Jesteś przemęczona i masz problemy z koncentracją? To może być przesilenie wiosenne

Przesilenie wiosenne - co to jest i jak sobie z nim poradzić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Wiosna, ach to ty!
Wiosna, ach to ty!
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Skaldowie – „Wiosna”
Skaldowie – „Wiosna”
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Szukamy wiosny w lesie
Szukamy wiosny w lesie
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
Przygotowania do wiosny
Przygotowania do wiosny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Przesilenie wiosenne, którego symptomami są: przemęczenie, nieuzasadniony niepokój, problemy z koncentracją, a niejednokrotnie także kołatanie serca, stanowi efekt zmiany, jaką dla organizmu jest przejście z okresu jesienno-zimowego do wiosenno-letniego. Sprawdź szczegóły tego zjawiska.

Nie bez powodu lekarze twierdzą, że to właśnie marzec i kwiecień są idealnym okresem na urlop. Zwłaszcza, że przesilenie wiosenne może wiązać się z równie uciążliwymi objawami, jak to jesienne.

Co to jest przesilenie wiosenne?

Przesilenie wiosenne nie jest chorobą. To zespół objawów pojawiających się w marcu i kwietniu, czyli w okresie przejściowym między sezonem jesienno-zimowym na wiosenno-letnim. Dla ludzkiego zegara biologicznego taka zmiana może okazać się dużym szokiem. Dynamiczne przejście między zimowym uśpieniem a szybkim skokiem temperatury i zwiększoną ilością słońca niejednokrotnie powoduje problemy z koncentracją, zmęczenie, a także kołatanie serca lub „łamanie w kościach”. Objawy przesilenia wiosennego są po prostu sygnałem, że organizm nie radzi sobie z tą radykalną zmianą.

Przyczyny przesilenia wiosennego

Zawroty głowy w czasie przesilenia wiosennego, problemy ze skupieniem, częstsze infekcje – wszystko to stanowi efekt szybkiej zmiany pory roku. Zegar biologiczny w okresie jesienno-zimowym wyhamowuje, organizm wydziela większe ilości melatoniny, zredukowana natomiast zostaje produkcja kortyzolu. To sprawia, że jesień i zima sprzyjają rozleniwieniu oraz zmniejszeniu aktywności.

Natomiast wiosna przychodzi nagle, właściwie z dnia na dzień. Pojawia się słońce, szybko rośnie temperatura powietrza, zmuszając ludzi do zrzucenia zimowych kurtek i ciepłych kozaków. Z tego powodu organizm – wyciszony i rozleniwiony po zimie, uśpiony brakiem słońca oraz dietą uboższą w witaminy i minerały – doznaje prawdziwego szoku. Brak tzw. przedwiośnia, czyli okresu przejściowego między zimą a wiosną, sprzyja pojawieniu się przesilenia.

Przesilenie wiosenne – kiedy się pojawia i ile trwa?

Data przesilenia wiosennego nie wiąże się bezpośrednio z początkiem kalendarzowej wiosny. Jego pojawienie się jest uzależnione od zmieniającej się pogody. Im dłużej trwa zima, tym skok temperatury może okazać się bardziej radykalny, a samo przesilenie przesunąć się w czasie. Objawy wiosennego przesilenia mogą być odczuwalne nawet przez kilka tygodni.

Przesilenie wiosenne – objawy

Objawy tego stanu w dużej mierze przypominają te, które pojawiają się na przełomie lata i jesieni, choć ich przyczyny są inne. Do najczęstszych objawów przesilenia wiosennego należą:

  • bóle i zawroty głowy,
  • senność,
  • trudne do opanowania zmęczenie (jego przyczyną jest niedobór żelaza),
  • bóle i skurcze mięśni (spowodowane niedoborem witamin i soli mineralnych, a także magnezu),
  • osłabiony refleks (z powodu niedoboru potasu),
  • ogólne osłabienie,
  • wypadanie włosów (w wyniku braku cynku).

Co na przesilenie wiosenne?

Sposób na przesilenie wiosenne to przede wszystkim wartościowa dieta, która przyśpiesza uśpiony po zimie metabolizm i dodaje energii. Oczywiście zastąpienie białego pieczywa, makaronów i słodyczy pojawiającymi się na rynku nowalijkami nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ są to najczęściej rośliny szklarniowe, opryskiwane dużą ilością pestycydów.

Dużo lepszym sposobem na przesilenie wiosenne jest dieta bogata w kasze (jaglaną, gryczaną oraz komosę ryżową), dziki ryż, orzechy czy ryby. Produkty te pozwalają uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Świadoma dieta, bogata w witaminy B1, B2, B6, witaminę E, kwas foliowy, potas, fosfor, magnez, cynk, żelazo, wapń oraz krzem, pozwala skutecznie walczyć z objawami. Jakie witaminy na przesilenie wiosenne stosować? W czasie przesilenia warto zadbać o świadomą suplementację witaminy C i D, a także kwasów omega-3.

Dieta na przesilenie wiosenne to nie wszystko. Warto pomyśleć o umiarkowanej, ale regularnej aktywności fizycznej. Bieganie, pilates, joga lub dowolne zajęcia fitness sprzyjają produkcji serotoniny oraz przyspieszają metabolizm. Nie można jednak zapominać o odpowiedniej ilości snu i czasu na regenerację.

Przesilenie wiosenne a depresja

Przesilenie wiosenne jest często efektem nadmiernej ilości bodźców, które pojawiają się wraz z nadejściem wiosny. Zbyt wiele bodźców może natomiast wywoływać reakcję wycofania się, którą określa się mianem nastroju depresyjnego. W takim przypadku należy świadomie odpowiadać tylko na część bodźców i nie przemęczać się. Próba natychmiastowego powrotu do stuprocentowej aktywności może bowiem wywołać efekt przeciwny do zamierzonego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości