Hiacynt w szkle – jaki rodzaj naczynia wybrać?

Hiacynty we szkle
Hiacynt w szkle - jaki rodzaj naczynia wybrać?
Źródło: jk_light/Getty Images
Popularne hiacynty mogą mieć fioletową, żółtą lub różową barwę. Kwiaty te zachwycają nie tylko ciepłymi, intensywnymi kolorami, ale również pięknym zapachem. Hiacynty w szkle to świetny pomysł na oryginalną dekorację w naszych mieszkaniach.

Hiacynty możemy z powodzeniem hodować w szklanych naczyniach. Oprócz tego, że kwiat posadzony w ten sposób bardzo efektownie wygląda, hodowanie hiacyntów w doniczkach ze szkła dobrze wpływa na samą roślinę. Wynika to z faktu, że w naczyniach ze szkła tworzy się służący tym kwiatom mikroklimat. Hiacynt w szklanej doniczce to niezwykła i oryginalna ozdoba każdego wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele szklanych naczyń przeznaczonych specjalnie do hodowania w nim hiacyntów i innych roślin cebulowych. Możemy również wykorzystać zwykły wazon ze szkła czy inne szklane naczynie. Ważne jest, by miało ono szerszą część dolną i górną czaszę, w której umieszcza się cebulkę rośliny. Jak pielęgnować hiacynty w szkle? 

Hiacynt w szkle – szybki sposób na piękną dekorację

Istnieją dwa sposoby na to, by cieszyć się widokiem pięknego hiacyntu umieszczonego w szkle . W pierwszym wariancie możemy po prostu kupić kwiat w doniczce. Następnie należy delikatnie wyjąć całą roślinę z naczynia i dokładnie opłukać cebulkę letnią wodą, by pozbyć się ziemi. Podczas wyjmowania hiacyntu z doniczki powinniśmy uważać, by nie uszkodzić korzeni – są one dosyć delikatne. Kolejnym krokiem jest przesadzenie rośliny do szklanego naczynia napełnionego wodą. 

To rozwiązanie jest z pewnością szybsze i łatwiejsze. Już po kilku minutach możemy cieszyć się pięknym widokiem hiacyntu w szkle. Powinniśmy wybierać odmiany hiacyntów, które charakteryzują się sztywnymi, krótkimi łodygami (wysokość łodyg nie powinna przekraczać 20 cm). Wyższe hiacynty umieszczone w szklanym naczyniu mogą się po prostu przewracać. Kwitnące rośliny możemy kupić w sklepach i supermarketach ogrodniczych w grudniu i pod koniec zimy. 

Hiacynt w szkle – uprawa z cebulek

Drugi ze sposobów wymaga o wiele więcej czasu. Na początku powinniśmy kupić cebulki hiacyntów. Są one dostępne w większych sklepach i supermarketach ogrodniczych, najczęściej w miesiącach jesiennych i w lutym. Następnie należy rozpocząć pędzenie cebulki – umieszczamy ją w szklanym naczyniu i zalewamy czystą, świeżą, letnią wodą. Cebulka hiacynta powinna znajdować się nad powierzchnią wody – w przeciwnym przypadku hiacynt zgnije. Z piętki, czyli dolnej części cebulki, zaczną wyrastać korzenie. 

Następnie cebulkę rośliny należy umieścić w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Na naczynie z hiacyntem możemy również nałożyć osłonę wykonaną na przykład z czarnego, sztywnego papieru nieprzepuszczającego światła. Temperatura otoczenia powinna wynosić około 5-10 stopni. Dzięki umieszczeniu rośliny w chłodzie i cieniu stwarzamy jej warunki podobne do tych, które ma cebulka rozwijająca się w ziemi. Przetrzymywanie rośliny w takich warunkach powinno trwać około 8-10 tygodni. Podczas tego okresu powinniśmy dbać o to, by regularnie, ale niezbyt często, dolewać wody do naczynia. Poziom wody powinien być zawsze taki sam. 

Podczas przetrzymywania rośliny w ciemnym i chłodnym miejscu powinniśmy ją uważnie obserwować. Gdy rosnący pęd osiągnie wysokość około 5 cm, należy przenieść szklane naczynie z hiacyntem do miejsca o warunkach pokojowych. Roślina ustawiona w nowym miejscu powinna zakwitnąć po około dwóch tygodniach. 

Gdy hiacynt przekwitnie, możemy wykorzystać cebulkę do zasadzenia w ogrodzie. Powinniśmy zaczekać do czasu, aż liście zupełnie zżółkną. Hiacynt z cebulki przetrzymywanej w wodzie nie zakwitnie w następnym roku. Jeśli jednak chcemy, by roślina wydała kwiaty, podczas uprawy w wodzie możemy dodać do niej nieco płynnego nawozu – zwiększa to szanse, że za rok hiacynt wypuści piękne kwiaty.

Hiacynt w szkle – pielęgnacja

Gdy zadbamy o odpowiednią pielęgnację hiacyntu, roślina będzie cieszyć oko pięknymi kwiatami przez około dwa tygodnie. Po pierwsze, należy pamiętać, by ustawić szklane naczynie z hiacyntem w widnym miejscu. Powinniśmy jednak unikać stanowisk silnie nasłonecznionych – rośliny wystawione na pełne słońce i wysoką temperaturę szybciej uschną. Powinniśmy dbać o to, by poziom wody znajdował się stale pod piętką cebuli. Dzięki temu korzenie rośliny nie będą gnić, ale będą stale w wodzie. Wodę powinniśmy zmieniać co dwa dni. 

Kwitnący hiacynt czuje się najlepiej w temperaturze około 18-21 stopni. W nocy możemy przenosić naczynie z rośliną do chłodniejszych miejsc. Należy pamiętać, że im większa panuje temperatura, tym hiacynt będzie krócej kwitnąć. Z kolei niższe temperatury wpływają na to, że zapach kwiatów jest bardziej intensywny.

Hiacynt w szkle to niecodzienna ozdoba wnętrz. Oko cieszą nie tylko piękne kwiaty o intensywnej barwie, ale i cebulka i korzenie zanurzone w wodzie. Żeby jeszcze uatrakcyjnić widok rośliny, możemy dno szklanej rośliny wysypać żwirkiem lub ozdobnymi kamykami. 

Zobacz także: Hiacynt w doniczce i w ogrodzie. Jak dbać o hiacynty, żeby zakwitły ponownie?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!