Koszatniczka – ile żyje, czym ją karmić i w co zaopatrzyć?

Koszatniczka, mały gryzoń. Hodowla koszatniczki
Koszatniczka
Źródło: Ilya Trukhanov/Getty Images
Koszatniczki to urocze małe gryzonie, które z powodzeniem można hodować w domu. Wymagają jednak właściwych warunków bytowych i odpowiedniej opieki. Dowiedz się, jak długo żyje koszatniczka, czego potrzebuje, co je i jak ją pielęgnować.

Koszatniczki staną się dobrymi towarzyszami dla człowieka, jeśli poświęcimy im swój czas i zapewnimy odpowiednie rozrywki. Należy również dbać o właściwą dietę zwierzęcia, ciekawe wyposażenie klatki i chronić przed chorobami, aby koszatniczka żyła jak najdłużej.

Koszatniczka – co to za zwierzę?

Koszatniczki, z wyglądu przypominające szczura i szynszylę lub myszoskoczka, to gryzonie pochodzące z Chile. W naturalnych warunkach zajmują tereny półpustynne i górzyste. Ich domem są wydrążone w ziemi nory, w których spędzają większość czasu. Żyją w niewielkich grupach składających się z około 4–5 osobników. Koszatniczki prowadzą dzienny tryb życia. Gryzoń ten ma stosunkowo długi ogon zakończony charakterystycznym pędzlem i miękką sierść w odcieniach brązu. Silne łapy i pazury sprawiają, że koszatniczka porusza się zwinnie i sprawnie wspina się na gałęzie i skały. Koszatniczki nie są dużymi gryzoniami – średnio mierzą do 20 cm, przy czym samce są zwykle większe od samic.

Można je trzymać w domu jako zwierzęta towarzyszące człowiekowi. Przed decyzją o ich hodowli warto jednak wiedzieć, ile żyją koszatniczki. Gryzonie te w warunkach naturalnych rzadko dożywają 4 lat, jednak w domu mogą osiągnąć wiek nawet 8 lat. Przez ten czas należy zapewnić im właściwe warunki bytowe i opiekę.

Koszatniczka – hodowla domowa

Koszatniczki są coraz bardziej popularnymi zwierzętami domowymi, zwłaszcza, że ich hodowla nie jest ani skomplikowana, ani zbyt droga (można nabyć koszatniczkę w cenie około 60 zł). Decydując się na hodowlę koszatniczek w domu, warto dla lepszego samopoczucia zwierzęcia kupić od razu parę. Koszatniczkę trzymamy w domu w klatce lub w terrarium. Terrarium jest o tyle lepszym rozwiązaniem dlatego, że koszatniczka nie przegryzie dna ze szkła. Szklane terrarium będzie odporne na drapanie i gryzienie. Ewentualnie można też zastosować klatkę w całości wykonaną z metalu. W przypadku zakupu 2 osobników, należy zapewnić pojemnik o minimalnych wymiarach 80×40×40 cm. Jako podłoże terrarium sprawdzi się najlepiej podściółka dla małych gryzoni.

Koszatniczki lubią się wspinać i ukrywać, dlatego w terrarium powinny znaleźć się akcesoria służące do tych aktywności. Najlepiej zadbać o grube gałęzie, kamienie i domki do spania (ale nie z drewna i plastiku, gdyż zostaną pogryzione). Drewniane elementy w postaci gałęzi posłużą też do ścierania ząbków.

Niezbędnym wyposażeniem klatki są ceramiczne lub kamienne miski na pokarm i wodę oraz stojak na siano umieszczone na podwyższeniu, gdyż podłoże, w którym koszatniczki z zamiłowaniem kopią, może brudzić miski. Ze względu na to, że koszatniczki oczyszczają swoje futro dzięki kąpielom w piasku, należy zostawić miejsce w terrarium na taką wanienkę wypełnioną piaskiem. Warto pamiętać, że pojemnik z koszatniczką nie powinien stać w przeciągu, gdyż gryzonie źle je znoszą. Może jednak znajdować się w centralnym miejscu w domu, gdzie często docierają promienie słońca, w którym koszatniczki lubią się wygrzewać.

Co je koszatniczka?

Koszatniczki mają bardzo wrażliwe żołądki, dlatego trzeba szczególnie uważać na to, co podajemy im do jedzenia. Dobrym wyjściem będzie żywienie gryzoni specjalnym pokarmem dla koszatniczek, który można kupić w sklepach zoologicznych. Dieta koszatniczek na wolności bazuje przede wszystkim na trawie i korze drzewnej, dlatego dobrym substytutem tego typu pokarmu dla koszatniczki w domu będzie siano. Koszatniczki powinny mieć stały dostęp do siana w klatce, gdyż nie tylko się nim żywią, ale również budują z niego gniazda. Urozmaiceniem jadłospisu koszatniczki mogą być warzywa, takie jak sałata, ogórek, marchew, kalafior. W diecie tych gryzoni rzadko powinny pojawiać się owoce, ponieważ zawierają dużo cukru, a koszatniczki są podatne na cukrzycę. Poza tym karmiąc koszatniczki, należy pamiętać o regularnym dostarczaniu im twardych gałęzi, specjalnych kolb lub suchego chleba do obgryzania i ścierania zębów.

Na co chorują koszatniczki?

Nawet otoczone troskliwą opieką koszatniczki mogą zapadać na różnego rodzaju choroby. Warto znać schorzenia dotykające gryzonie, aby w porę właściwie zareagować. Koszatniczki najczęściej chorują z powodu przerostu siekaczy i zębów trzonowych, do czego dochodzi, kiedy zwierzęta rzadko ścierają zęby. Z tego względu należy pamiętać, by zawsze miały w klatce coś twardego do podgryzania. W sianie rozwijają się czasem pasożyty, a koszatniczki mają z nim kontakt. Z tego powodu może dostać uczulenia. Głównym objawem jest świąd, a efektem nadmierne gryzienie i drapanie sierści. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który rozpocznie właściwe leczenie. Dość częstą chorobą, która dokucza koszatniczkom, jest cukrzyca. Chora na cukrzycę koszatniczka będzie żyć krócej, jednak by zapobiec powikłaniom, należy wykluczyć z jej diety wszelkie produkty zawierające cukry. Koszatniczka z cukrzycą w zasadzie powinna jeść jedynie siano i niektóre warzywa.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Gryzonie różnych gatunków na wspólnym pikniku

Gryzonie różnych gatunków na wspólnym pikniku
Źródło: x-news
sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości