Begonie - najpopularniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja

Begonia - kwiaty. Kwitnąca begonia, roślina.
Fot. Blanchi Costela / Getty Images
Begonie wyróżniają się pięknie kwitnącymi kwiatami i wielobarwnymi liśćmi, które różnią się w zależności od odmiany. Dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować najpopularniejsze z nich: begonię bulwiastą, stale kwitnącą, królewską i zwisającą.

Begonie to rośliny łatwe w uprawie, przez co są chętnie wybierane do ogrodu na rabaty lub kwietne dywany, na balkony i tarasy oraz do doniczek we wnętrzach domów.

Begonia - odmiany i wymagania

Begonie to bardzo popularne i chętnie wybierane do ogrodów, na balkony i do domów kwiaty ozdobne. Wyróżnia się ponad 1000 odmian begonii. Zależnie od gatunku begonia ma różny wygląd i indywidualne wymagania. Rośliny mogą posiadać ozdobne kwiaty lub liście, lepiej rosnąć na rabatach lub w domu. Większość begonii pokojowych to rośliny wymagające gleby żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej oraz stanowiska słonecznego. Begonia doniczkowa potrzebuje stałej temperatury przez cały rok, zimą nie należy jej narażać na chłody (najniższa temperatura może wynosić 16 stopni), gdyż źle je znosi. Wyjątkiem jest begonia zimowa , która dobrze się rozwija i kwitnie w temperaturze około 16 stopni przez cały rok.

Z kolei większość begonii balkonowych i ogrodowych dobrze reaguje na miejsca słoneczne lub półcieniste. Te odmiany wymagają gleby żyznej i umiarkowanie wilgotnej. Nie są odporne na zimno, dlatego z ich wysadzeniem należy poczekać, aż miną przymrozki, czyli do połowy lub końca maja.

Begonia bulwiasta

Begonie bulwiaste to rośliny najczęściej pojawiające się na rabatach, kwietnikach lub w donicach ustawionych na balkonach. Odmiany o pełnych kwiatach można uprawiać we wnętrzach w doniczkach. Begonia bulwiasta jest ozdobna w pięknie wybarwione kwiaty w różnych kolorach oraz charakterystyczne sercowate, ząbkowane na całej powierzchni liście. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje stanowiska półcienistego i żyznej, przepuszczalnej gleby. Podlewamy ją umiarkowanie, nie dopuszczając do przelania (które wywołuje gnicie korzeni), ani przesuszenia. Nawozimy nawozami mineralnymi przez cały okres kwitnienia - od czerwca do połowy września. Ze względu na to, że begonie bulwiaste to rośliny wieloletnie, przed pierwszymi przymrozkami wykopujemy bulwy z ziemi i przechowujemy zasypane piaskiem w pojemnikach w miejscu, gdzie panują niskie temperatury (7-12 stopni).

Begonia stale kwitnąca

Begonie stale kwitnące tworzą doskonałe kompozycje na rabatach lub piękne kwietne dywany. Ze względu na nieduże wymagania i łatwą pielęgnację nadają się do niemal każdego ogrodu. Begonia stale kwitnąca to roślina jednoroczna, którą wysiewa się już w styczniu lub lutym, przechowując w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu, by pod koniec maja umieścić sadzonki już na stałym miejscu i czekać na pierwsze kwiaty pod koniec czerwca. Wymagają stanowiska słonecznego, aby zakwitnąć okazałymi, barwnymi kwiatami. Ta odmiana begonii pięknie kwitnie na biało, różowo lub czerwono od czerwca do października. Dobrze rośnie na próchniczym, przepuszczalnym i lekko kwaśnym podłożu. Begonie podlewamy umiarkowanie i przez cały sezon raz w tygodniu nawozimy nawozem dla roślin kwitnących.

Zobacz film: Jak przygotować ogród na przyjście wiosny? Źródło: Dzień Dobry TVN

Begonia królewska

Begonia królewska to roślina doniczkowa o ozdobnych liściach, chętnie wybierana ze względu na swoją różnorodność. Jej liście mogą mieć różne zabarwienie - spotykamy zielone, srebrzyste, bordowe albo pokryte różnobarwnymi wzorami. Do prawidłowego wzrostu begonia królewska potrzebuje stanowiska półcienistego. Nie należy jej ustawiać w miejscu słonecznym, gdyż promienie mogą poparzyć liście rośliny. Powinno się zapewnić jej glebę żyzną i przepuszczalną. Ten typ begonii nie znosi suszy, ale też źle reaguje na przelanie - wymaga umiarkowanego podlewania i wylewania nadmiaru wody z podstawki. Roślinę dokarmiamy rzadko, nawozami przeznaczonymi dla roślin ozdobnych z liści. Przesadzamy ją do większej doniczki, kiedy bryła korzeniowa nie ma już miejsca do wzrostu.

Begonia zwisająca

Begonia zwisająca , inaczej begonia kaskadowa , to roślina idealna do ozdoby balkonu lub tarasu. Ze względu na swój pnący pokrój doskonale prezentuje się w wiszących pojemnikach, z których wydobywa się pięknymi kwietnymi kaskadami. Begonie zwisające kwitną od czerwca do października różnobarwnymi kwiatostanami - białymi, żółtymi, łososiowymi, różowymi i czerwonymi. Do uprawy wymagają stanowiska półcienistego i próchniczej, żyznej gleby. Z racji że są odmianą wrażliwą na niskie temperatury, ich bulwy najlepiej zimują w chłodnym pomieszczeniu przysypane torfem lub piaskiem. Pielęgnacja begonii zwisającej polega na umiarkowanym, regularnym podlewaniu i nawożeniu nawozami mineralnymi. Warto też usuwać przekwitające kwiatostany, aby pobudzić kwitnienie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości