Materiał promocyjny

Urocze pisklęta w Dobrej koło Nowogardu zostały zaobrączkowane. "To taki dowód osobisty"

Dzień Dobry TVN
Dzień Dobry TVN
Sokoły wędrowne, mieszkające w gnieździe na wieży Emitel S.A. w Dobrej koło Nowogardu doczekały się potomstwa. W Dzień Dobry TVN relacjonowaliśmy obrączkowanie piskląt. - Dzięki obrączkom wiemy, skąd te ptaki pochodzą – tłumaczył Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Sokoły wędrowne w Polsce

Od kilkunastu lat w naszym kraju odbudowywana jest populacja sokoła wędrownego. Zamieszkują one przede wszystkim obszary górskie, wysokie drzewa, a także zasiedlają tereny zurbanizowane. W Polsce jedna z par od 1998 roku gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Dzięki zamontowanym kamerkom internetowym możemy obserwować, jak wygląda codzienne życie ptaków. Jedna z nich została umieszczona w gnieździe na wieży Emitel S.A. w Dobrej koło Nowogardu, w którym osiedliła się para wędrownych sokołów. Doczekała się ona potomstwa, które musiało zostać zaobrączkowane.

- Od początku sezonu zastało zaobrączkowanych około 80 sokołów. Na szczęście nie klują się wszystkie w tym samym czasie. Dzięki czemu możemy po kolei dojechać do następnych gniazd. W tamtym roku ponad 100 młodych zaobrączkowaliśmy. Przybywa ich. Ponad 20 lat temu nie było ich w ogóle w Polsce. Pierwsza para sokołów pojawiła się na Pałacu Kultury i Nauki. W tej chwili mamy około 60-70 par w Polsce. I co roku przybywają kolejne – wyjaśnił Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Jak wygląda obrączkowanie?

Małe sokoły wędrowne mieszkające w gnieździe na wieży Emitel S.A. w Dobrej koło Nowogardu otrzymały żółtą obrączkę. Co ona oznacza?

- To taki dowód osobisty. Dostajemy je ze Stacji Ornitologicznej w Gdańsku. Jeśli gdziekolwiek, ktokolwiek znajdzie taką obrączkę, będzie mógł sprawdzić, skąd ten ptak pochodzi. Obrączka ornitologiczna występuje w trzech kolorach: żółtą dostają ptaki, które się wykluły na terenach zurbanizowanych, zieloną – gdy się wykluły w lesie, a jeśli w górach - to czerwoną. Już przez lornetkę możemy stwierdzić, skąd pochodzi ptak. Natomiast, by zidentyfikować go, dostaje również obrączkę obserwacyjną, którą przez odpowiedni sprzęt optyczny można odczytać nawet z kilkuset metrów - tłumaczył Sławomir Sielicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl .

Zobacz także:

Jak skutecznie oszczędzać wodę użytkową? Ekspert: "Nie możemy jej wykorzystywać bezmyślnie"

Kiedy pomagać leśnym zwierzętom? "Reagujemy tylko wtedy, gdy zwierzę jest ranne"

Preparaty, które chronią psy i koty przed kleszczami

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Diana Kautz

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości