Dom

Praca psów w mundurze. "Tak naprawdę one są naszymi szefami"

Dom

Autor:
Daria
Pacańska
Psy do zadań specjalnych
Dzień Dobry TVNPsy do zadań specjalnych

Konczita to emerytowany psi funkcjonariusz policji. W programie Dzień Dobry TVN Katarzyna Olkowicz, dziennikarka i autorka książki "Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych" oraz Aldona Bandzul, przewodnik psa służbowego KSP opowiedziały o życiu tych czworonogów.

Więź psa z funkcjonariuszem

Katarzyna Olkowicz napisała książkę, ponieważ chciała odczarować to, co słyszymy o psach mundurowych i ich przewodnikach. Zaniepokoił ją także fakt, że te zwierzęta należą zgodnie z prawem do państwa polskiego, czyli nie mają jednego konkretnego właściciela. W książce rozprawia także o więzi między psem, a jego opiekunem.

- Na pewno to nie jest narzędzie pracy. (...) Tak naprawdę te psiaki są naszymi szefami. One wykonują pracę, której my nie potrafimy wykonać. To jest żywe stworzenie, a psy są zależne od człowieka, wpatrzone w człowieka, mówi się, że to jedyne stworzenia, które kochają człowieka bardziej niż same siebie, więc ta więź jest rzeczą naturalną - podkreśliła Aldona Bandzul.

Życie psów w mundurze

Każdy przewodnik psa musi wyrazić pisemną zgodę na pełnienie tego rodzaju służby. Psy mieszkają w kojcu, chyba że jego opiekun wyrazi chęć zabierania psa do domu.

- My mówimy teraz o policji, ale każda służba inaczej do tego podchodzi i jest np. taka służba, która nazywa się Krajowa Administracja Skarbowa, to są połączone izby, m.in. izby skarbowe i izby celne. Tam, ponieważ ich służba podlega pod zupełnie inne ministerstwo, Ministerstwo Finansów, kupowane są szczeniaki, w innych służbach funkcjonariusze dostają psy dorosłe - tłumaczy Katarzyna Olkowicz. - Chodzi o to, żeby z tym psem od początku była więź i chemia. Tam przewodnikiem może być tylko osoba, która jest w stanie wziąć psa do domu i zapewnić mu od początku takie domowe warunki - dodała.

W książce dziennikarki znajdują się historie psich funkcjonariuszy, którzy służą w różnych służbach. Konczita od roku jest na emeryturze i mieszka razem z Aldoną Bandzul, która mówi o niej partnerka i przyjaciółka.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości