Jak sadzić warzywa? Podstawowe zasady uprawy współrzędnej w ogrodzie

Warzywa w skrzynce
Dougal Waters / Getty Images
Źródło: Digital Vision
Uprawa współrzędna to, najprościej ujmując, sadzenie warzyw obok siebie. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Niektóre warzywa możemy z powodzeniem uprawiać na jednej grządce, inne natomiast nie przepadają za swoim towarzystwem. Podpowiadamy, jak sadzić warzywa obok siebie, aby dobrze rosły i wydały obfity plon.

Sadzenie warzyw na działce warto poprzedzić chwilą namysłu nad rozplanowaniem przestrzennym grządek. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych problemów w uprawie, a także wielu chorób i szkodników roślin. Świadome sadzenie warzyw , oprócz doboru właściwego stanowiska i rodzaju gleby, wymaga także rozplanowania grządek w taki sposób, aby warzywa nie przeszkadzały sobie we wzroście. Warto zadbać również o estetykę naszego warzywniaka. Na jednej grządce możemy połączyć uprawę warzyw, kwiatów i ziół lub wybrać warzywa o barwnych liściach. W ten sposób unikniemy nudy, a nasz ogród będzie oprócz pysznych warzyw dostarczał nam również estetycznych doznań.

Jak sadzić warzywa? Uprawa współrzędna w praktyce

Istnieje kilka podstawowych zasad, które warto poznać, zanim zabierzemy się za sadzenie warzyw. Kiedy wysiewamy obok siebie różne gatunki, musimy najpierw zastanowić się, jak będą one na siebie oddziaływały.

· Unikajmy sadzenia obok siebie warzyw z tej samej grupy i rodziny, ponieważ zwykle są one podatne na te same choroby i pasożyty. Warto również zastosować na działce płodozmian i każdego roku wysiewać na grządce inną grupę roślin.

· Sadzenie warzyw na działce warto poprzedzić gruntownym researchem na temat wymagań glebowych i wodnych roślin. Unikajmy sąsiedztwa warzyw o bardzo wysokich wymaganiach, ponieważ będą one ze sobą konkurować.

· Warto posadzić obok siebie warzywa o różnym zasięgu systemu korzeniowego. Będą one pobierały wodę z różnych warstw gleby i nie będą ze sobą konkurować.

· Sadzenie warzyw motylkowych (bób, fasola, soczewica), a także innych roślin motylkowych, takich jak łubin, zwiększa zawartość azotu w glebie.

· W celu odstraszenia szkodników możemy posadzić czosnek lub aksamitkę.

Sadzenie warzyw na działce – jak sadzić poszczególne gatunki?

Jak sadzić warzywa, aby wydały najlepszy plon? Każdy gatunek ma nieco inne wymagania, dlatego warto do tej kwestii podejść indywidualnie. Niektóre warzywa możemy wysiewać wprost do gruntu, inne wcześniej muszą rosnąć w szklarni lub w inspekcie. Możemy również zaopatrzyć się w gotowe do rozsady sadzonki u zaufanego dostawcy. Podpowiadamy, jak sadzić poszczególne warzywa i w jakim sąsiedztwie najlepiej je uprawiać.

Jak sadzić dymkę? Cebula dymka to mała cebula zwyczajna, z dymki możemy więc wyhodować dojrzałą cebulę. Dymkę możemy uprawiać z nasion, większość osób decyduje się jednak na zakup młodych cebulek i wysadzenie ich do gruntu pod koniec marca. Cebulki umieszczamy w spulchnionej ziemi, w około 8 cm odstępach. Cebula lubi towarzystwo marchewki i rzodkwi, unikajmy sadzenia jej w pobliżu pora.

Jak się sadzi czosnek? Czosnek wysadzamy do gruntu jesienią (październik/listopad). Przed posadzeniem główkę czosnku należy podzielić na ząbki, a następnie umieścić je w rzędach, w odstępach około 6-7 cm. Czosnek jest warzywem o szerokim zastosowaniu w uprawie współrzędnej , jego charakterystyczny zapach odstrasza bowiem szkodniki, czosnek zapobiega również niektórym chorobom grzybiczym. Możemy go z powodzeniem uprawiać w towarzystwie marchwi, buraków, ogórków, pomidorów, truskawek, a także niektórych kwiatów (lilie, róże). Unikajmy sadzenia czosnku przy warzywach strączkowych.

Jak sadzić cukinię? Cukinię wysiewamy wprost do gruntu w drugiej połowie maja, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. Roślina lubi żyzną glebę, do dobrego wzrostu potrzebuje także dużej ilości wody. Cukinia jest warzywem o wysokich wymaganiach, zarówno glebowych, jak i wodnych, warto więc posadzić ją wśród mniej wymagających sąsiadów. Warzywa dyniowate bardzo lubią sąsiedztwo cebulowatych , do uprawy współrzędnej z cukinią możemy więc wybrać cebulę różnych odmian.

Jak sadzić rzodkiewkę? Rzodkiewka to warzywo krótkiego dnia, co oznacza, że możemy wysiewać ją do gruntu wczesną wiosną albo późnym latem. Rzodkiewka lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska, doskonale nadaje się do uprawy współrzędnej z sałatą, burakiem, cebulą i burakami. Nie lubi natomiast towarzystwa warzyw kapustnych.

Jak sadzić pora? Pora możemy uprawiać z rozsady (nasiona w inspekcie wysiewamy w marcu), lub z nasion wysiewanych do gruntu w kwietniu. Por ma wysokie wymagania, zarówno glebowe, jak i wodne, dlatego warto posadzić go z roślinami mało wymagającymi. Por lubi sąsiedztwo marchwi, buraków, fasoli i sałaty.

Jak sadzić seler? Seler korzeniowy najłatwiej uprawiać z rozsady. Młode selery wysadzamy do żyznej i nasłonecznionej ziemi w drugiej połowie maja. W uprawie selera warto pamiętać o płodozmianie, nie należy go również sadzić w ziemi, na której rosły wcześniej por, koper i marchew. Seler lubi za to sąsiedztwo pomidorów i kalafiora.

Jak sadzić sałatę? Sałatę możemy wysiać lub posadzić z rozsady, najlepiej w towarzystwie ogórków, rzodkiewki, cebuli lub fasolki szparagowej.

Jak się sadzi ziemniaki? Ziemniaki sadzimy do gruntu po 20 kwietnia, najlepiej w towarzystwie chrzanu, który uchroni je przed atakiem stonki.

Zobacz film: Jesienne warzywa

Jesienne warzywa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!