Żagwin doda blasku ogrodowi. Dowiedz się, jak go uprawiać

GettyImages-1056463022.jpg
GettyImages-1056463022.jpg
Żagwin to roślina, która zadba o spektakularny wygląd ogrodu bądź działki. Jego piękne kwiaty potrafią gęsto pokryć całe połacie przestrzeni, tworząc wręcz bajkowy efekt. Roślina ta w doskonały sposób ożywi dopiero budzący się do życia wiosenny ogród.

Żagwin ma swoje wymagania dotyczące uprawy i potrzeby, które warto znać, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Nie są one bardzo rozległe i trudne do spełnienia, tym bardziej należy się z nimi zapoznać, a potem cieszyć się pięknem tej rośliny.

Skąd pochodzi i jak wygląda żagwin?

Żagwin, którego nazwa brzmi Aubrieta , to kilkanaście gatunków roślin wieloletnich, pochodzących z kapustowatych. Najpopularniejszy w hodowli jest żagwin ogrodowy, który jest krzyżówką Aubrieta deltoidea z innym rodzajem żagwinu, i żagwin zwyczajny, czyli po prostu Aubrieta deltoidea . Żagwin naturalnie rośnie na Bałkanach, w zachodniej części Turcji, na Kaukazie i w Azji Mniejszej.

Roślina ma pokładające się, gęsto zwarte pędy, które układają się w ścisłe grona. Łodyga żagwinu jest dość krótka, wyrasta na 5 do 10 cm i silnie się rozgałęzia. Liście mają malutkie rozmiary i raczej owalny kształt. Są koloru szarozielonego, mocno ząbkowane w kształcie. Największą ozdobą żagwinu są zdecydowanie jego kwiaty. Składają się z czterech płatków i są małe. Ich intensywne kolory to: fiolet, purpura, róż, a także mieszanki tych barw. Kwiaty żagwinu kwitną na przełomie wiosny i lata – od kwietnia do czerwca. Charakteryzują się przyjemnym, wabiącym owady zapachem. Kwiatostany tej rośliny są imponujące, gdyż rozrastają się w bardzo dekoracyjny sposób. Kwiaty układają się w zwarte kobierce, które kładą się na podłożu. Szczególnie interesujący jest żagwin ogrodowy, który posadzony na murze, płocie czy ścianie, spuści swoje kwietne pędy i będzie wyglądał jak gęsty dywan z kwiatów. Efekty wizualne podczas kwitnienia tej rośliny są niesamowite.

Żagwin – uprawa: sadzonki i wysiew

Żagwin najczęściej sadzimy – najlepiej zakupić odpowiednio ukorzenioną roślinę w doniczce. Termin umieszczania sadzonek w ziemi to czas od kwietnia do września. W jaki sposób sadzimy żagwiny?

1. Sprawdzamy ziemię i stanowisko – trzeba zapewnić dobrze nasłonecznione miejsce z przepuszczalną i żyzną glebą, najlepiej umiarkowanie wilgotną. Odczyn gleby powinien być zasadowy do ujemnego. Roślina ta źle się rozwija na terenach mokrych lub przesuszonych.

2. Usuwamy chwasty z ziemi – robimy to ręcznie lub chemicznie, korzystając z herbicydu. Odchwaszczanie jest konieczne, gdyż roślina nie powinna walczyć z chwastami o wodę czy składniki mineralne.

3. Kopiemy dołek – dół ma być na tyle duży, by można było umieścić tam roślinę z dodatkową przestrzenią wokół korzeni, a potem dookoła zasypać ziemią.

4. Rozdrabniamy glebę , by nie była zbita. Najlepiej za pomocą szpadla.

5. Zanurzamy bryłę korzeniową w wodzie co najmniej przez 15 minut.

6. Skracamy korzenie rośliny pobudza to je do dalszego rozwoju.

7. Sadzimy roślinę – umieszczamy ją w dole i zasypujemy ziemią.

Rozmnażanie żagwinu poprzez wysiew należy wykonać w okresie od stycznia do marca. Nasiona najlepiej umieścić w plastikowych paletach z wieloma otworami i obsypać materiałem izolacyjnym – dzięki temu zapewnimy nasionom prawidłową wilgotność do wzrostu. Temperatura ziemi podczas kiełkowania powinna oscylować wokół 18-20 stopni.

Pielęgnacja żagwinu

Żagwin nie lubi nawożenia mineralnego, o wiele lepiej przyjmuje nawożenie organiczne – obornikiem lub kompostem. Ważne, by po przekwitnięciu przyciąć rośliny poniżej ich kwiatowych pędów. Cięcie jest niezbędne, by utrzymać roślinę w ryzach i zachować jej estetyczny wygląd. Żagwin źle znosi letnie upały, więc najlepiej podlewać go rankiem o wczesnej godzinie. Wtedy temperatura wody będzie podobna do temperatury rośliny – dzięki temu jej nie ugotujemy. Żagwin nie lubi przesadzania, więc najlepiej tego unikać. Jeśli już musimy to zrobić, warto wykopać go z dużą bryłą ziemi.

Odmiany żagwinu ogrodowego

Interesujące i oryginalnie wyglądające odmiany tej rośliny to:

· Royal Red – ma czerwono-purpurowe kwiaty. Osiąga wysokość do 10 cm.

· Variegata – odmiana o niebiesko-fioletowych kwiatach i zielonych, z białymi brzegami, liściach.

· Rosenteppich – rodzaj żagwinu, mający duże i intensywnie różowe kwiaty.

Żagwin to roślina ozdobna, która swoją obecnością zapewnia spektakularne efekty wizualne. Warto postarać się o prawidłową uprawę żagwinu i cieszyć się jego pięknem.

Zobacz film: Sekretne życie drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!