Kwiaty doniczkowe cieniolubne – gdy w mieszkaniu brakuje słońca

Kwiat tulipan w doniczce
Fot. huePhotography / Getty Images
Zacienione mieszkanie nie wyklucza posiadania doniczkowych kwiatów. W ofercie wielu kwiaciarni i szkółek znajdziemy kwiaty doniczkowe cieniolubne, które pięknie ozdobią nie tylko zacienione mieszkanie, ale także balkony położone od strony północnej.

Jakie kwiaty do zacienionego pokoju sprawdzą się najlepiej? Na co zwrócić uwagę, wybierając kwiaty cieniolubne do domu i na balkon?

Jakie kwiaty balkonowe do cienia będą najlepsze?

Coraz częściej balkony traktujemy jak małe wersje ogrodów. Dlatego na osiedlach mieszkaniowych, ale i w domach jednorodzinnych możemy podziwiać mieniące się pięknymi kolorami balkony i tarasy. Jednak wiele osób, które mają zacienione balkony położone od strony północnej lub osłonięte elementami architektonicznymi znajdującymi się przy budynku, rezygnują z kwiatów na balkonie. Ale również i taki balkon może być pięknie ozdobiony. Wystarczy wybrać odpowiednie kwiaty balkonowe cieniolubne . Szczególnie pięknie będą prezentowały się kwiaty balkonowe zwisające. Cieniolubne rośliny będą dobrze czuły się również na stanowiskach półcienistych. Jednak zanim podejmiemy decyzję o doborze roślin, warto porozmawiać ze specjalistą, który doradzi, jakie rośliny najlepiej będą czuły się w cieniu lub półcieniu. Podpowie też, jakie gatunki roślin dobrać, by balkon „kwitł” niemalże przez cały rok.

Najczęściej polecane kwiaty na zacieniony balkon to:

· Begonia bulwiasta – begonia reprezentuje kwiaty ogrodowe kwitnące w cieniu , które doskonale czują się również na zacienionych balkonach. Roślina ta dorasta do około 25-40 cm wysokości. Jej główną ozdobą są piękne, duże kwiaty oraz ciemnozielone liście o aksamitnej strukturze i kształcie przypominającym rozetę. Begonie zalicza się do roślin, które lubią wilgoć, dlatego trzeba pamiętać o tym, by nie dopuścić do wyschnięcia podłoża, na jakim są zasadzone.

· Fuksja – fuksje to kwiaty doniczkowe cieniolubne wiszące . Pięknie prezentują się, gdy umieszczone są w okrągłych, podwieszanych doniczkach, które są położone w cienistym miejscu osłoniętym od wiatru. Fuksje występują w wielu kolorach – od jasnych róży po intensywne czerwienie i fiolety. Jeżeli chcemy, aby fuksja prezentowała się dobrze na balkonie, musimy pamiętać o tym, żeby zapewnić jej glebę o odczynie 6,0-6,5 pH.

· Niezapominajki – te małe, urocze kwiatki doskonale będą prezentować się zasadzone w małych doniczkach ustawionych po kilka koło siebie. Niezapominajki sprawdzą się szczególnie na niewielkich balkonach. Można je zasadzić również w skrzyniach, które umieszcza się na barierkach balkonu.

O czym należy pamiętać, wybierając kwiaty domowe cieniolubne?

Wybierając kwiaty do cienia w domu , musimy pamiętać, że również każda roślina może mieć nieco inne wymagania, przykładowo paprocie będą doskonale czuły się w chłodnym cieniu, natomiast dracena czy coraz popularniejsza monstera to kwiaty doniczkowe do cienia , które o wiele lepiej czują się w cieplejszych pomieszczeniach. Kwiaty rosnące w cieniu umieszcza się zazwyczaj w pomieszczeniach położonych od strony północnej lub wschodniej, gdzie w ciągu dnia jest najmniej bezpośredniego światła. Warto też pamiętać, że kwiaty do cienia zazwyczaj wymagają wilgotnego podłoża dla prawidłowego rozwoju, dlatego trzeba je częściej podlewać niż inne rośliny. Część z nich wymaga również zraszania, aby stworzyć warunki panujące w naturalnym środowisku tych roślin. Dlatego cieniolubne kwiaty doniczkowe często wykorzystywane są jako dekoracja łazienek, szczególnie tych z małymi oknami lub całkowicie ich pozbawionych.

Jakie kwiaty domowe do cienia i półcienia wybrać?

Sklepy ogrodnicze, a także coraz częściej sklepy wielobranżowe i markety spożywcze oferują piękne kwiaty domowe do cienia . Z reguły są to rośliny łatwe do utrzymania i niewymagające zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

W ostatnich latach jako najpopularniejsze kwiaty pokojowe cieniolubne wymienia się przede wszystkim:

· Paprocie – to od wielu lat najpopularniejsze kwiaty do półcienia i cienia . Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było znaleźć dom, w którym nie byłoby paprotki. Dzisiaj są one wypierane przez bardziej egzotyczne rośliny, które wyróżniają się ciekawym kolorem czy kształtem liści (np. monstery). Do najchętniej wybieranych gatunków paproci należą między innymi zanokcica (Asplenium), widliczka oraz nefrolepis. Paprocie powinny stać z dala od bezpośredniego źródła światła i mieć zapewnione wilgotne podłoże.

· Dracenę – ten kwiat o charakterystycznych długich i wąskich liściach rosnących w kępkach na pniu można spotkać w wielu domach. Z uwagi na to, że pochodzi z Madagaskaru, najlepiej czuje się w pomieszczeniach cieplejszych. Jak większość roślin cieniolubnych, dracena potrzebuje dużo wilgoci. Oprócz regularnego podlewania zaleca się też częste mycie liści.

· Zamiokulkasa – roślina jest bardzo popularna ze względu na swój charakterystyczny wygląd – długie łodygi prawie w całości pokryte liśćmi o kształcie zbliżonym do owalu. Jej popularność wynika również z tego, że nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację, i dobrze znosi prawie wszystkie warunki (nie powinna stać na pełnym słońcu). Trzeba jednak pamiętać, aby zachować ostrożność przy przesadzaniu zamiokulkasa, gdyż zawiera w sobie substancje mogące podrażnić błony śluzowe oraz skórę.

Zobacz film: Dobrze zbudowane ciało na diecie roślinnej . Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!