Newsy

Wielkopolska. 40 tysięcy indyków zostanie zabitych w związku z ptasią grypą

gettyimages.com/ Rudy Malmquist

Newsy

Wielkopolska. 40 tysięcy indyków zostanie zabitych w związku z ptasią grypą

gettyimages.com/ Rudy Malmquist

Jutro odbędzie się likwidacja 40 tys. indyków z miejscowości Zapust - informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Zwierzęta są nosicielami ptasiej grypy.

Likwidacja indyków

Występowanie ptasiej grypy potwierdziły badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego
w Puławach. 

W sobotę stado indyków zostanie zagazowane, następnie trafi do zakładu utylizacyjnego. Transport zwierząt będzie odpowiednio zabezpieczony.

- przekazała PAP Martyna Bela, lekarz weterynarii z zespołu ds. zdrowia i ochrony zwierząt Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu  

Ogniska ptasiej grypy

Ogniska ptasiej grypy w stadach liczących ponad 100 sztuk drobiu potwierdzono także w regionie gminy Raszków i Ostrowa Wielkopolskiego. Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaapelował do mieszkańców regionu i hodowców o przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz bioasekuracji. Podkreślił przy tym, że wirus ptasiej grypy nie jest niebezpieczny dla ludzi. 

Ochrona przed ptasią grypą

Nie odnotowano przeniesienia infekcji na człowieka. Należy jednak unikać kontaktu z ptactwem, szczególnie tym dziko żyjącym. Jajka i mięso drobiowe powinno się trzymać w szczelnie zamkniętym opakowaniu tak, żeby nie miały styczności z inną żywnością. Zaleca się też unikanie spożywania surowych jaj. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi wzmożony nadzór nad sprzedażą mięsa drobiowego i produktów z niego wytworzonych. 

Zobacz też:


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
73
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0