Remont pomieszczeń domowych wcale nie jest prostą sprawą. Do każdego z nich należy się przygotować w inny sposób, ponieważ inaczej będzie przebiegał remont kuchni, łazienki, salonu i pokoju, a inaczej remont poddasza, balkonu, tarasu i przedpokoju. Prace remontowe dobrze odpowiednio zaplanować, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Roboty powinny przebiegać według wcześniej określonego harmonogramu. Warto to skonsultować z firmą remontową, której zamierzamy zlecić remont. Zlecenia powinny być szczegółowo sprecyzowane, aby wykonawca nie miał wątpliwości co do sposobu wykonywania poszczególnych prac. Wszystkie rodzaje remontów – remonty budowlane, wnętrz i elewacji – wymagają profesjonalnego zaplecza i powinny być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, ponieważ każde niedociągnięcie może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia domowników.
Co to jest remont i czym się różni od zwykłej naprawy?
Remont ma na celu przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu – zarówno pomieszczenia mieszkalnego, jak i użytkowego. Od naprawy różni się zasadniczo tym, że proces technologiczny remontu jest czynnością wcześniej zaplanowaną i ma charakter długotrwały. W przypadku naprawy najczęściej są to prace doraźne, wykonywane w nagłych sytuacjach. Remont domu lub mieszkania wymaga dużo więcej czasu i większych nakładów finansowych, a często wiąże się też z dodatkowymi czynnościami, takimi jak przygotowanie i zabezpieczenie pomieszczeń, wymiana instalacji (wodnej, gazowej, elektrycznej), a czasem nawet uzyskanie zezwoleń od stosownych urzędów lub instytucji. Przy zwykłej naprawie sprawa jest dużo prostsza, ponieważ ogranicza się jedynie do prac, których celem jest podtrzymanie właściwości użytkowych.
Ile kosztuje remont i co się składa na jego wycenę?
Remont domu lub mieszkania nie należy do najtańszych przedsięwzięć. W zależności od metrażu i liczby pomieszczeń koszty mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na koszt remontu lokalu mieszkalnego lub użytkowego składają się nie tylko ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych, ale również stawki, jakie zaproponuje ekipa remontowa , jeżeli chcemy skorzystać z jej usług. Jeśli chodzi o materiały niezbędne do przeprowadzenia remontu, to ich ceny są zazwyczaj stałe i adekwatne do ich jakości. Łatwo więc z wyprzedzeniem sporządzić kosztorys remontu , który pomoże nam odpowiednio zaplanować wydatki. Jeśli się okaże, że nie mamy wystarczających oszczędności, warto skorzystać z pożyczki na remont .
Wybierając firmę remontową , należy porównać oferty kilku wykonawców, nie tylko pod względem kosztów robocizny, ale również pod kątem jej jakości. Czasem warto dopłacić, aby mieć spokojną głowę, że prace zostały wykonane profesjonalnie, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Szukając dobrych fachowców, można sprawdzić opinie w internecie lub skorzystać z rekomendacji znajomych – to najbardziej wiarygodne źródło. Na rynku dostępne są także specjalne kalkulatory budowlane, które w prosty sposób pomogą nam obliczyć koszty remontu z rozbiciem na poszczególne jego etapy. To bardzo pomocne narzędzie, dzięki któremu unikniemy rozczarowania, że spodziewaliśmy się zapłacić dużo mniej, niż ostatecznie wyszło.
Jakie prace warto zlecić ekipie remontowej, a co można wykonać samodzielnie?
Niezależnie od tego, czy mamy do wykonania remont budynku, biura, kamienicy , kawalerki , domu czy mieszkania, każdy jego element powinien być przeprowadzony w sposób precyzyjny – tutaj nie ma miejsca na niedociągnięcia. Niekoniecznie musi się to wiązać z wynajmowaniem firmy remontowej, ale pewne prace warto powierzyć fachowcom. Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie prac remontowych jednej ekipie, która kompleksowo zajmie się przeprowadzeniem wszelkich robót. To świetny sposób na szybki remont, który pomoże nam zaoszczędzić nie tylko czas, ale często również pieniądze. Ponadto profesjonalna ekipa może się zająć nie tylko budowlanką i wykończeniówką, ale może wykonać również remont urządzeń i centralnego ogrzewania . Fachowcom najlepiej zlecać prace wymagające szerszej wiedzy wykonawczej, np. glazurowanie, remont podłogi czy wszelkie czynności związane z instalacją elektryczną. Samodzielnie możemy wykonać drobny remont ścian czy malowanie, co nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu, ani szczególnych umiejętności.
Zobacz film: Dorota Szelągowska o remontach
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN