Jakie wybrać rośliny do oczka wodnego i jak je sadzić

Rośliny wokół oczka wodnego w ogrodzie
Fot. cjmckendry/getty Images
Woda to duża atrakcja w każdym ogrodzie, dlatego wielu z nas marzy o choćby niewielkim stawie przed domem. Dowiedz się, jakie rośliny do oczka wodnego najlepiej wybrać i jak je sadzić.

Odpowiednio dobrane rośliny do oczka wodnego podkreślą jego piękno, będą cieszyć oko zielenią liści i kolorowymi kwiatami. Warto zastosować również rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę. Musimy pamiętać, by je właściwie posadzić.

Oczko wodne – rośliny

Sadzenie roślin w oczku wodnym należy starannie zaplanować. Roślinność dzielimy na strefy: wody głębokiej, płytkiej, powierzchniową, bagienną i nadbrzeżną. Rośliny do oczka wodnego wymagają sadzenia w gruncie i przygotowania właściwego podłoża (prócz roślin swobodnie pływających). Najlepiej użyć gotowej mieszanki podłoża przeznaczonej dla roślin wodnych. Pamiętajmy, by nie korzystać z żyznej ziemi ogrodowej, gdyż będzie dobrą pożywką dla glonów. Rośliny do oczka sadzimy wczesną wiosną, w ażurowych, wyłożonych geowłókniną i wypełnionych podłożem pojemnikach, np.w plastikowych koszykach. Obsypujemy pojemnik żwirem, aby się w wodzie nie przemieszczał, a ziemia nie została wypłukana i rozgrzebana przez ryby. Następnie moczymy i umieszczamy na dnie.

Rośliny do oczka wodnego – strefa wody głębokiej

Rośliny wodne do oczka sadzone na głębokości 50-150 cm ukorzeniają się na dnie stawu i w większości są łatwe w uprawie. Zdecydowanie najczęściej spotykana w naszych oczkach wodnych jest lilia wodna, nazywana nenufarem. Swoją popularność zawdzięcza pięknym liściom i kwiatom unoszącym się na powierzchni wody. Kwitnie od czerwca do października, zależnie od odmiany – białymi, żółtymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami. Inną polecaną rośliną do strefy wody głębokiej jest moczarka kanadyjska. Jej ogromną zaletą jest produkowanie dużej ilości tlenu i pobieranie z wody wapnia i związków azotowych. Stanowi też pokarm dla ryb stawowych. Grążel żółty z pięknymi sercowatymi liśćmi i żółtymi kwiatami również świetnie sprawdza się w oczku wodnym.

Rośliny do oczka wodnego – strefa wody płytkiej

W strefie płytkiej na głębokości 30-50 cm w większości sadzimy rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę . Wybrane rodzaje pobierają substancje odżywcze z wody, usuwają z niej związki organiczne i zapobiegają rozwojowi glonów. Dobrym przykładem jest w tym przypadku kosaciec żółty. Zdobi dużymi, nawet dwumetrowymi liśćmi i żółtymi kwiatami w maju i czerwcu. Popularna w polskich stawach pałka wodna w każdej odmianie (pałka wąskolistna, szerokolistna i drobna) będzie świetną ozdobą zarówno małego, jak i dużego oczka wodnego. Pałka wodna jest bardzo dekoracyjna – ma zielone łodygi i liście oraz długie nawet na 30 cm kwiatostany. Równie ozdobny jest grzybieńczyk wodny ze swoimi okrągłymi liśćmi i drobnymi żółtymi kwiatami pływającymi po tafli wody.

Rośliny do oczka wodnego – strefa powierzchniowa

W strefie wodnej sadzimy rośliny do oczka wodnego pływające , które mają największe walory dekoracyjne. Niestety, w większości źle znoszą polskie zimy, dlatego najczęściej są roślinami jednorocznymi. Łatwo się je jednak sadzi – wystarczy wrzucić wybraną kępkę do stawu. Hiacynt wodny jest dobrym przykładem rośliny bardzo ozdobnej, mającej okazałe liliowo-fioletowe kwiaty i grube soczysto zielone liście. Należy do roślin egzotycznych i, niestety, ma duże wymagania – zakwita tylko w temperaturze około 25 stopni, do tego potrzebuje też stanowiska słonecznego. Z tropików pochodzi również pistia rozetkowa, która zdobi dużymi, zielonymi i lekko karbowanymi liśćmi. Jej obecność zapobiega rozwojowi glonów. Jedną z najpopularniejszych roślin pływających w naszych stawach jest z pewnością żabiściek. Jego liście przypominające kształtem serca unoszą się efektownie na tafli wody. Kwitnie wspaniale pachnącymi białymi kwiatami.

Rośliny do oczka wodnego – strefa bagienna

Na brzegu, na głębokości 10-20 cm, sadzimy rośliny odpowiednie dla strefy bagiennej. Tutaj swoje zastosowanie znajduje często spotykana w wielu zbiornikach wodnych babka wodna, nazywana żabieńcem. Dzięki okazałym błyszczącym liściom i kwiatom stanowi ładną dekorację każdego stawu. Piękne sercowate sztywne liście czermieni błotnej dodają uroku tafli wody w oczku. Czermień błotna to również ciekawe białe kwiaty, które po przekwitnieniu zamieniają się w kolby czerwonych owoców. Bardzo efektowną dekoracją, nadającą naturalności oczku wodnemu, jest krwawnica pospolita. Wyróżniają ją wysokie łodygi, obsypane fioletowym kwiatostanem.

Zobacz film: Funkcjonalne rozwiązania dla Twojego ogrodu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Rośliny do oczka wodnego – strefa nadbrzeżna

Rośliny przy oczku wodnym, czyli rosnące w strefie nadbrzeżnej, to sitowia. Najlepiej w tym miejscu prezentują się trawy i wysokie rośliny o sztywnych i długich liściach. Na brzegu warto posadzić tatarak trawiasty, który tworzy zwarte kępki wąskich i sztywnych liści. Ta niewielka roślina idealnie nadaje się do mniejszych oczek wodnych. Z kolei bardzo popularna przy wielu zbiornikach wodnych trzcina pospolita, ze swoimi okazałymi zwartymi łanami liści, ozdobi tylko sporej wielkości staw. Dawkę egzotyki do naszego oczka wodnego wprowadzi za to cibora zmienna, nazywana papirusem, która może dorastać nawet do 2 metrów, dlatego też jest polecana do większych zbiorników.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości