Wybór wanny wolnostojącej do łazienki lub pokoju kąpielowego pozwala nam w pełni wykorzystać pozostałą przestrzeń i zaaranżować ją według naszych upodobań. To także doskonała okazja, by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter i wprowadzić odrobinę luksusu do codziennych rytuałów. Wanna wolnostojąca staje się centralnym punktem aranżacji, przyciągając wzrok i podkreślając styl całego pomieszczenia.
Jaką wannę wybrać? Jak i gdzie ją zamontować? W jaki sposób zaaranżować łazienkę z takim rodzajem wanny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule, a także jednym z odcinków programu "Mieszkanie na miarę".
Rodzaje wanien wolnostojących
Coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie w swojej łazience wanny wolnostojącej. Są one eleganckie, gustownie zaprojektowane i wprowadzają do wnętrz pierwiastek luksusu i kunsztowności. Najbardziej pożądane modele to te w klasycznym prostokątnym kształcie. Mają regularne wymiary i łatwo dopasowują się do większości wnętrz.
Tego typu małe wanny wolnostojące możemy z łatwością wpasować we wnękę bądź róg ściany. Kolejnym modelem są wanny o opływowym, owalnym lub okrągłym kształcie. Chętnie wybierane do większych pomieszczeń, pięknie prezentują się ustawione na środku łazienki lub salonu kąpielowego. Główny podział wanien wolnostojących, ze względu na sposób ustawienia, to: misy stojące na nóżkach i montowane przyściennie. Poza aspektem wizualnym, wybór ten wpływa także na kwestie praktyczne - wanny bez nóżek są niższe, co ułatwia korzystanie z nich dzieciom i osobom starszym.
Miłośnicy długich kąpieli mają też do wyboru wanny wolnostojące z hydromasażem lub biczami wodnymi .
- Wanna wolnostojąca w łazience. Piękna, obła forma. Jest to wzór ponadczasowy, elegancki, pasujący niemalże do każdej aranżacji - stwierdziła we wspomnianym odcinku programu "Mieszkanie na miarę" jego prowadząca.
Wanna wolnostojąca - jaką wybrać?
Decyzję o stylu i wymiarach armatury łazienkowej podejmujemy w oparciu o możliwości techniczne naszej łazienki. Mała wanna wolnostojąca o klasycznym prostokątnym kształcie to najlepsza propozycja do niewielkich pomieszczeń, takich jak łazienka gościnna na parterze lub w bloku. Wanna wolnostojąca duża, okrągła lub owalna, usytuowana na nóżkach w centrum łazienki to dobre rozwiązanie do większych łazienek, które zlokalizowane są np. na piętrze w domach jednorodzinnych.
Wymiary wanny wolnostojącej zależą często od jej kształtu. Okrągłe misy mają zwykle średnicę 150 cm, a najpopularniejsze rozmiary wanien owalnych to: 175x85cm, 184x121cm, 190x100cm. W przypadku wnętrz o mniejszym metrażu, najlepszym rozwiązaniem są klasyczne wanny prostokątne. Ich rozmiary mogą wynosić np. 150x75x52cm lub 170x80x60cm. W sprzedaży dostępne są także wanny o niestandardowych rozmiarach oraz zależnie od potrzeb - głębsze lub płytsze. Są one wykonywane na nasze indywidualne zamówienie.
Ważna jest też bateria łazienkowa oraz odpływ (najlepiej zdecydować się na korek klik-klak). Bardzo łatwo można dobrać kolor do stylu i wyglądu aranżacji.
- Może to być klasyczny kolor chromowany, albo złoty, czarny lub biały - wylicza prowadząca "Mieszania na miarę".
Wanny wolnostojące - metalowe, żeliwne, akrylowe
Wanny wolnostojące - na nóżkach i przyścienne - produkowane są zwykle z czterech rodzajów materiału: metalu, akrylu, żeliwa i z tworzywa sztucznego, z czego blisko 90% mis dostępnych na rynku wykonanych jest głównie z akrylu bądź metalu. Wanny tego typu charakteryzują się, ze względu na rodzaj materiału, następującymi cechami:
- Wanny metalowe - znane także jako blaszane, stalowe lub emaliowane. Jest to dobry wybór, jeżeli przy urządzaniu łazienki kierujemy się głównie naszym budżetem. Wanny wykonane z metalu są tanie i łatwe w czyszczeniu , jednak dostępne najczęściej w wariancie prostokątnym. Planując wybór tego typu wanny, decydujmy się na misy o grubości od 1,8 do 3,5 mm, ponieważ jest to główny czynnik decydujący o ich jakości,
- Wanny wolnostojące akrylowe - są droższe, ale lżejsze i mniej śliskie niż te z metalu. Jest możliwość zamontowania w nich systemu do masażu, a wysokiej jakości akryl sprawia, że misa nie żółknie i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku niektórych wanien (o grubości akrylu 5 cm i więcej) deklarowana przez producentów gwarancja trwałości to nawet 25 lat,
- Misy żeliwne - najczęściej są to wanny wolnostojące w stylu retro - inspirowane m.in. latami 50., 60., art deco i wyglądem wnętrz pałacowych. Są solidne, duże i mają podobne właściwości do wanien emaliowanych,
- Wanny wykonane z tworzywa sztucznego (np. ABS lub akrylowane) - jest to kolejna propozycja tańszego wykończenia łazienki. Wanny z tworzyw sztucznych szybko przyjmują temperaturę wody, jednak są najmniej odporne na uszkodzenia i odbarwienia.
Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?
Wanny wolnostojące przyścienne lub na nóżkach dają szerokie pole możliwości aranżacyjnych (znacznie szersze niż klasyczne modele wanien do zabudowy). Sytuując misę kąpielową na środku łazienki lub salonu kąpielowego, tworzymy w naszym domu namiastkę SPA. Wanna staje się wówczas głównym elementem wyposażenia i optycznie powiększa przestrzeń. Planując taki układ, starajmy się wybrać takie miejsce do zamontowania misy, baterii i odpływu wanny wolnostojącej, aby nie utrudniało ono przejścia do pozostałych sanitariatów.
Nowoczesne wanny wolnostojące wymagają zamontowania odpływu oraz baterii z przyłączami w posadzce. Dlatego miejsce ich usytuowania powinniśmy wybrać i wskazać hydraulikowi jeszcze przed ułożeniem glazury na podłodze.
- Przygotowaliśmy już ściany, wykonaliśmy hydroizolację, wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne zrobione. Najważniejsze przyłącze do wanny wolnostojącej, do baterii podłogowej, też przygotowane, możemy przystąpić do kładzenia płytek - opisał kolejność prac jeden z budowlańców, we wspomnianym wcześniej odcinku "Mieszkania na miarę".
- Zdecydowałam się na położenie płytek imitujących marmur. Jest to wzór bardzo modny, ponadczasowy, taki, który na pewno się nie znudzi - stwierdziła prowadząca, prezentując jedną z możliwości aranżacji łazienki, w której główną rolę gra wanna wolnostojąca.
Program "Mieszkanie na miarę" - kiedy i gdzie oglądać?
Program "Mieszkanie na miarę" można oglądać w każdy poniedziałek, piątek, sobotę oraz niedzielę na antenie HGTV. Wszystkie odcinki znajdziecie również w serwisach MAX oraz Player.
Zobacz także:
- Jak urządzić salon kąpielowy w łazience na poddaszu?
- Wanny narożne. Najpopularniejsze wymiary, materiały i kształty
- Wanna czy prysznic? Ten wybór pozwoli ci sporo zaoszczędzić
Autor: Regina Łukasiewicz/Adrian Adamczyk
Źródło: HGTV, extradom.pl
Źródło zdjęcia głównego: Suchada Tansirimas/GettyImages