Jak wygląda gailardia? Co to za roślina i jakie są gatunki i odmiany gailardii?

Kwiaty gailardii
DipaliS / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Gailardia to roślina o pięknych kwiatach o nasyconej barwie. Ze względu na swoją urodę, kwiaty te są chętnie sadzone przez ogrodników. Świetnie sprawdzają się też jako kwiaty cięte. Jakie są gatunki i odmiany gailardii i jak wyglądają?

Gailardia ( Gaillardia Foug. ) to roślina należąca do rodziny astrowatych. Gailardia , inaczej dzianwa , jest - w zależności od odmiany - rośliną jednoroczną, dwuletnią lub byliną. Pochodzi z południowych i zachodnich obszarów Ameryki Północnej, kilka gatunków można też spotkać w naturalnym środowisku w Ameryce Południowej. Dzianwy dobrze sobie radzą w naszej strefie klimatycznej. Możemy wyróżnić około 30 gatunków tych roślin. Gailardia ma piękne kwiaty, które są ozdobą każdego ogrodu czy parku.

Gailardia - kwiat

Gailardia ma duże, koszyczkowe kwiaty, zazwyczaj występujące pojedynczo. Kwiat języczkowy dzianwy może być dwukolorowy, zazwyczaj żółto–purpurowy o intensywnej barwie. Możemy również spotkać kwiaty w kolorze pomarańczowym, czerwonym, żółto-czerwonym czy żółto-pomarańczowym. Kwiaty rurkowate mają najczęściej purpurowy kolor, ale mogą być też czerwone lub brązowe. Wygląd kwiatów różni się w zależności od gatunku i odmiany gailardii. To właśnie ze względu na urok i atrakcyjność kwiatów gailardia jest tak chętnie hodowana na działkach czy w ogrodach. Bukiet z urokliwymi dzianwami to piękny prezent na każdą okazję.

Gatunki gailardii

Jednym z najpopularniejszych gatunków w Polsce jest gailardia oścista (Gaillardia aristata) , nazywana również dzianwą ościstą. Gailardia oścista jest byliną krótkowieczną. Ma liście w kolorze szarozielonym, które osiągają długość do 20 cm. Zarówno na liściach, jak i łodygach dzianwy ościstej występują drobne, delikatne włoski. Wyprostowane pędy rośliny mogą sięgać około 80 cm. Kwitnienie dzianwy ościstej przypada na okres od wczesnego lata do późnej jesieni. Koszyki kwiatowe tej rośliny mają średnicę około 10 cm. Kwiaty języczkowe mają najczęściej żółto-purpurową barwę, a kwiaty rurkowate są koloru purpurowego wpadającego w brąz.

Gailardia ogrodowa , kolejny popularny gatunek dzianwy, to bylina, którą w naturalnym środowisku możemy spotkać w Ameryce Północnej. Dorosła roślina osiąga wysokość około 70 cm. Kwiaty języczkowe dzianwy ogrodowej mają intensywny kolor. Najczęściej można spotkać kwiaty o zabarwieniu purpurowym, czerwonym, żółtym, ale kwiaty języczkowe mogą być też dwukolorowe. Z kolei kwiaty rurkowe zazwyczaj przybierają kolor purpurowy. Czas kwitnienia gailardii ogrodowej przypada na okres od czerwca do września. Roślina ta najlepiej czuje się w nasłonecznionych stanowiskach. Gailardia ogrodowa będzie pięknie rosnąć na glebach żyznych i przepuszczalnych. Dzianwa ogrodowa prezentuje się najładniej, gdy jest sadzona w większych grupach. Jeśli chcemy rozmnożyć roślinę, możemy wysiewać na wiosnę nasiona lub podzielić roślinę.

Gailardia nadobna (Gaillardia pulchella) - ta jednoroczna roślina może osiągać wysokość około 40-60 cm. Jej łodygi są długie i sztywne, znajdują się na nich delikatne włoski. Liście dzianwy nadobnej mają długość około 10 cm. Kwiaty dzianwy nadobnej mogą mieć barwę purpurową, czerwoną, żółtą lub brązową. Średnica kwiatu to około 6 cm. Tak jak inne gatunki dzianwy, również gailardia ogrodowa najbardziej lubi dobrze nasłonecznione miejsca. Służą jej żyzne, przepuszczalne gleby o obojętnym odczynie. Dzianwa dobrze znosi zarówno suszę, jak i dużą wilgotność. Czas kwitnienia gailardii nadobnej przypada na okres od wczesnego lipca do późnego września.

Uprawa dzianwy

Wszystkie gatunki i odmiany gailardii są bardzo odporne zarówno na zimno, jak i na upał. Mogą znieść susze, obfite upały i silne wiatry. Dlatego też - oprócz atrakcyjnego wyglądu - są one tak chętnie hodowane w naszym klimacie. Dzianwy najlepiej się rozwijają w dobrze nasłonecznionym miejscu. Rośliny te możemy uprawiać w przydomowym ogródku, ale też na balkonie czy na tarasie. Ich intensywne, ciepłe barwy idealnie pasują do wakacyjnego nastroju.

Gailardia jest łatwa w pielęgnacji , nie wymaga żadnych szczególnych praktyk. Powinniśmy jedynie pamiętać, by podlewać roślinę, jeśli lato jest bardzo suche. Należy też wiedzieć, że na zimę powinniśmy przycinać dzianwę tuż przy glebie. Z kolei w lecie niektóre rośliny trzeba podeprzeć, ponieważ ich kwiatostany są dosyć ciężkie i mogą powodować przechylanie się lub przewracanie. Dzianwę możemy rozmnażać, wysiewając nasiona lub dzieląc ją na wiosnę.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości