Styl Życia

Seniorze! Nie otwieraj drzwi nieznajomemu. Jak bronić się przed złodziejami?

Styl Życia

Seniorze! Nie otwieraj drzwi nieznajomemu. Jak bronić się przed złodziejami?

Historia 99-letniej Pani Ewy, która została okradziona poruszyła ludzi. Dzięki ludziom dobrej woli udało się uzbierać Zebrano ponad 400 tys zł! W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy podinsp. Magdalenę Bieniak i Łukasza Salwarowski, redaktora naczelnego „Głosu Seniora”, z którymi porozmawialiśmy, na co powinni uważać starsi ludzie. Jak bronić się przed złodziejami?

Historia Pani Ewy poruszyła Polaków

W ubiegłym tygodniu Pani Ewa Bebek z Bialska-Białej została okradziona przez nieznanych sprawców. Młoda para weszła do jej mieszkania pod pretekstem poinformowania o planowanym remoncie. Zamiast remontować zamknęli staruszkę w łazience i splądrowali mieszkanie. Ich łupem padły oszczędności pani Ewy: 4 tysiące złotych.

Niestety przestępcy, którzy liczą na szybki i łatwy „łup", często obierają na swoje ofiary osoby w podeszłym wieku. Jest to spowodowane tym, że osoby starsze wykazują się dużą empatią w stosunku do drugiego człowieka i zbyt szybko im ufają.

Jak się bronić przed złodziejami?

W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym, jakie nowe wymyślne metody stosują złodzieje? Jak się przed nimi bronić?

Jak zaznacza Pan Łukasz, złodzieje są bardzo sprytni, podstępni i przebiegli.

Niestety przestępcy wyszukują co chwila nowych sposobów i nowych form. Cały czas musimy podążać za kreatywnością złodziei. "Na wnuczka", "ma prokuratora", "na CBŚ", "na gazownika", "na listonosza". Sposobów jest mnóstwo.

Jak dodała podinsp. Magdalena Bieniak, tylko w tym roku przestępstwo "na wnuczka"  przyniosło straty 14 mln złotych! Zarejestrowano aż 290 przypadków.

Jedyne co możemy zrobić, to edukować seniorów o czyhających zagrożeniach. Jeżeli mamy wątpliwości, co to np. hydraulika, który chce nas odwiedzić, warto zadzwonić do firmy, którą dana osoba reprezentuje.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
73
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0