Uprawa i pielęgnacja derenia kanadyjskiego

Dereń kanadyjski biały kwiat
Laszlo Podor / Getty Images
Źródło: Moment RF
Derenie to grupa znanych i chętnie sadzonych w naszych ogrodach roślin. Na rynku znajdziemy wiele gatunków różniących się od siebie pokrojem, kolorem liści czy wyglądem kwiatów. Ciekawym przykładem derenia jest dereń kanadyjski. Poznajmy go bliżej.

Dereń kanadyjski płożący to ciekawa, liściasta krzewinka o wielu zastosowaniach. Sprawdzi się nie tylko w małych ogrodach, ale i na większych przestrzeniach. Nie jest tak prosty w uprawie, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Dlatego warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, zanim zdecydujemy się na posadzenie go na naszej działce.

Dereń kanadyjski – co to takiego?

Dereń kanadyjski (Cornus canadensis ) to, jak sama nazwa wskazuje, roślina pochodząca z Ameryki Północnej, ale w naturalnym środowisku spotkamy go także w Azji czy też na Grenlandii. To gatunek liściasty, który występuje w formie niskościelącej się krzewinki, tworzącej w ogrodach atrakcyjne dywany. Dereń kanadyjski dorasta do 20 centymetrów wysokości . Roślina wytwarza z rozłogowych, podziemnych i drewniejących łodyg cienkie, zielone, nierozgałęzione pędy. Liście derenia kanadyjskiego są duże i intensywnie zielone. Przy wierzchołku pędu liście są bardziej jajowate, zagęszczone i ułożone w kształt przypominający rozetę. Zdarza się, że w lekkie zimy liście derenia kanadyjskiego pozostają na roślinie aż do wiosny. Przy srogich mrozach jednak opadają. Na uwagę zasługują skromne, ale ciekawe kwiaty, które pojawiają się w czerwcu. Są one bardzo drobne, o wielkości około 2 mm. Zebrane w szczytowe kwiatostany po 20-30 sztuk kwiaty derenia kanadyjskiego są koloru kremowego. Tym, co jednak najbardziej przyciąga naszą uwagę, są 4 charakterystyczne podsadki, które przypominają płatki korony. W sierpniu dereń kanadyjski zaczyna pokazywać swoje piękne, czerwone owoce. Są okrągłe, pełne i świetnie prezentują się na tle liści derenia. Pozostają na roślinie aż do zimy.

Dereń kanadyjski – uprawa

Derenie nie są bardzo kłopotliwe w uprawie. Sadzonki powinniśmy kupować tylko i wyłącznie u sprawdzonych i zaufanych producentów . Dotyczy to nie tylko derenia, ale każdej rośliny, którą mamy zamiar sadzić. W ten sposób unikniemy ewentualnych problemów. Materiał do nasadzeń możemy także wyprodukować samodzielnie. Do wyboru mamy dwie opcje. Możemy spróbować rozmnażać dereń poprzez wysiew nasion, co należy robić zaraz po zbiorze. Jednak ta metoda jest dosyć kłopotliwa i nie należy do najpopularniejszych. Kiełkowanie trwa od kilku do kilkunastu miesięcy – zatem dosyć długo, a dodatkowo nasiona wymagają stratyfikacji. Jest jednak drugi sposób rozmnażania derenia kanadyjskiego i jest on znacznie prostszy. Polega na podziale rośliny lub pobraniu z derenia sadzonek korzeniowych.

Kiedy mamy już odpowiedni materiał roślinny, możemy przystąpić do sadzenia derenia kanadyjskiego w naszym ogrodzie. Przede wszystkim powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce. Jest to istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku roślina będzie rosła bardzo słabo lub zbyt intensywnie, zadarniając znaczną część naszej działki. W przypadku derenia kanadyjskiego równowaga to podstawa. Ten gatunek derenia dobrze znosi nasz klimat – jest mrozoodporny i ujemne temperatury nie są mu straszne . Wytrzyma nawet mróz do -40℃. Nie jest także podatny na działalność szkodników i wykazuje wysoką odporność na różne przykre choroby spotykające rośliny ozdobne. Derenie kanadyjskie lubią natomiast żyzne i próchniczne gleby o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Podłoże powinno być także przepuszczalne i stale wilgotne. Dereń kanadyjski źle znosi susze i intensywne słońce, zatem najlepiej sadzić go w miejscach lekko lub całkowicie zacienionych. Nie będzie się także prawidłowo rozrastał na glebach zwięzłych i ciężkich. Warto wziąć wszystkie te czynniki pod uwagę i dobrze przemyśleć decyzję wyboru miejsca dla derenia kanadyjskiego, ponieważ jest on rośliną, która źle znosi przesadzanie.

Dereń kanadyjski – zastosowanie

Jeśli zapewnimy mu sprzyjające warunki, dereń kanadyjski będzie bardzo atrakcyjną rośliną okrywową. Warto sadzić go w sąsiedztwie roślin o podobnych wymaganiach. Dereń kanadyjski będzie się dobrze prezentował w otoczeniu azalii czy roślin iglastych. Jest często stosowany jako roślina zadarniająca do dużych, zacienionych powierzchni w parkach i ogrodach prywatnych. Posadzony wzdłuż ścieżki będzie dla niej świetną oprawą. Rozważając uprawę derenia kanadyjskiego, warto mieć na uwadze to, że jego owoce są jadalne . Mają ciekawy, słodkawy smak i bywają używane do przygotowywania smacznych sosów, deserów i przetworów.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie

Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Redakcja Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!