Zwierzęta

Właściciele psów żyją dłużej? Naukowcy twierdzą, że tak

Zwierzęta

Właściciele psów żyją dłużej? Naukowcy twierdzą, że tak

Szwedzcy naukowcy doszli do wniosku, że posiadanie psa może zmniejszyć prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci jego opiekuna. O innych zaletach posiadania psa mówiła w Dzień Dobry TVN behawiorystka Sonia Maciuszek. Naszymi gośćmi byli też trenerzy fitnessu, którzy pozowali do kalendarza Fundacji dla Szczeniąt Judyta.

Wpływ psa na stan psychiczny człowieka

U właścicieli psów poprawia się poczucie bezpieczeństwa, w mniejszym stopniu obawiają się napaści na ulicy czy we własnym domu. Stają się bardziej otwarci i towarzyscy, chętniej i częściej nawiązują nowe relacje społeczne, a także zmniejsza się u nich poczucie samotności czy izolacji społecznej. Posiadacze psów są również spokojniejsi, bardziej zadowoleni z życia i mają lepsze samopoczucie psychiczne.

>>> Zobacz także:

Kontakt i zabawa z psem obniża poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu, a podnosi poziom oksytocyny zwanej hormonem miłości i przywiązania. Paul Zak, neuroekonomista, znany z badań nad rolą oksytocyny w zachowaniach człowieka oraz jej wpływem na empatię, nazywa ją „molekułą moralną”. Jego zdaniem hormon ten sprawia, że traktujemy innych z troską, wyrozumiałością i empatią. Zak przeprowadził ciekawe badanie. Od 100 ochotników pobrano próbki krwi w celu oznaczenia poziomu hormonów, w tym oksytocyny. Następnie osoby te miały możliwość zabawy z psem w osobnym pomieszczeniu. Po zabawie zbadano ich krew po raz kolejny. Wyniki nie były jednoznaczne. Jedynie u 30 proc. uczestników zabawa ze zwierzęciem podniosła poziom oksytocyny. Ale odnotowano pewną prawidłowość – były to osoby, które miały zwierzęta. Naukowcy wywnioskowali, że im więcej mamy kontaktu z czworonogami, tym bardziej podnosi on poziom oksytocyny w naszym organizmie.

Ale to nie jedyne zalety kontaktu z psem - powoduje on także wzrost poziomu beta-endorfiny uśmierzającej ból i pomagającej walczyć ze stresem. Oprócz tego głaskanie zwierzęcia, zabawa z nim, a nawet samo jego obserwowanie powoduje u nas spadek kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu.

Pod wpływem kontaktu z psem podnosi się też poziom dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobre samopoczucie i odczuwanie radości.

Wpływ psa ma zdrowie człowieka

Trwające 12 lat badania szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, przeprowadzone na dużej próbie – 3,4 miliona Szwedów w wieku 40-80 lat – pokazały, że posiadanie psa, przede wszystkim w przypadku osób samotnych, może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych nawet o 36 proc. Szwedzcy naukowcy podkreślali, że właściciele psów więcej się ruszają, ponieważ opieka nad zwierzęciem wiąże się z regularnymi spacerami – niezależnie od tego, czy nam się chce, czy nie, czy świeci słońce, czy leje i wieje – z psem wyjść trzeba.

Wpływ psa na rozwój dziecka

Przyjaźń dziecka z psem niesie ze sobą tak wiele dobrego, że warto podjąć trud, by o nią się postarać. Według badań Bassett Medical Center, maluchy wychowywane w towarzystwie zwierząt, a szczególnie psów, mają lepszą odporność, są zdrowsze, mają mniejszą skłonność do otyłości, alergii czy astmy.

Są w większym stopniu otwarte, spokojne, samodzielne i odpowiedzialne, z dnia na dzień stają się bardziej pewne siebie i odważne.

Posiadanie pupila wykształca także w dziecku empatię, opiekuńczość i wrażliwość. Pozwala wyrobić dobre nawyki.

Dziecko, które pomaga w opiece nad zwierzęciem, czuje się potrzebne. Buduje swoje poczucie sprawczości i poczucie własnej wartości.

***

Akcja z kalendarzami

Fundacja dla Szczeniąt Judyta szykuje coś wyjątkowego! Oprócz tradycyjnego kalendarza, będzie można nabyć również taki, w którym motywem przewodnim są judytowe psiaki w objęciach trenerów z klubów fitness. A wszystko to, by pomóc bezdomnym psiakom w znalezieniu domów.


Co sądzisz o tym artykule?
62
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0