Sprzęty domowe - jakie są najpopularniejsze wśród Polaków?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
96 lat temu wynaleziono telewizor
96 lat temu wynaleziono telewizor Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Wśród najpopularniejszych sprzętów domowych można wymienić pralkę, samochód, kuchenkę mikrofalową czy prywatny telefon komórkowy. Ile osób ma w swoich gospodarstwach domowych podstawowe sprzęty?

Jakie sprzęty domowe cieszą się największa popularnością wśród Polaków?

Według danych GUS abonament telewizyjny powinno płacić ponad 63% Polaków, gdyż tyle osób posiada w domu telewizor. Jak wynika z raportu HRE Investments coraz więcej osób posiada pralki i zmywarki. W ciągu ostatnich 20 lat znacząco zmieniła się też liczba telefonów komórkowych. W 2003 roku mniej niż połowa rodaków posiadała takie urządzenie, a w 2021 r. już tylko 1 na 71 osób nie posiadała go.

Według raportu wynika, że w 2021 roku na wyposażeniu około 95% gospodarstw domowych znajdowały się pralki. Od 2003 roku ich liczba wzrosła o 20%. Jeszcze większy wzrost popularności zauważany jest wśród mikrofalówek. Odchodzimy też od tradycyjnego zmywania naczyń.

-Wśród najpopularniejszego wyposażenia, poza pralką oraz telefonem komórkowym, znajdziemy także laptopy, samochody czy kuchenki mikrofalowe. Może to sugerować, że Polacy chętnie kupują sprzęty, które pozwalają oszczędzić czas lub umilają wolne chwile - napisano w raporcie.

Coraz większą popularnością cieszą się także laptopy. Obecnie posiada je ponad 2/3 Polaków. Co więcej wypierają one też w pewien sposób tradycyjne odbiorniki TV, gdyż służą często oglądaniu seriali, filmów, a nawet telewizji. Dodano także, że liczba samochodów jest obecnie niewiele niższa niż laptopów - ponad 72% Polaków posiada własne auto. 

Które sprzęty domowe stają się coraz mniej popularne?

W związku z tym, że coraz chętniej oglądamy różnego rodzaju programy na laptopach i telefonach komórkowych, to telewizory, zestawy kina domowego i odtwarzacze DVD cieszą się coraz mniejszą popularnością. Według najnowszych danych, telewizor posiada 63,1% Polaków. 

-Największy spadek popularności dotyczy jednak odtwarzaczy DVD. W 2009 roku sprzęt ten posiadała ponad połowa Polaków. W zaledwie trzy lata odsetek ten spadł do prawie 38 proc. Najpewniej jest to wynikiem wzrostu popularności serwisów streamingowych. Podobne zmiany, choć już nie tak diametralne są widoczne w przypadku kina domowego, które w 2009 roku posiadało prawie 15 proc. gospodarstw, a obecnie trochę ponad 10 proc. - podano w raporcie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Peter Cade/Getty Images

Pozostałe wiadomości