Bluszcz irlandzki jest bardzo atrakcyjną rośliną uprawną. Przy odpowiedniej uprawie i pielęgnacji zachowuje zielone pędy i liście przez cały rok. Zazwyczaj sadzony jest przy ścianie domu lub garażu, gdzie może prezentować swoje dekoracyjne właściwości. Sadzony przy odpowiednich podporach może piąć się na duże wysokości, docelowo nawet do 20 metrów. Rośnie bardzo szybko (średnio 1 metr w ciągu roku). Dodatkowym walorem bluszczu irlandzkiego są jego okrągłe owoce, początkowo zielone, później ciemnoniebieskie. Kwitnie najwcześniej w drugim roku po zasadzeniu, na przełomie sierpnia i września.
Sadzenie bluszczu irlandzkiego – jak i gdzie sadzić pnącze?
Sadzonki bluszczu irlandzkiego wymagają wcześniejszego przygotowania gleby. To jeden z nielicznych wymogów uprawowych, który należy spełnić, aby pnącze szybko przyjęło się w nowym miejscu i zdrowo rosło. Na początku wiosny warto zastosować kompost lub inne nawozy organiczne, które wzmocnią podłoże pod wysadzenie.
Maja Popielarska i porady ogrodnicze
Odpowiednim terminem do sadzenia bluszczu irlandzkiego są ciepłe miesiące roku. Pnącze sadzi się zazwyczaj wiosną, na koniec kwietnia i w maju lub latem (w sierpniu). Po zasadzeniu rośliny nie powinno się dodatkowo nawozić, ponieważ może to doprowadzić do osłabienia jej pędów. Jeśli roślina prawidłowo się zakorzeni, w kolejnych latach można będzie przeprowadzać nawożenie odżywkami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do roślin pnących i balkonowych.
Młode egzemplarze, zaraz po zasadzeniu, należy obficie podlać.
Jeśli bluszcz irlandzki uprawiany jest w doniczce na tarasie lub balkonie, powinien zostać przesadzany w nowe miejsce przynajmniej raz na 2-3 lata. Starsze rośliny wymagają delikatnego i ostrożnego podejścia. Podczas zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie uszkodzić już rozrośniętych korzeni pnącza.
Bluszcz irlandzki – uprawa i pielęgnacja
Pielęgnacja i uprawa bluszczu irlandzkiego są stosunkowo proste i opierają się głównie na kilku zabiegach wykonywanych w regularnych odstępach czasu. Roślina jest bardzo tolerancyjna względem podłoża, choć najszybciej rośnie na glebie próchniczej. Może być sadzona w miejscach cienistych lub półcienistych. Preferuje stanowiska z niewielką ilością słońca, które jest potrzebne do zakwitnięcia pnącza.
Bluszcz irlandzki jest traktowany jako roślina odporna na mróz, choć w polskim klimacie może przemarzać, szczególnie przy długotrwale utrzymującym się mrozie i bezśnieżnej pogodzie. Jesienią warto zabezpieczać nie tylko młode sadzonki, ale także dorosłe egzemplarze rośliny . Do ochrony przed zimnem najczęściej stosuje się słomę. Dodatkowo można stosować również gałązki drzew iglastych lub korę, którymi przysypuje się podłoże.
Bluszcz irlandzki angielski wymaga corocznego cięcia, które przeprowadza się wiosną, kiedy temperatura nie będzie spadać poniżej 0 stopni. Najlepszym terminem do przycinania pnącza jest środek i koniec marca, ewentualnie początek kwietnia. Obowiązkowym zabiegiem jest usuwanie zniszczonych lub przemarzniętych pędów, choć jeśli istnieje taka potrzeba, można wykonywać również cięcie formujące. Dla przyspieszenia wzrostu rośliny zazwyczaj przycina się również jej dolne pędy.
Zastosowanie bluszczu irlandzkiego
Bluszcz irlandzki sprawdzi się w małych i dużych ogrodach o dowolnym stylu. Najlepiej prezentuje się jednak w otoczeniu naturalnie rosnących roślin, których forma nie jest nadawana przez człowieka. Nieprzycinany bluszcz angielski tworzy wtedy niepowtarzalne kształty i pięknie zawija się na podporach.
Warto sadzić pnącze szczególnie w tych miejscach w ogrodzie, gdzie inne rośliny nie mogą rosnąć z powodu niewystarczającej ilości światła słonecznego. Jest piękną dekoracją ścian domów oraz innych budynków, szczególnie po kilku latach, kiedy jego pędy osiągną już wystarczającą wysokość.
Bluszcz irlandzki angielski – jakie choroby atakują roślinę?
Jak każdy gatunek, także bluszcz irlandzki jest narażony na atak szkodników. Szczególnie podatne na choroby są młode sadzonki rośliny lub pnącza rosnące w podłożu zbyt wilgotnym.
Najczęstszym objawem choroby rośliny są ciemne przebarwienia na liściach, a następnie ich skręcanie się, blaknięcie i wypadanie. Świadczy to o zarazie bluszczowej, czyli typowym schorzeniu, które atakuje większość gatunków bluszczów. Tak samo jak w przypadku pojawienia się chorób grzybiczych, wymagane jest rozpoczęcie natychmiastowego leczenia polegającego na opryskiwaniu rośliny odpowiednimi preparatami i usuwaniu uszkodzonych części pnącza. Warto stosować również opryski profilaktyczne , dzięki którym zmniejsza się ryzyko zachorowania bluszczu irlandzkiego.
Zobacz także:
- Roślinne patenty na wąskie balkony. Bluszcz, trzcinnik i powojniki - jak je hodować?
- Winobluszcz pięciolistkowy – sadzenie, rozmnażanie, uprawa
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Gratysanna/Getty Images