można znaleźć wszystko, co kojarzy się z wakacjami u babci. Bogactwo kolorowych kwiatów na nie do końca misternie zaplanowanych rabatach, zioła, warzywa, a także stare odmiany jabłoni czy inne drzewka oraz krzewy owocowe. Ogród w stylu wiejskim nawiązuje do tradycyjnych wiejskich gospodarstw, które niegdyś w dużej mierze były samowystarczalne. Po warzywa chodziło się na zagony warzywnika, owoce zebrane w sadzie były podstawą do przygotowywania konfitur na zimę, a zioła stanowiły domową apteczkę. Pod żadnym pozorem w takim ogrodzie nie mogło zabraknąć także kwiatów, często sadzonych pomiędzy warzywami i ziołami, cieszących oczy właścicieli i wabiących przy okazji pszczoły, motyle i inne gatunki owadów. Rośliny do takiego ogrodu nie wymagają specjalnej pielęgnacji i łatwo się je także uprawia. Dopełnieniem bujnej roślinności są elementy małej architektury, takie jak malowniczo pokładające się drewniane płoty, ławeczki czy altanki. Materiały powinny być jak najbardziej naturalne. Oprócz wspomnianego drewna sprawdza się także kamień czy wiklina. Jeśli chodzi o nawierzchnię, to także warto postawić na kamień lub jego imitację.

Kwiaty do ogrodu wiejskiego

Ogród wiejski nie może istnieć bez kwiatów. Do najbardziej charakterystycznych gatunków zalicza się m.in. wysokie malwy różowe, które swoimi kolorowymi, dużymi kwiatami zdobią elewacje drewnianych czy bielonych domów. Można je także sadzić wzdłuż płotu. Oprócz tego w ogrodzie wiejskim warto zrobić miejsce na takie wysokie rośliny kwitnące jak ostróżki, słoneczniki, kosmosy, a także dalie. Innym gatunkiem kwiatów, który idealnie nadaje się do ogrodu w stylu rustykalnym, jest floks wiechowaty, którym można obsadzać niższe partie rabat. Może mieć różowe, białe, fioletowe lub bordowe kwiaty, które latem prezentują się w całej okazałości. Z niższych roślin warto zwrócić także uwagę na rudbekie, lwie paszcze, cynie, naparstnice, niezapominajki, maciejki i astry. Nagietek lekarski to z kolei świetny przykład rośliny, która jest nie tylko ozdobna, ale posiada także właściwości lecznicze. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku jeżówki purpurowej, której właściwości doceniają nie tylko zwolennicy medycyny naturalnej, ale i konwencjonalnej.

Zobacz też:

Rośliny dwuletnie ogrodowe – jakie są i jak je uprawiać?

Ozdobne krzewy do ogrodu wiejskiego

W ogrodzie rustykalnym warto posadzić takie gatunki krzewów, jak forsycja, która – gdy tylko pojawią się na niej złocistożółte kwiaty – staje się przepiękną wiosenną dekoracją. Inne ozdobne krzewy do ogrodu rustykalnego to pięknie pachnące jaśminowce i lilaki, które większość osób bardziej kojarzy pod nazwą „bzy”. W takim ogrodzie wspaniale prezentują się także róże. Najlepiej jednak postawić na ich bardziej pospolite rodzaje, takie na przykład, jak róża dzika i jej odmiany.

Jakie drzewa posadzić w ogrodzie w stylu wiejskim?

Drzewa to podstawa ogrodowej kompozycji, o ile oczywiście działka jest wystarczająco duża, by można je było nie niej posadzić. W ogrodzie wiejskim prym wiodą brzozy, czeremchy, lipy, jesiony i buki. Oprócz tego warto zwrócić także uwagę na jarząby, dęby, czy głogi. Z drzew iglastych zaleca się sadzenie modrzewi, jałowców czy też sosen.

Drzewa, krzewy i pnącza owocowe do ogrodu w stylu wiejskim

W wiejskim ogrodzie nie może zabraknąć roślin, które wydają owoce. Stare odmiany jabłoni domowej, takie jak ‘Papierówka’, ‘Kronselka’, ‘Kosztela’, ‘Antonówka’ na pewno przywołują wiele dziecięcych wspomnień. Sprawdzają się także stare odmiany gruszy, śliwy, wiśni czy brzoskwini. Z krzewów owocowych do wiejskich ogrodów poleca się maliny i jeżyny, a także porzeczkę oraz agrest. Słoneczne ściany budynków stanowią z kolei idealną podporę dla winorośli.

Zobacz też:

Przesadzanie drzew krok po kroku

Warzywnik w wiejskim ogrodzie

Warzywa prosto z ogródka to kolejna zaleta zakładania ogrodu w stylu wiejskim. Kapusta, sałata, ogórki, pory i selery – wszystko to, a nawet jeszcze więcej, można znaleźć w wiejskim ogrodzie. Warzywa warto sadzić w towarzystwie ziół i ozdobnych kwiatów, korzystając z wiedzy z zakresu allelopatii. Dzięki temu rośliny mogą na siebie wzajemnie oddziaływać i wpływać korzystnie na swój rozwój.

Zobacz też:

Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?

Ściółkowanie - prosty sposób na zabezpieczenie roślin. Poznaj metody Łukasza Skopa

Kiedyś mieli "glebowstręt", a teraz piękne ogrody. "Jak już się posadzi jedną roślinę, to nie da się nie kupować więcej"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości