Styl Życia

Skończyli kursy i w 6 miesięcy sami wybudowali dom. "Bo trudno znaleźć rzetelnych wykonawców" 

Dzień Dory TVN

Styl Życia

Skończyli kursy i w 6 miesięcy sami wybudowali dom. "Bo trudno znaleźć rzetelnych wykonawców" 

Dzień Dory TVN

Budowa domu to ogromne wyzwanie, a znalezienie rzetelnej ekipy jest niezwykle trudne. Dlatego Agnieszka Chadouli i Sergiusz Kumala wzięli sprawy we własne ręce. Małżeństwo ukończyło specjalistyczne kursy i samo - w zaledwie sześć miesięcy - postawiło swój wymarzony dom.

Wybudowali dom marzeń

Rodzina spełniła swoje marzenie i własnoręcznie postawiła swój wymarzony dom. Zanim jednak Agnieszka i Sergiusz przystąpili do prac, musieli pójść na kurs. - Wybudowanie domu jest bardzo drogie, któregoś dnia pomyśleliśmy, że zrobimy to sami. I tak zapisaliśmy się na pierwsze kursy kwalifikacyjne - na zbrojarza-betoniarza, organizację robót budowlanych oraz kosztorysowanie. Ten ostatni bardzo nam pomógł oszacować koszty budowy - mówiła w rozmowie z naszą reporterką Agnieszka Chadouli.

- Nie umiałam sobie tego wyobrazić, jak zamierzają to pogodzić z obowiązkami, które wykonują na co dzień. Widziałam, że się uczą, stresują egzaminami. Zaimponowali mi tym - mówiła Iza, córka Agnieszki i Sergiusza.

Kursy i budowa zabrały parze każdy weekend w przeciągu trzech lat. Z pomocą córek zdołali postawić dom w stanie surowym w ciągu sześciu miesięcy, pracując tylko w weekendy od 6 do 21. Dlaczego zdecydowali się samodzielnie wybudować dom? - Trudno znaleźć rzetelnych wykonawców, a na dobre firmy czeka się latami. Kiedy już zaczęliśmy planować budowę, wiedziałem, że będziemy to robić razem - mówił Sergiusz Kumala.

Kobieta na budowie

Kobieta, która pracuje na budowie to spora sensacja. - Każdy, kto tu przyjeżdżał, zastygał na 3-4 minut i nie mógł uwierzyć, że kobiety stawiają dom. Taka praca wymaga od kobiety dużo samozaparcia i często kończy się połamanymi paznokciami - mówił Sergiusz.

Ale to nie połamane paznokcie czy zniszczone dłonie były największym problemem. - Pewnego dnia wiązaliśmy płytę. Kładzie się ją na kratę i przywiązuje małymi drucikami. Było wtedy strasznie gorąco, później zaczęło padać, a my nie mogliśmy przerwać pracy. Pomyślałam, że się poddam i już więcej tu nie przyjadę - mówiła Iza.

Na szczęście nie dotrzymała słowa i dzięki jej pomocy rodzina może się cieszyć własnym domem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Dorota Szelągowska tworzy wnętrza w stylu boho. Właścicielka mieszkania: "Tu można czuć się tylko zrelaksowanym"

Siła jest kobietą. Ratowniczka medyczna i techniczka dostępu linowego: "To nie jest zawód często wybierany przez kobiety"

Jednym zdjęciem Otylia Jędrzejczak rozczuliła fanów. "Ilość endorfin szybuje do sufitu"

Reporter: Izabela Kaczyńska
Co sądzisz o tym artykule?
95
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
22.04.2021
Kugi3l
O ile w prace żelbetowe i murarskie, a także wykończenie domu w wewnątrz jestem w stanie uwierzyć, to ciężko mi sobie wyobrazić jak w 4 osoby (w tym 3 kobiety) wykonać np. więźbę dachową.
21.04.2021
Kinia
Samodzielna budowa domu to jest świetny pomysł na weekendy. Fakt, że czasochłonny, długo terminowy, ale to wszystko bardzo cieszy.
21.04.2021
Kinia
My budujemy dom bez żadnych kursów. Dużo większy niż dom tych państwa.