Bluszcz pospolity występuje powszechnie na terenie niecałej Europy i części Azji Zachodniej. W wielu miejscach jest on również hodowany w domach czy ogrodach w charakterze rośliny ozdobnej. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy bluszcz w doniczce to na pewno dobry pomysł.
W tym artykule znajdziesz:
- Gatunki bluszczu i odmiany
- Bluszcz w domu – ozdobny. Pielęgnacja
- Bluszcz ogrodowy – jak hodować bluszcz w ogrodzie?
- Bluszcz – rozmnażanie
- Bluszcz – szkodliwy dla zdrowia?
- Powojnik - odmiany
- Trzcinnik na balkonie - jak uprawiać?
- Zioła na balkonie. Kocanka włoska na balkonie - to też świetny pomysł!
Wszystko głównie ze względu na to, że bluszcz jest trujący. Nie będzie on zatem najlepszym wyborem dla rodziców małych dzieci lub właścicieli zwierząt. Nie należysz do żadnej z tych grup i chcesz hodować bluszcz na balkonie albo w domu ? Zobacz, jak to zrobić!
Maja Popielarska i porady ogrodnicze
Maja Popielarska i porady ogrodnicze
Gatunki bluszczu i odmiany
Bluszcz kojarzy nam się z dziko rosnącą rośliną, która porasta ściany budynków. Jednak możemy wyróżnić wiele jego gatunków i odmian. Należą do nich:
- bluszcz pospolity – ‘ Hedera helix’ to bluszcz zimozielony, a więc całoroczny, ponadto kwitnący. Bluszcz pnący, doskonale sprawdza się jako ozdoba oplatająca np. pergolę;
- winobluszcz – czyli tzw. dzikie wino. O ile ten pięciolistkowy jest dość charakterystyczny (bo jego liście układem przypominają kasztanowiec), o tyle w przypadku winobluszczu trójklapowego nietrudno go pomylić. Jednak w przeciwieństwie do bluszczu, dzikie wino nie jest zimozielone i traci liście na zimę;
- bluszcz kolchidzki – ‘Hedera colchica’ to bluszcz ciemnozielony , niekiedy o kremowych brzegach. Wyjątkowo atrakcyjny jako roślina ozdobna, jednak mniej odporny od bluszczu pospolitego, ponieważ zimą roślina może przemarzać;
- bluszcz irlandzki – inaczej bluszcz angielski lub bluszcz ‘Hedera hibernica’. Silnie inwazyjny, pokrywa nie tylko powierzchnie pionowe, lecz także poziome. Jest to bluszcz zimozielony szybkorosnący, dlatego polecany jest szczególnie do ogrodów, ewentualnie do pergoli na balkonie;
- bluszcz kanaryjski – ‘Hedera Canariensis’ to popularny bluszcz doniczkowy. Ciekawie prezentuje się w doniczkach zwisających, przy których nie napotka podpory, po której mógłby się piąć.
Istnieje też wiele innych, rzadszych odmian, np. bluszcz czerwony. Ten bluszcz szybkorosnący będzie pięknym dodatkiem w naszym ogrodzie.
Wybierając odpowiednią odmianę rośliny należy patrzeć nie tylko na wygląd. Przy zakupie sadzonki warto zwrócić uwagę na rodzaje bluszczu, szczególnie na rozróżnienie rośliny na bluszcze ogrodowe i domowe. Bluszcz domowy będzie bowiem przymarzał na zewnątrz, a bluszcz zimozielony nie będzie czuł się dobrze w pomieszczeniu.
Bluszcz w domu – ozdobny. Pielęgnacja
W doniczce możemy z powodzeniem hodować bluszcz pnący , jednak czasem warto umieścić go nieco wyżej nie zapewniając podpórki, by tworzył piękne, zielone kaskady. Najlepszym wyborem będzie bluszcz kanaryjski, ewentualnie pospolity. Ich podłoże powinno być stale wilgotne, a miejsce, w którym je postawimy, słabo nasłonecznione. Jak wybrać odpowiednią lokalizację? Podpowiedź da Ci liść bluszczu. Odmiany z ciemniejszymi liśćmi mogą stać w cieniu, te z jaśniejszymi potrzebują odrobiny słońca. Należy również regularnie przesadzać roślinę, szczególnie wtedy, gdy zauważymy wystające z podłoża korzenie. Żółto-zielony kwiat bluszczu zobaczymy dopiero po 8 latach.
