Jak wygląda opieka nad leśnymi zwierzęta?
Magdalena Jaźwińska prowadzi dom tymczasowy dla zwierząt. Pod opieką ma kuny, jeże czy wiewiórki. Niektóre są ranne, inne znalazły się w miejscu, którym nie powinny się znaleźć, jeszcze inne - zupełnie niepotrzebnie - zostały zabrane ze swojego naturalnego środowiska.
- Jeśli podczas spaceru widzimy młode, które po prostu sobie leży - nie ruszajmy go. Być może matka poszła się posilić lub właśnie przesiedla maluchy. Reagujemy tylko wtedy, gdy zwierzę jest ranne lub znajduje się ewidentnie poza swoim terenem zamieszkania - mówiła pani Magdalena.
W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się Eko Patrolem lub najbliższym nadleśnictwem. Służby te są odpowiednio przeszkolone i wiedzą, co zrobić ze zwierzęciem.
Jak długo zwierzęta zostają w domu tymczasowym?
To, jak długo dany zwierzak zostanie w domu tymczasowym zależy m.in. od tego, w jakim jest wieku. - Te małe karmione są tak długo, jak tego potrzebują. Kiedy zostaną już odstawione od butelki przenoszone są do wolier ogrodowych lub leśnych, aby przyzwyczajały się do warunków zewnętrznych - podkreśliła pani Magda.
Zazwyczaj po upływie dwóch tygodni zwierzak wypuszczany jest na wolność.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Preparaty, które chronią psy i koty przed kleszczami
Kangurze buty, czyli ciekawy sposób na poprawę kondycji i dobrą zabawę
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Robert Stockinger