Muchołówka – uprawa, pielęgnacja, przesadzanie. Czym karmić i jak podlewać roślinę owadożerną?

Muchołówka - roślina owadożerna.
Oxford Scientific/Getty Images
Źródło: The Image Bank RF
Muchołówka pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie można spotkać ją w stanie dzikim. W polskich domach uprawiany jest jej najpopularniejszy gatunek, czyli muchołówka amerykańska. Jest to kwiat owadożerny, który do swoich pułapek przyciąga nie tylko muchy, ale również komary i pająki. Chcesz uprawiać roślinę w domu? Sprawdź, jak dbać o muchołówkę i czym ją karmić.

Muchołówka (Dionaea) to owadożerna roślina, która cieszy się dużym zainteresowaniem, jest jednak dość skomplikowana w uprawie domowej. Wiele osób mimo to decyduje się na kupienie sadzonki, a nawet jej rozmnażanie. Nic dziwnego, bo zdrowy i prawidłowo rozwijający się kwiat nie tylko pięknie wygląda, ale także pomaga pozbyć się uciążliwych owadów z mieszkania. Hodowana w polskich domach muchołówka amerykańska ma wiele wymagań względem podłoża, stanowiska i sposobu podlewania. Jeśli chcesz, żeby roślina uprawiana w doniczce cieszyła oko, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. Sprawdź, w jaki sposób pielęgnować kwiat, czy należy go karmić i w jaki sposób go przesadzać.

Muchołówka – jak powinna wyglądać uprawa?

Uprawa muchołówki w warunkach domowych jest możliwa, ale tylko przy spełnieniu określonych wymagań rośliny. Choć gatunek nie ma szczególnych preferencji, jeśli chodzi o wilgotność powietrza, duże znaczenie ma dla niego poziom nawodnienia podłoża. Kwiat muchołówki powinien być sadzony w ziemi wymieszanej z torfem przynajmniej w proporcjach 1:1. Podłoże można uzupełnić również o drobny żwirek lub gruboziarnisty piasek. Warto zadbać o to, aby miało odczyn obojętny lub lekko kwaśny.

Sadzonki mogą być ustawiane zarówno na parapetach w domu, jak i na tarasach lub balkonach. Temperatura otoczenia latem musi wynosić od 20 do 30 st. C, zimą zaś od 0 do 15 st. C. W trakcie mrozów muchołówka amerykańska musi znajdować się w ogrzewanym pomieszczeniu. Warto umieszczać ją w miejscach słonecznych.

Muchołówka – pielęgnacja krok po kroku

Prawidłowa wiedza na temat tego, jak dbać o muchołówkę , pozwoli na wyhodowanie zdrowej rośliny, która będzie rosnąć przez wiele lat. Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi są podlewanie i przesadzanie (w razie potrzeby, gdy się mocno rozrośnie) oraz zapewnienie odpowiednich warunków do zimowania.

Karmienie muchołówki amerykańskiej

Niektórzy zastanawiają się, czym karmić muchołówkę . Muchołówki amerykańskie samodzielnie wabią owady do swoich pułapek i nie potrzebują pomocy człowieka.

Jak podlewać muchołówkę?

Podlewanie muchołówki to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Podłoże powinno być cały czas wilgotne, przy czym wodę wylewa się na podstawkę, a nie bezpośrednio na roślinę. Do podlewania używa się miękkiej wody destylowanej lub deszczówki.

Przesadzanie muchołówki – kiedy i jak przesadzać kwiat?

Przesadzanie muchołówki amerykańskiej może odbywać się o dowolnej porze roku, jednak najbardziej zalecany jest okres wiosenny, kiedy roślina przeszła już w stan wegetacji, a jednocześnie nie zdążyła się jeszcze całkowicie rozwinąć. Podłoże powinno być torfowe, najlepiej o kwaśnym odczynie.

Zimowanie muchołówki – okres spoczynku rośliny

Od listopada do marca roślina znajduje się w stanie spoczynku i zmieniają się jej wymagania. Doniczka z sadzonką powinna zostać przeniesiona do ciemniejszego i chłodniejszego pomieszczenia (na dworze może pozostać aż do pierwszych przymrozków), na przykład do garażu lub piwnicy. Nie należy przejmować się ewentualnym osłabieniem rośliny oraz zrzucaniem liści – na wiosnę odżyje. W czasie zimowania warto ograniczyć podlewanie, jednak nie można dopuścić do całkowitego wysuszenia podłoża.

Jak rozmnażać muchołówkę?

Muchołówka amerykańska może być rozmnażana na trzy sposoby: poprzez wysiew nasion, z pędu kwiatowego oraz przez podział sadzonek liściowych. W przypadku dojrzałych egzemplarzy gotowe do podziału sadzonki wytwarzają się u podstawy rośliny. Można je oddzielić z głównego pędu kwiatowego, a tym samym uzyskać kwiaty o cechach rośliny matecznej. Sadzonki liściowe otrzymuje się przez oderwanie liści i umieszczenie ich w podłożu torfowym. Kiedy pojawią się pierwsze pułapki na młodych roślinach, można przesadzić je do osobnych pojemników.

Rozmnażanie poprzez wysiew nasion opiera się na sztucznym zapylaniu rośliny, do którego najczęściej używa się dwóch odmiennych gatunków roślin. Z takiej krzyżówki uzyskuje się nasiona znacznie lepszej jakości, jest ich także znacznie więcej. Nasiona muchołówki można od razu wysiać do oddzielnych pojemników. Jeśli nasiona nie są zebrane od razu po ich wytworzeniu się, należy przeprowadzić na nich proces stratyfikacji. Dopiero później można przenieść je do doniczek i ustawić w słonecznym, lekko wilgotnym miejscu.

W domowych warunkach muchołówkę najłatwiej rozmnażać z pędu kwiatowego , który dzieli się na kilka części o długości 3–4 cm, a następnie każdą z sadzonek sadzi się w przygotowanym wcześniej mokrym podłożu.

Zobacz też:

Jak dbać o tulipany, by przez długi czas pięknie prezentowały się w wazonie?

Uprawa i właściwości lecznicze nawłoci kanadyjskiej

Czy znasz kwiatowy savoir-vivre i wiesz, co symbolizują kolory róż?

Zobacz wideo: Wystawa roślin owadożernych w poznańskiej Palmiarni

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości