Ogród

Dębik ośmiopłatkowy, czyli oryginalna roślina górska. Jak ją uprawiać i pielęgnować?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dębik ośmiopłatkowy

Górskie kwiaty rzadko spotyka się w ogrodach, zwłaszcza, że część z nich jest chroniona i trudno dostępna. Jednak to właśnie takie gatunki zasługują na największą uwagę, szczególnie w tych ogrodach, w których gleba nie jest najlepszej jakości i nie można zasadzić w niej bardziej wymagających kwiatów. Alternatywą dla roślin prawnie chronionych, których nie można sprowadzić na swoją działkę z ich naturalnego miejsca występowania, jest dębik ośmiopłatkowy. Jak wygląda roślina i dlaczego warto ją uprawiać?

Dębik ośmiopłatkowy jest jedną z dekoracyjnych, atrakcyjnych w uprawie roślin górskich. Należy do zimozielonych krzewinek, które nie potrzebują czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych i zabezpieczania na zimę. Choć z wyglądu niepozorne, sadzone w większych grupach mogą stać się piękną ozdobą niskich rabat oraz skalniaków. Tak jak wszystkie górskie kwiaty, charakteryzują się małymi wymaganiami co do stanowiska i gleby, są też odporne na niskie temperatury. Niektóre rośliny w górach przypominają wyglądem dębika. Co zrobić, żeby nie pomylić kwiatów z innymi gatunkami chronionymi? Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować dębiki w ogrodzie.

Dębik ośmiopłatkowy – charakterystyka rośliny górskiej

Dębik ośmiopłatkowy to typowa roślina górska, występująca w Ameryce Północnej oraz Europie. Największe skupiska kwiatów można zaobserwować w północnych częściach Stanów Zjednoczonych, w górach Kolorado i Oregon, a także w Kanadzie. Na kontynencie europejskim rośnie na obszarach z niską roczną temperaturą, m.in. na Islandii, na Svalbardzie oraz w całej Skandynawii. Odpowiednie warunki do rozwoju w Polsce zapewniają roślinie jedynie obszary górskie, gdzie porasta skały wapienne oraz piargi.

Dębik wyróżnia się wyjątkowo niskim wzrostem. Egzemplarze rośliny dorastają maksymalnie do 10 cm wysokości, zwykle nie przekraczają jednak 5 cm. Co ciekawe, korzenie rośliny znajdują się głęboko pod ziemią (nawet do 2 m). Dębik ośmiopłatkowy wyróżnia się białymi kwiatami z żółtym środkiem, a także twardymi i skórzastymi liśćmi, które swoim kształtem przypominają liście dębu.

Gatunek kwitnie od czerwca do lipca, zdarza się jednak, że przy odpowiednich warunkach pogodowych, kwiaty na roślinie utrzymują się znacznie dłużej. Dębik jest jednym z nielicznych kwiatów, które cieszą się tak długą żywotnością. Roślina może żyć ok. 100 lat. Charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością oraz tolerancją co do zmieniającego się środowiska.

Istnieje błędne przekonanie, że dębik ośmiolistny to chroniona roślina górska. W rzeczywistości jednak gatunek ten nie jest objęty ochroną gatunkową, choć występuje niezwykle rzadko. W Polsce można spotkać go w zasadzie wyłącznie na terenie Tatr, na dużych wysokościach. Jest gatunkiem pospolitym. Dębik ośmiopłatkowy uznawany jest za relikt polodowcowy, czyli roślinę, która przetrwała ocieplenie klimatu i nie zdążyła całkowicie wyginąć.

Zobacz wideo: Ukwiecona jesień. Łukasz Skop o dbaniu o rośliny ogrodowe

Ukwiecona jesień. Łukasz Skop o dbaniu o rośliny ogrodowe
Ukwiecona jesień. Łukasz Skop o dbaniu o rośliny ogrodowe

Dębik ośmiopłatkowy a inne górskie kwiaty pod ochroną w Polsce

Ze względu na białe kwiaty z żółtym środkiem, dębik bywa mylony z niektórymi odmianami kaczeńca. W okresie kwitnienia z wyglądu przypomina także zawilca narcyzowatego oraz sasankę białą, czyli znajdujące się pod ochroną rośliny górskie. Jak rozróżnić te rośliny?

Dębiki a kaczeńce

Kaczeniec ma mniejsze kwiaty niż dębik, a jego drobne liście wyróżniają się drobnym ząbkowaniem na brzegach. Gatunek powtarza kwitnienie.

Dębiki a zawilce narcyzowate

Zawilec to chroniony kwiat rosnący w górach, który różni się od dębika przede wszystkim bezlistną łodygą oraz zrośniętą nasadą kwiatostanów. Ewentualne ulistnienie pojawia się na samej górze łodygi i są owłosione.

Dębiki a sasanki białe

Sasanka biała wyróżnia się łodygą, którą porastają drobne i miękkie włoski, a także znacznie wyższą wysokością niż dębik (do 30 cm). Jest rośliną trującą, występuje również w innych częściach Polski i preferuje podłoże granitowe, nie zaś wapienne.

Dębik ośmiopłatkowy – uprawa i pielęgnacja

Uprawa dębika ośmiopłatkowego jest niezwykle łatwa. Roślinę powinno sadzić się na stanowiskach ciepłych i słonecznych, które będą jak najbardziej zbliżone do naturalnych miejsc występowania. Gatunek lubi podłoże przepuszczalne, wapienne, żwirowe i lekkie, jednak równie dobrze radzi sobie na typowej ziemi ogrodowej, a także na glebach gorszej jakości.

Choć roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki, w przypadku umieszczenia jej w podłożu innym niż wapienne, w ramach profilaktyki i wzmocnienia, warto raz na jakiś czas odżywić ją odpowiednim nawozem lub kompostem. Dębiki są odporne na mróz, nie wymagają dodatkowego okrycia, szczególnie, jeśli zimą pokrywa je warstwa śniegu. Młode sadzonki można przykryć gałęziami iglaków lub ściółką, jeśli mimo to obawiamy się ich przemarznięcia. W wyjątkowo upalne lato dębiki mogą potrzebować podlewania.

Dębik ośmiopłatkowy może być rozmnażany tylko wegetatywnie, choć zdarza się również, że niektóre egzemplarze roślin będą rozsiewać się samodzielnie. Uprawa z nasion jest wyjątkowo trudna i rzadko się udaje. Najlepszym sposobem na zwiększenie liczebności sadzonek jest przycięcie dobrze ukorzenionych i rozrośniętych pędów, a następnie umieszczenie ich w wilgotnym podłożu. Zabieg rozmnażania zazwyczaj przeprowadza się wiosną, dzięki czemu młode rośliny mają wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do pierwszego zimowania.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: hsvrs/Getty Images

Pozostałe wiadomości