Botoks na włosy. Sposób na zniszczone włosy

Jak dbać o bardzo zniszczone włosy? Jak je odbudować? Poznaj najlepsze metody na regenerację włosów.

Problemy z włosami to zmora wielu kobiet. Suszenie, prostowanie, nawilżanie - stosowane przez nas zabiegi pielęgnacyjne mają na celu poprawienie kondycji włosów, ale wykonywane nieumiejętnie i za często mogą przyczynić się do ich niszczenia.

>>> Zobacz też: Naturalne sposoby na mocne, lśniące włosy.

Włosy zniszczone - nieumiejętna koloryzacja, rozjaśnianie i zła pielęgnacja

Zdrowe, lśniące i zadbane włosy to marzenie każdej z nas, ale często, zamiast cieszyć się piękną fryzurą, mamy włosy suche i zniszczone, i walczymy z nadmiernym puszeniem, rozdwojonymi końcówkami i łamliwością. Bardzo zniszczone włosy nie wyglądają dobrze - mają chropowatą strukturę i trudno się rozczesują. I choć bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt mała ilość lipidów (tłuszczów) w strukturze włosa, to nieumiejętnie stosowane przez nas, także domowe sposoby na zniszczone włosy, bardzo mocno przyczyniają się do delipidyzacji, a co za tym idzie, uszkodzenia włosa. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być kilka, na przykład:

  • Nieumiejętnie wykonana koloryzacja lub rozjaśnianie,
    • Przesadne używanie lokówki, prostownicy i suszarki,
      • Źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne,
        • Kładzenie się w mokrych włosach (to je łamie!),
          • Częste rwanie, szarpanie i stylizowanie fryzury,
            • Zawijanie mokrych włosów w turban lub związywanie gumką,
              • Nadmierna ekspozycja na słońce i mróz,
                • Zła dieta (uboga w witaminy i tłuszcze)

                  Sposoby na zniszczone włosy

                  Włosy każdej z nas są inne i wymagają innej pielęgnacji, przy doborze której pod uwagę należy wziąć wiele różnych czynników - od rodzaju włosa po codzienne nawyki i styl życia. Nieumiejętnie przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne, agresywne rozjaśnianie lub koloryzowanie przy użyciu zbyt mocnych preparatów to najczęściej popełniane przez nas błędy. Bardzo łatwo jest uszkodzić delikatną strukturę włosa, trudniej natomiast naprawić powstałe uszkodzenia. Nie jest to niemożliwe, ale wymaga cierpliwości i sporej dozy samodyscypliny. Jeśli jesteś gotowa na takie “poświęcenie”, zobacz, jak uratować zniszczone włosy.

                  >>> Zobacz też: Z brunetki w blondynkę. Wszystko o radykalnej koloryzacji.

                  Jak odbudować zniszczone włosy?

                  Nie istnieje jeden sposób na zniszczone włosy, a o tym jak odbudować zniszczone włosy można dyskutować godzinami. By nie marnować, czasu zacznij od określenia kondycji swojej fryzury i zdiagnozowania jej problemu. Rozdwojone końcówki należy podciąć, a w późniejszej ich pielęgnacji pomoże szampon do włosów zniszczonych oraz maska na zniszczone włosy i końcówki. Zdecydowanie trudniej poradzić sobie z uszkodzeniami chemicznymi. Jeśli Twoje włosy są suche i zniszczone z powodu zabiegu fryzjerskiego - daj im odpocząć. Nawet najlepsze zabiegi na zniszczone włosy nie osiągną zakładanego rezultatu, stosowane na zmęczoną i zmaltretowaną fryzurę. Zniszczone włosy po rozjaśnianiu najlepiej potraktować mocno odżywczą maską, którą warto stosować dwa-trzy razy w tygodniu aż do zauważenia poprawy.

                  >>> Zobacz też: Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia.

                  Dobre rezultaty przynoszą także zabiegi wykonywane w salonach fryzjerskich, takie jak sauna parowa i regeneracja włosów za pomocą odpowiednich preparatów.

                  Zabiegiem, który daje najlepsze efekty regeneracji jest botoks na włosy. Aby zwiększyć elastyczność włosa, wzmocnić go i przywrócić mu blask, wystarczy wykonać profesjonalny zabieg w salonie fryzjerskim. Niedrogi zabieg (około 250 zł) pozwoli zregenerować zniszczone włosy, a jego rezultaty utrzymują się do 10 myć. Jak wygląda kuracja? Fryzjer myje włosy specjalnym szamponem, otwierającym łuskę włosa, aplikuje botoks, czyli maskę z kolagenu kawioru pędzelkiem, następnie wtłacza odżywcze składniki do kory włosa za pomocą pielęgnicy, która wygląda jak klasyczna prostownica, jednak zamiast płytek grzewczych ma ultradźwięki i podczerwień. Na zabieg trzeba poświęcić około 40 minut. Efekt utrzymuje się około trzech tygodni. Trzeba powtórzyć trzy serie zabiegu.

                  Trzeba mieć jednak świadomość tego, że włos to wytwór naszego naskórka i czasami, tak jak w przypadku paznokcia, jedynym sposobem na poprawę jego kondycji jest czekanie aż urośnie nowy. Nie bój się więc fryzjera - mocno zniszczone włosy podziękują Ci za podcięcie, a zabiegi pielęgnacyjne na młodym, zdrowym włosie pozwolą zapobiec jego dalszej degeneracji. Niestety czasami nawet najlepsza maska na zniszczone włosy to dla nich za mało.

                  >>> Zobacz też: Czy warto odstawić szampon i odżywkę, czyli jakie efekty daje mycie włosów samą wodą.

                  Domowa pielęgnacja suchych i zniszczonych włosów

                  Niezależnie od przyczyny problemu tylko kompleksowa pielęgnacja może przynieść oczekiwane rezultaty. Kompleksowa czyli taka, która obejmie szereg czynności związanych z dbaniem o włosy, także, a może przede wszystkim, tych wykonywanych w zaciszu domowym. Od czego zacząć? Na początek je… umyj. Koniecznie dwukrotnie, bowiem pierwsze użycie szamponu oczyszcza włosy z nagromadzonego w ciągu dnia kurzu i brudu, a dopiero drugie pielęgnuje skórę głowy. Prysznic zakończ zimną wodą - to pozwoli Ci zamknąć łuski włosa. Nie zawijaj włosów w turban! Delikatnie osusz je ręcznikiem (kierując się od czubka głowy w dół), a następnie pozostaw je do wyschnięcia. Nie czesz mokrych włosów, nie susz ich jeśli nie musisz i nie nakładaj od razu odżywki. Mokre włosy są najbardziej podatne na zniszczenia, dlatego każde nałożenie gumki, ściśnięcie ich lub spięcie sprawi, że będą się łamać.

                  >>> Zobacz też: Czym się zajmuje trycholog? Czy warto iść do trychologa?

                  W domowej pielęgnacji przyda się odżywka do włosów zniszczonych, za którą posłuży Ci olej kokosowy (nierafinowany!) - rozprowadź jego niewielką ilość (1-2 łyżki) na włosach i spłucz. Tego rodzaju pielęgnację możesz wykonać jeszcze pod prysznicem. Olej kokosowy (także w połączeniu z miodem) może również służyć jako maska na zniszczone włosy. Przygotowaną wcześniej miksturę nałóż na godzinę przed myciem. Dla dodatkowego efektu zawiń (delikatnie) włosy w foliową reklamówkę, którą możesz zawinąć w ręcznik (tak, tak, w takim wypadku możesz skorzystać z turbanu). Ciepło sprawi, że składniki, które zawiera w sobie domowa maska do włosów zniszczonych głębiej w nie wnikną. Domowe maseczki na zniszczone włosy możesz wykonać z większości trzymanych w lodówce (i nie tylko) produktów, takich jak jajka, jogurty, cytryny (uwaga przy bardzo zniszczonych włosach!), miód, a nawet banany. Zawarte w tych produktach proteiny i substancje odżywcze nie tylko nawilżą włosy, ale także nadadzą im blasku i sprężystości.

                  Zobacz film: Jak odżywić włosy na wiosnę? Źródło: Dzień Dobry TVN

                  Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości