Kiedy pomagać leśnym zwierzętom? "Reagujemy tylko wtedy, gdy zwierzę jest ranne"

Dzień Dobry TVN

Zwierzęta powinny żyć w swoim naturalnym środowisku, z dala od człowieka. Niestety te chore lub porzucone potrzebują pomocy. Opieką nad takimi zwierzakami zajmuje się Magdalena Jaźwińska. Na czym polega jej praca?

Jak wygląda opieka nad leśnymi zwierzęta?

Magdalena Jaźwińska prowadzi dom tymczasowy dla zwierząt. Pod opieką ma kuny, jeże czy wiewiórki. Niektóre są ranne, inne znalazły się w miejscu, którym nie powinny się znaleźć, jeszcze inne - zupełnie niepotrzebnie - zostały zabrane ze swojego naturalnego środowiska.

- Jeśli podczas spaceru widzimy młode, które po prostu sobie leży - nie ruszajmy go. Być może matka poszła się posilić lub właśnie przesiedla maluchy. Reagujemy tylko wtedy, gdy zwierzę jest ranne lub znajduje się ewidentnie poza swoim terenem zamieszkania - mówiła pani Magdalena.

W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się Eko Patrolem lub najbliższym nadleśnictwem. Służby te są odpowiednio przeszkolone i wiedzą, co zrobić ze zwierzęciem.

Jak długo zwierzęta zostają w domu tymczasowym?

To, jak długo dany zwierzak zostanie w domu tymczasowym zależy m.in. od tego, w jakim jest wieku. - Te małe karmione są tak długo, jak tego potrzebują. Kiedy zostaną już odstawione od butelki przenoszone są do wolier ogrodowych lub leśnych, aby przyzwyczajały się do warunków zewnętrznych - podkreśliła pani Magda.

Zazwyczaj po upływie dwóch tygodni zwierzak wypuszczany jest na wolność.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Preparaty, które chronią psy i koty przed kleszczami

Pierwszy na świecie Bank Pszczeli stworzony przez Polaków. Rafał Szela pomaga, bo sam stracił 2,5 mln pszczół

Kangurze buty, czyli ciekawy sposób na poprawę kondycji i dobrą zabawę

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Robert Stockinger

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie