Kwiat na muchy, czyli Dionaea muscipula - jak go uprawiać?

Kwiat na muchy, czyli Dionaea muscipula - jak go uprawiać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Dionaea muscipula, czyli muchołówka amerykańska, pochodzi z Ameryki Północnej. Ten mięsożerny kwiat należy do rodziny roślin rosiczkowatych. Muchołówka żywi się głównie muchami, robakami i pająkami. Hodowla muchołówki – uprawa, pielęgnacja – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Muchołówka to roślina , którą w naturalnym środowisku znajdziemy jedynie na bagnach w dwóch stanach Ameryki: w Karolinie Północnej i Południowej. Ten kwiat na muchy ma na końcach blaszek liściowych specjalne włoski. Są one bardzo delikatne i wrażliwe. Gdy zostaną podrażnione przez muchę zwabioną nektarem i czerwoną barwą, liście zamykają się gwałtownie, tworząc śmiertelną pułapkę dla owada. Muchołówka następnie wydziela soki trawienne i trawi zdobycz – proces ten może trwać od tygodnia do nawet dwóch. Następnie mięsiste blaszki liściowe ponownie się otwierają, czekając na następną zdobycz. Jedna blaszka liściowa może zacisnąć się kilka razy. Jak uprawiać tę oryginalną roślinę? 

Muchołówka – uprawa

Muchołówki są łatwe w uprawie. Należy jedynie stosować się do kilku podstawowych zaleceń. Po pierwsze, dionaea muscipula powinna być ustawiona w dobrze nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, gdy przez cały dzień kwiat jest wystawiony na promienie słoneczne. Muchołówkę możemy ustawić na parapecie od strony południowej, wtedy kwiat będzie mieć stały dostęp do światła słonecznego. Od marca do października roślinę możemy trzymać na dworze przez całą dobę. Ten owadożerny kwiat jest ciepłolubny - w lecie idealna temperatura do jego rozwoju to 20–30 stopni C. 

Najlepsze podłoże dla muchołówki to kwaśny torf zmieszany z gruboziarnistym piaskiem lub żwirkiem. Torfu powinno być dwa razy więcej niż piasku. Odczyn powinien być kwaśny i wynosić pH 3-5. Muchołówki nie trzeba nawozić.

Pielęgnacja muchołówki

Do podlewania muchołówki powinniśmy używać miękkiej wody. Możemy stosować wodę destylowaną lub przegotowaną kranówkę. Bardzo istotną rzeczą przy pielęgnacji muchołówki jest pamiętanie, że ziemia musi być wilgotna przez cały czas. Dlatego najlepiej jest ustawić doniczkę na podstawce lub umieścić ją w większym pojemniku, do którego będziemy mogli wlewać wodę.

Powinniśmy uważać na to, by nie dotykać włosków rośliny, bowiem blaszki liściowe mogą zamknąć się jedynie kilka razy.

Muchołówka – zimowanie

Okres spoczynku dla muchołówki to zimowe miesiące. W tym czasie należy przenieść roślinę do dobrze zacienionego, chłodnego miejsca. Przed zakupem muchołówki powinniśmy zadbać więc o odpowiednie miejsce. Kwiat możemy przechowywać na przykład w piwnicy lub w spiżarni. Temperatura w otoczeniu muchołówki w okresie zimowym powinna wynosić minimalnie 0 stopni C a maksymalnie 15 stopni C. Optymalna temperatura dla muchówki w okresie zimowym to 10 stopni C. Muchówka znajduje się w okresie spoczynku przez około 6 tygodni. Jeśli w tym czasie zapewnimy roślinie dobre warunki, pięknie się rozwinie na wiosnę. Nie należy martwić się, że roślina w zimie gubi liście – to normalny proces. Jeśli zaobserwujemy sczerniałe liście, należy je usunąć.

Podczas okresu spoczynku powinniśmy ograniczyć podlewanie. Jednak musimy pamiętać o tym, by podłoże było zawsze lekko wilgotne. Muchołówkę w zimie powinniśmy podlewać mniej więcej co dwa tygodnie.

Kwitnienie muchołówka

Dionaea muscipula kwitnie od maja do lipca. Kwiat muchołówki jest niewielki, ma średnicę około 5 mm i biały kolor. Warto wiedzieć, że kwitnienie w przypadku gdy muchołówka jest słaba, może doprowadzić do jej całkowitego obumarcia. 

Kiedy można przesadzać muchołówkę?

Muchołówkę możemy przesadzać przez cały rok, jednak zaleca się to robić na wiosnę. Roślinę powinno się przesadzać co dwa lata. Podczas przesadzania należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ system korzeniowy muchołówek jest słabo rozwinięty i delikatny, dlatego też łatwo go uszkodzić. Gdy uda nam się wyciągnąć muchołówkę z doniczki, należy dokładnie oczyścić korzenie, a następnie umieścić roślinę w nowej doniczce.

Jak podlewać muchołówkę?

Podlewanie muchołówki to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Podłoże powinno być cały czas wilgotne, przy czym wodę wylewa się na podstawkę, a nie bezpośrednio na roślinę. Do podlewania używa się miękkiej wody destylowanej lub deszczówki. 

Dionaea muscipula, czyli roślina na muchy – ile kosztuje?

Muchołówka jest bardzo atrakcyjną rośliną ze względu na swoje liście – pułapki. Roślina ta będzie stanowić niecodzienną ozdobę w każdym domu. Szczególnie zainteresowane tym owadożernym kwiatem są dzieci.

Muchołówkę w wersji mini można kupić już za około 15 zł. Do wyboru mamy wiele odmian muchołówek, które zostały sztucznie wyhodowane. Popularne są na przykład dionaea muscipula low giant . Ceny dojrzałych muchówek wynoszą kilkadziesiąt złotych. Kwiat ten możemy kupić w większych sklepach ogrodniczych lub na aukcjach internetowych. Po zakupie muchołówki powinniśmy ją przesadzić. 

Jak rozmnażać muchołówkę?

Muchołówka amerykańska może być rozmnażana na trzy sposoby: poprzez wysiew nasion, z pędu kwiatowego oraz przez podział sadzonek liściowych. W przypadku dojrzałych egzemplarzy gotowe do podziału sadzonki wytwarzają się u podstawy rośliny. Można je oddzielić z głównego pędu kwiatowego, a tym samym uzyskać kwiaty o cechach rośliny matecznej. Sadzonki liściowe otrzymuje się przez oderwanie liści i umieszczenie ich w podłożu torfowym. Kiedy pojawią się pierwsze pułapki na młodych roślinach, można przesadzić je do osobnych pojemników. 

Rozmnażanie poprzez wysiew nasion opiera się na sztucznym zapylaniu rośliny, do którego najczęściej używa się dwóch odmiennych gatunków roślin. Z takiej krzyżówki uzyskuje się nasiona znacznie lepszej jakości, jest ich także znacznie więcej. Nasiona muchołówki można od razu wysiać do oddzielnych pojemników. Jeśli nasiona nie są zebrane od razu po ich wytworzeniu się, należy przeprowadzić na nich proces stratyfikacji. Dopiero później można przenieść je do doniczek i ustawić w słonecznym, lekko wilgotnym miejscu. 

W domowych warunkach muchołówkę najłatwiej rozmnażać z pędu kwiatowego , który dzieli się na kilka części o długości 3–4 cm, a następnie każdą z sadzonek sadzi się w przygotowanym wcześniej mokrym podłożu. 

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości