Wiechlina łąkowa, roczna - idealny trawnik i niebezpieczny chwast

Wiechlina to rodzaj traw obejmujący kilkaset gatunków. Niektóre z nich to chwasty, które bardzo trudno wyplenić - np. wiechlina roczna. Inne to pożyteczne rośliny pastewne i wykorzystywane w trawnikach czy na boiskach.

W Polsce występuje 20 dzikich gatunków wiechliny. Wszystkie są bardzo odporne na różne warunki pogodowe i deptanie. Szybko rosną, co jest niepożądane przypadku wiechliny rocznej, która jest chwastem. Natomiast w przypadku np. wiechliny łąkowej szybki wzrost pozwala na wyhodowanie bujnego i odpornego trawnika w ogrodzie.

Wiechlina - który gatunek trawy to chwast, a który zastąpi trawnik?

Gatunki traw wiechliny:

  • wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) - gatunek trawy wykorzystywany w mieszankach nasion traw, np. na boiska czy pola golfowe, stosuje się ją także na pastwiskach, występuje również na dziko;
    • wiechlina roczna (Poa annua L.) - bardzo szeroko rozpowszechniony gatunek trawy traktowany jako chwast, inaczej nazywana także wykliną, rośnie obecnie nawet na Antarktyce;
      • wiechlina gajowa (Poa nemoralis L.) - pospolity gatunek trawy, który bujnie rośnie także na terenach górskich (w odróżnieniu od wielu pozostałych gatunków wiechliny), stosuje się ją jako trawnik w miejscach zacienionych, gdyż dobrze znosi brak światła;
        • wiechlina zwyczajna (Poa trivialis L.) - roślina uprawna rosnąca także dziko, jest wykorzystywana na polach golfowych i trawnikach oraz na pastwiskach, rośnie nawet do 1 m wysokości.

          Wiechliny kwitną w formie kłosków różnej wielkości, zebranych w luźne wiechy. Kwiaty są drobne, fioletowe (wiechlina zwyczajna), żółte (wiechlina łąkowa). Pojawiają się między majem a sierpniem.

          Wiechlina roczna - jak ją rozpoznać?

          Wiechlinę roczną najlepiej zacząć zwalczać, kiedy tylko zauważymy pierwsze siewki. Jak je rozpoznać? Najpierw, wczesną wiosną, pojawiają się pojedyncze listki, wąskie i długie. Szybko rosną, mogą się pokładać lub pozostawać wzniesione. Niedługo później pojawiają się nagie łodyżki. Tworzą gęste kępki i sprawnie zarastają duże powierzchnie, utrudniając roślinom ogrodowym prawidłowy rozwój.

          Innym zagrożeniem związanym z wiechliną roczną w ogrodzie jest fakt, że często razem z trawą rozprzestrzenia się groźna dla roślin choroba grzybowa - mączniak prawdziwy.

          Zobacz film: Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza. Źródło: Dzień Dobry TVN

          Zwalczanie wiechliny rocznej w trawniku i w ogrodzie

          Wiechlina roczna jest bardzo odporna na deptanie, susze i wszelkie trudne warunki (potrafi nawet niekiedy przetrwać zimę, mimo że jest rośliną jednoroczną).

          Jej zwalczanie na dużej przestrzeni wymaga odpowiednio dobranego oprysku - przy uprawach warzyw można je stosować przed lub po okresie wegetacji, pamiętając, by sprawdzić, w którym momencie będzie to bezpieczne dla roślin uprawnych (to tzw. okres karencji, czyli utrzymywania się szkodliwych substancji w glebie).

          Jeśli wiechlina wyrasta spomiędzy kostki brukowej - możemy wybrać herbicyd przeznaczony do chwastów rosnących w chodnikach lub wyrywać chwast ręcznie.

          Podczas wyrywania tego chwastu musimy pamiętać, że w odpowiednich warunkach źdźbła wiechliny mogą się ponownie ukorzenić. Wyrywamy wiechlinę przed wydaniem owoców (może zacząć się rozsiewać już w marcu), aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się.

          Wiechlina łąkowa - trawnik idealny?

          Wiechlina łąkowa to wyjątkowo odporny gatunek trawy, może rosnąć na bardzo nachylonych zboczach. Szybko pokryje miejsce na trawnik. Łodyżki robią się nagie wyżej niż kosimy trawnik, więc nie psują efektu.

          Wiechlina szybko pojawi się w ogrodzie, można ją tam spotkać już w marcu.

          Wymagania wiechliny łąkowej

          Wiechlina łąkowa ma wyjątkowo małe wymagania, urośnie na każdej glebie, przy każdej ilości wody i niezależnie od pH. Najlepiej jednak radzi sobie w słonecznych miejscach.

          Powyżej 27 st. C, czyli podczas upalnego lata, jej rozwój może zostać zahamowany. Przy nadmiernej wilgotności może dojść do gnicia liści przy ziemi.

          Pielęgnacja trawnika z wiechliny łąkowej

          Możemy stosować nawożenie wiechliny na wiosnę . Powinniśmy wówczas wybierać mineralne, wieloskładnikowe nawozy przeznaczone do pielęgnacji trawnika.

          Kosimy trawnik z wiechliny łąkowej raz w tygodniu. Zaczynamy jeszcze przed pierwszymi pędami na wiosnę.

          Wysiew wiechliny łąkowej. Kiedy zasiać trawnik z wiechliny?

          Nasiona wiechliny łąkowej wysiewa się jesienią na odchwaszczoną i przekopaną ziemię w ogrodzie. Aby przyspieszyć rozwój rośliny, możemy dodać kompostu. Ziemia powinna być wilgotna.

          Na 40 m2 ogrodu potrzebujemy ok. 1 kg nasion.

          Wiosną możemy się spodziewać pojawienia się gęstego trawnika.

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana