Trociniarka czerwica – gąsienica i motyl. Objawy żerowania pasożytów i ich zwalczanie

Motyl siedzi na gałązce
Raquel Lonas / Getty Images
Źródło: Moment RF
Trociniarka czerwica żeruje na wilgotnym drewnie i korze. Atakuje głównie drzewa z obniżoną odpornością lub chorujące, ale można spotkać ją również na zdrowych gatunkach drzew liściastych. Najczęściej pojawia się jako pasożyt na brzozach, wierzbach, topolach oraz olchach. Sprawdź, jak rozpoznać objawy zaatakowania roślin i jak powinno wyglądać zwalczanie tego szkodnika.

Trociniarka czerwica to jeden z najbardziej rozpowszechnionych szkodników, atakujących drzewa liściaste. Choć najczęściej spotyka się ją w lasach, może przenieść się również do ogrodu. Im szybciej zostanie zauważona, tym większe są szanse na jej zwalczenie. Ze względu na to, że trociniarka czerwica żeruje wewnątrz kory drzew, czasem trudno zauważyć ją od razu. Jeśli w pobliżu drzewa czuć zapach rozkładu i zgnilizny, to znak, że pasożyt niszczy drzewo już od dłuższego czasu. Jakie jeszcze objawy wskazują na obecność szkodników? Na czym polega skuteczne zwalczanie trociniarki czerwicy ?

Trociniarka czerwica – wygląd gąsienicy i motyla

Gąsienice trociniarki czerwicy

Gąsienica trociniarki czerwicy może osiągnąć nawet 10 cm długości, przez co jest uznawana za jedną z największych gąsienic występujących w Polsce. Sama larwa tuż po wylęgu jest dosyć długa i ma około 7-8 cm. Głowa gąsienicy jest początkowo czerwonobrunatna, z ciemniejszymi elementami na samym przodzie. Ciało larwy jest białe lub żółte. Dorosłe osobniki linieją i zmieniają kolor z jasnego na czerwony bądź pomarańczowy, a ich głowa zaczyna przybierać ciemne, prawie czarne odcienie. Na grzbiecie gąsienicy może pojawiać się delikatne, brązowe owłosienie.

Motyle trociniarki czerwicy

Motyl trociniarki czerwicy nie jest zbyt atrakcyjny wizualnie. Być może właśnie dzięki temu nie przyciąga on uwagi i może z powodzeniem składać jaja na drzewach liściastych w ogrodzie. Ciało motyla jest dosyć ciemne, z widocznym czarnym paskiem, zaś ciało trociniarki - szare. Tak samo szare są skrzydła, choć na nich pojawiają się dodatkowo ciemniejsze prążki. Samice motyli z gatunku trociniarki czerwicy są większe od samców.

Ze względu na dużą szkodliwość trociniarki czerwicy, hodowla motyli nie należy do częstych ani nie jest chętnie prowadzona. Drugim czynnikiem, który ma duży wpływ na brak zainteresowania rozmnażaniem motyli przez człowieka, jest pospolitość gatunku.

Trociniarka czerwica – na czym polega jej szkodliwość?

Motyle trociniarki czerwicy składają w korze drzew jaja, z których wykluwają się larwy gąsienic. To właśnie one stają się niebezpiecznymi pasożytami, które żerują na korach i drewnie bogatych w cukry i białka. Z tego względu motyle atakują również zdrowe drzewa i młode sadzonki (żywica staje się pokarmem pasożytów).

Częściej jednak ofiarą trociniarki czerwicy padają osłabione i chorowite drzewa . Ich zniszczona kora jest na tyle miękka, że ułatwia pasożytom dostanie się do środka rośliny, gdzie przepoczwarzają się w motyla. Szkodniki atakują drzewa liściaste , takie jak brzozy, klony, buki, wierzby, jesiony, topole. Zdarza się, że pojawiają się również w korze jabłoni i innych drzew owocowych.

Jeśli gąsienice nie zostaną szybko zauważone, mogą doprowadzić do nieodwracalnych szkód i obumarcia drzewa. Dodatkowo, czasami bywają przyczyną pojawienia się kolejnych chorób drzew, głównie o podłożu grzybiczym.

Jak skutecznie zwalczać trociniarkę czerwicy?

Zwalczanie trociniarki czerwicy składa się z dwóch podstawowych etapów, jakimi są: prawidłowe rozpoznanie objawów żerowania gąsienic oraz proces leczenia . Duże znaczenie ma również profilaktyka, która może całkowicie zapobiec pojawieniu się pasożytów lub zminimalizować ryzyko kolejnego ataku na korę drzewa.

Najpopularniejszym sposobem profilaktyki jest spryskiwanie kory środkiem odstraszającym szkodniki . Inną metodą jest umieszczanie na działce w pobliżu drzew specjalnych pułapek, w które łapane są samce trociniarki czerwicy. Pasożyty mogą wymierać również na skutek działalności innych zwierząt. Gąsienice są pożywieniem m.in. dla dzięciołów i sów.

Jakie objawy świadczą o pojawieniu się w drzewie pasożytów trociniarki czerwicy?

· Obecność nietypowych dziur w korze i niejednolitość jej struktury, niezwiązana z naturalnym rozwojem czy wyglądem drzewa.

· Drzewo wydziela nietypowy zapach, podobny do zapachu octu lub zgnilizny.

· Kora drzewa w pobliżu dziur przypomina trociny i jest uszkodzona.

· Z otwartych i uszkodzonych części drzewa wydobywa się żywica.

Zwalczanie szkodników żerujących na korze drzewa można przeprowadzić na dwa sposoby (w zależności od stopnia zniszczeń oraz ilości gąsienic). Jeśli populacja trociniarki nie jest zbyt liczna, można zastosować mechaniczny sposób zwalczania pasożytów. Wyciąganie szkodników odbywa się przy użyciu specjalnych drucików, które wkłada się do dziur powstałych na korze drzewa. Inną metodą jest użycie odpowiednich preparatów i regularne opryskiwanie drzewa. Leczenie uszkodzonej kory oraz pozbywanie się trociniarki czerwicy jest dosyć czasochłonne i nie zawsze skuteczne.

Zobacz film: Skrzydła motyla.

Zobacz film: Skrzydła motyla. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości