Newsy

Gwałt, który wstrząsnął krajem. Sprawcy skazani na karę śmierci

Sąd wyrok

Jantanee Phoolmas/Getty Images

Newsy

Gwałt, który wstrząsnął krajem. Sprawcy skazani na karę śmierci

Sąd wyrok

Jantanee Phoolmas/Getty Images

Kilka miesięcy temu pewna kobieta została zgwałcona na oczach swoich dzieci. Teraz zapadł wyrok skazujący jej oprawców na karę śmierci. Winowajcy planują odwołać się od decyzji sądu.

Brutalny gwałt w Pakistanie

W pierwszej połowie września 2020 roku w okolicach miasta Lahaur w prowincji Pendżab w północno-wschodnim Pakistanie kobiecie (której tożsamości nie ujawniono) skończyło się w aucie paliwo. Wówczas zatrzymała się ona na poboczu i, jak informowało BBC, powiadomiła o zdarzeniu swoich bliskich. Ci poradzili jej, by zadzwoniła po pomoc drogową i ruszyli w jej kierunku. Kobieta czekała w pojeździe wraz z dwójką swoich dzieci. 

Tę sytuację zauważyli przechodzący obok Abib Malhi i Shafqat Ali Bagga. Postanowili dokonać napadu. Skradli jej pieniądze i biżuterię, a później zgwałcili ją na pobliskim polu na oczach dzieci. Po całym zdarzeniu kobieta złożyła zeznania, dzięki którym udało się ująć przestępców.

20 marca sąd w Lahaurze uznał mężczyzn winnymi dokonania gwałtu zbiorowego, porwania, napadu oraz przestępstwa na tle terrorystycznym. Obydwu skazano na karę śmierci. Mężczyźni jednak planują odwołać się od wyroku.

Zaostrzenie przepisów

Wydarzenie wywołało w Pakistanie falę protestów. Sprzeciw wzrósł jeszcze bardziej po tym, jak szef miejscowej policji, Umer Sheikh obarczył ofiarę częścią winy. Twierdził, że kobieta, która przez pewien czas zamieszkiwała we Francji, uległa mylnemu wrażeniu, że Pakistan jest równie bezpiecznym krajem. Mówił, iż ta mogła wcześniej upewnić się, że ma wystarczająco dużo paliwa w baku, albo pojechać bardziej ruchliwą trasą.

Dzięki oburzeniu Pakistańczyków w grudniu władze w Islamabadzie wprowadziły surowsze przepisy mające chronić kobiety. Nowe specjalne sądy mają usprawnić procesy, a kary za tego rodzaju akty przemocy zostały zaostrzone.

Więcej na stronie tvn24.pl.

Uciekła z Pakistanu z siedmiorgiem dzieci. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Źródło: TVN 24, BBC, Reuters |
Co sądzisz o tym artykule?
84
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
22.03.2021
piotron
I tak powinno być z takimi zwyrodnialcami. Gdyby to się wydarzyło we Francji, albo gdzieś w Skandynawii zwyrodnialcy dostaliby psychologa i leczenie, jako terapię w specjalnym ośrodku na koszt państwa. W Polsce dostaliby może cudem z osiem, dziesięć lat odsiadki, chociaż maksymalny wyrok za to przestępstwo to 15 lat, ale ..... nasze sądy prawie nigdy nie orzekają takich kar, bo prawie zawsze dopatrują się jakichś okoliczności łagodzących (nawet gdy ich nie ma). Oczywiście na wolności byliby już po odsiedzeniu połowy czyli 4-5 lat. W USA mógłby zapaść wyrok 30-40 lat pozbawienia wolności, a w każdym razie na pewno wcześniej niż po 15 latach nie mieli by szans być na wolności.