Bluszcz ogrodowy – jak hodować bluszcz w ogrodzie?
Do ogrodu nadają się bluszcze zimozielone , np. angielski. Taki bluszcz całoroczny niekiedy jest w stanie przetrwać nawet cięższą zimę, pod warunkiem, że posadzi się go w nieco osłoniętym miejscu. Sadzonki bluszczu najlepiej przyjmą się w glebie wilgotnej, próchniczej i zasadowej. Jak szybko rośnie bluszcz? Może on wzrastać ok. 1 do 2 metrów rocznie. Aby osiągnąć szybkie tempo wzrostu rośliny, należy wybrać odpowiedni nawóz do bluszczu. Do tego celu doskonale nadaje się ten mineralny i wieloskładnikowy lub po prostu kompost.
Bluszcz – rozmnażanie
Najlepszym sposobem na to, żeby rozmnożyć bluszcz , jest ukorzenienie sadzonek w doniczkach, a następnie przesadzenie ich na miejsce docelowe. W trakcie tego procesu warto również nieco je zahartować, wystawiając doniczki co jakiś czas na świeże powietrze. Bluszcz można przesadzać po kilku tygodniach hartowania. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przeniesionego bluszczu, sadzonki trzeba regularnie nawadniać, aby dobrze się przyjęły. Taki proces to najlepszy sposób na to, żeby ukorzenić bluszcz. Rozmnażanie bluszczu można również przeprowadzić dzięki zwykłemu siewowi.
Bluszcz – szkodliwy dla zdrowia?
Prawdą jest, że każda z części bluszczu jest trująca. Mimo to, roślina ta czasem bywa nawet stosowana w medycynie. Ekstrakt z niej wykorzystywany jest na przykład w syropach na kaszel. Hamuje on bowiem rozwój wirusów i bakterii, a przy tym oczyszcza oskrzela i pozwala złagodzić kaszel. Jest także bogaty w witaminy, w tym C i z grupy B. Może on być również używany w produktach zmniejszających łojotok skóry, przeciwtrądzikowych, a także tych służących zwalczaniu infekcji intymnych. Ważne jest jednak, by nie próbować leczyć się bluszczem na własną rękę. Lepiej sięgać po gotowe, sprawdzone środki.
Bluszcz to niezwykle atrakcyjna roślina, choć jej pielęgnacja, ukorzenianie i rozmnażanie może być trudniejsze, niż się z początku zdaje. W dodatku hodując bluszcz na kwiat tej rośliny możemy czekać wiele lat. Jednak, choć już same pnącza i liście doskonale się prezentują, warto dotrwać do momentu kwitnienia. Choćby dla samej satysfakcji!
Powojnik - odmiany
Powojnik (Clematis) to roślina pnąca, popularna w wielu regionach świata. Posiada liczne kwiaty o różnej wielkości i kolorach, w zależności od odmiany - najczęściej spotkać można kwiaty białe, różowe, niebieskie i fioletowe. Choć potocznie określa się ją po prostu jako “powojnik”, odmiany i gatunki tej rośliny są bardzo liczne. Warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych gatunków i odmian.
Osoby, które chciałyby przykryć jak największą powierzchnię tego typu roślinami, powinny zainteresować się takimi gatunkami powojnika jak powojnik pnący czy powojnik tangucki. Mogą one piąć się nawet 10 metrów w górę, jednak istnieją również takie, które charakteryzują się mniejszą siłą wzrastania i dochodzą do 5 metrów, są to: powojnik górski, powojnik alpejski oraz powojnik południowy. To dobra roślina ozdobna, zwłaszcza powojnik wielkokwiatowy , występujący w różnych odmianach. Równie popularną, a jednocześnie pierwszą otrzymaną odmianą powojnika wielkokwiatowego jest powojnik Jackmana.
W ostatnich latach na popularności zyskują także powojniki bylinowe. Niektóre odmiany tych roślin mają na tyle silne pnącza, że nie potrzebują wsparcia dodatkowych podpór.
Jak uprawiać powojnik na balkonie?
Powojnik bardzo często uprawiany jest przez osoby zamieszkujące domy wolnostojące. Doskonale sprawdza się jako ozdoba murów, zasadzony przy siatkach, będzie się swobodnie po nich piąć. Wiele gatunków i odmian powojnika sprawdzi się również na balkonie. Ta roślina uwielbia miejsca dobrze nasłonecznione lub półcieniste, dlatego wysokie piętra wieżowców mogą się sprawdzić w uprawie tej rośliny. Nie można zapomnieć o zapewnieniu pnączom podpory - jej elementy nie powinny przekraczać średnicy 2,5 cm, ponieważ ogonki liści nie są w stanie opleść szerszych podpór. Dobrze sprawdzą się podpory druciane lub bambusowe, roślina powinna być zasadzone bardzo blisko nich, żeby mogła wzrastać pionowo w górę.
Powojniki do sadzenia kupuje się gotowe w pojemnikach. Można je sadzić zarówno w donicach, jak i bezpośrednio w ziemi - gleba powinna być żyzna, próchnicza, o pH między 6 a 7. Sadzenie powojników przeprowadzać można przez cały okres wegetacyjny, choć najlepszą porą jest jesień. Ponieważ powojnik jest wrażliwy na wilgoć i suszę, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Gleba powinna być stale wilgotna, warto podstawę krzewu umieścić w cieniu, żeby nadmiernie nie wysychał.
Trzcinnik na balkonie - jak uprawiać?
Roślina ta wygląda szczególnie interesująco od lipca do września, wtedy trawa jest ozdobiona zielono-fioletowymi kłosami. Jeśli chcesz ją posadzić w ogrodzie, to na pewno dobrze będzie prezentować się na rabatach, w różnorodnych kompozycjach kolorystycznych oraz przy oczkach wodnych. Ważną cechą tej trawy jest także fakt, że jest niezwykle odporna na miejskie zanieczyszczenia. Równie widowiskowa jest jej wyprostowana sylwetka.
Niezwykle istotną informacją jest fakt, że rośliny te są bardzo proste w uprawie , odporne na suszę i nie wymagają prawie żadnej opieki. W ogrodzie będzie tworzyć zwarte kępy i zachowa swój elegancki wygląd przez cały sezon.
Trzcinnik nie jest wymagający w kwestii gleby, może rosnąć zarówno na ziemiach bardziej żyznych, jak i mniej, najważniejsze, by ziemia była przepuszczalna, roślinie nie będzie odpowiadało nazbyt ciężkie i mokre podłoże. Trzcinnik uwielbia słońce, dlatego warto wybrać dla niego stanowisko, które będzie odsłonięte na działanie promieni słonecznych.
Zioła na balkonie. Kocanka włoska – uprawa
Cena kocanki nie należy do najwyższych, w sklepach zielarskich, aptekach, czy sklepach ze zdrową żywnością można ją nabyć za ok 2-3 złote za 25 gramów. Jednak jej uprawa nie jest bardzo wymagająca, dlatego można sobie pozwolić na zasadzenie własnej kocanki w ogródku lub doniczce. W Polsce kocanki uprawiane są zwykle jako rośliny jednoroczne. Mogą być sadzone zarówno w donicach, jak i bezpośrednio w ziemi.
Nadają się do przycinania, dzięki czemu można nadać im pożądany kształt, np. kuli. Wymagają one nasłonecznionego miejsca, nie wymagają częstego podlewania – lepiej rosną, gdy mają sucho, niż za mokro. Kocanki niezbyt dobrze znoszą mrozy, dlatego może się okazać, że po zimie przemarznięte pędy trzeba będzie uciąć.
Więcej:
- Kwiaty na balkon – rodzaje. Jak je pielęgnować?
- Jak przygotować ogród na przyjście wiosny? Które gatunki roślin warto sadzić wczesną wiosną?
- Rośliny mają super moc! Poznaj łatwe w uprawie rośliny doniczkowe
- Bluszcz irlandzki angielski – sadzonki, uprawa i pielęgnacja pnącza
- Winobluszcz pięciolistkowy – sadzenie, rozmnażanie, uprawa
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Martin Barraud / Getty Images