W kuchni Dzień Dobry TVN dziś pomidorowa! Czy jest tu ktoś, kto jej nie lubi? Kasia Bukowska pokazała, jak zrobić pomidorówkę od podstaw. Jak podsmażyć warzywa, by wydobyć z nich smak i aromat? Jakiego mięsa najlepiej używać na wywar?
Klasyczna pomidorowa od podstaw
Składniki:
- 1 pęczek włoszczyzny
- 2 łyżki masła
- 1 łyżeczka ziela angielskiego
- 4-5 listków laurowych
- 1 łyżeczka pieprzu w ziarnach
- 1 porcja rosołowa z indyka (np. 1 szyjka, 1 skrzydło)
- ok. 300 g wołowiny (najlepiej szponder)
- 1 słoiczek (ok. 200 g) koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki mąki
- 250 ml śmietany kremówki (30%)
- sól, pieprz, cukier
Przygotowanie:
Tak zawsze zaczynamy gotowanie dobrego bulionu – włoszczyznę (a więc ok.3 marchewek, 1-2 pietruszki, ½ selera, 1 pora) obieramy i wrzucamy do dużego garnka z rozgrzanym masłem. Warzywa podsmażamy na złoty kolor.
Dosypujemy przyprawy – ziele angielskie, liść laurowy i pieprz ziarnisty. Bardzo często bulion wzbogacamy też innymi dodatkami (skórką cytrynową, łodyżką selera naciowego, ząbkiem czosnku, goździkami, suszonymi grzybami, cebulą, kawałkiem imbiru).
Wszystko smażymy na niewielkim ogniu, a gdy warzywa są złoto-brązowe i pachnące wlewamy zimną wodę – około 3 litrów. Dokładamy opłukane pod wodą mięso (indyka i wołowinę) i całość gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez około 5 godzin. Możemy skrócić czas jego gotowania do ok. 2 godzin i nieco zwiększyć ogień. Jeżeli na powierzchni pojawiają się szumowiny z mięsa, możemy je zbierać łyżką cedzakową, jednak przy powolnym gotowaniu i zalaniu zimną wodą jest ich naprawdę mało.
Gdy bulion jest aromatyczny przyprawiamy go intensywnie solą i próbujemy. Dobry bulion to dobra pomidorowa!
Koncentrat pomidorowy mieszamy w misce z mąką, by nie było żadnych grudek. Dolewamy śmietanę, ponownie mieszamy, po czym wlewamy chochlę gorącego wywaru. Mieszamy i wlewamy całość do zupy. Gotujemy około 5 minut. Jeżeli chcemy, żeby nasza pomidorowa była intensywniejsza stopniowo, łyżka po łyżce dodajemy więcej koncentratu i próbujemy, czy osiągnęliśmy idealny efekt.
Dopiero, gdy zupa zgęstnieje doprawiamy ją solą, pieprzem i cukrem – do smaku (zwykle około 1-2 łyżeczek).
Podajemy z ugotowanym makaronem lub ryżem, posypujemy posiekaną natką pietruszki, ewentualnie z kleksem kwaśnej śmietany.
Intensywnie pomidorowa na rosole
Składniki:
- 2 litry dobrego rosołu
- 500 ml passaty pomidorowej
- 1 pęczek natki pietruszki
- 2 marchewki z rosołu
- 10 suszonych pomidorów
- 1 ½ łyżki mąki
- 250 ml śmietany kremówki (30%)
- sól, pieprz, cukier
Przygotowanie:
Rosół gotujemy w dużym garnku i dolewamy do niego passatę pomidorową. Całość gotujemy na małym ogniu wraz z łodyżkami natki pietruszki (listki zostawiamy do dekoracji).
Do blendera wkładamy 2 ugotowane marchewki z rosołu, suszone pomidory, półtorej łyżki mąki i wszystko miksujemy na gładko. Mieszamy ze śmietanką i przelewamy do gorącej zupy.
Gotujemy około 5 minut, by zupa zgęstniała po czym próbujemy i doprawiamy do smaku – solą, cukrem i przede wszystkim pieprzem – pomidorówka powinna być pieprzna.
Podajemy z makaronem lub ryżem, posypujemy natką pietruszki.
Kamil Piklikiewicz/East News
Krem z pomidorów z mlekiem kokosowym
Składniki:
- 2 łyżki masła
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- ½ selera
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1/3 – 1 papryczka chilli (według upodobań)
- 2 puszki pomidorów pelati
- 1 puszka mleka kokosowego
- ½ łyżeczki miodu
- sól i pieprz
- 3 łyżki posiekanej kolendry
- makaron ryżowy
Przygotowanie:
Do garnka wrzucamy 2 łyżki masła. Gdy tłuszcz się nagrzeje dokładamy obrane marchewki, pietruszkę i seler, pokrojoną w ćwiartki cebulę, obrane ząbki czosnku i kawałek (według upodobań) ostrą papryczkę. Wszystko podsmażamy na złoty kolor, warzywa mają zacząć pięknie pachnieć i wyglądać.
Następnie do garnka wlewamy około 1-1 ½ litra wody (by zupa była kremowa, jeżeli wolimy rzadszą konsystencję dolewamy jej więcej). Gotujemy około godziny pod przykryciem na wolnym ogniu.
Po tym czasie z bulionu wyjmujemy seler i pietruszkę, za to dodajemy pomidory pelatti i mleko kokosowe. Gotujemy około 5 minut, przyprawiamy miodem, solą i pieprzem.
Całość blendujemy na gładko. Gotujemy jeszcze 2 minuty i już możemy podawać. Najlepiej z makaronem ryżowym i świeżą kolendrą.
Kamil Piklikiewicz/East News
Zobacz też:
- Zupy rozgrzewające – idealne na chłodne dni. Przepisy utytułowanego szefa kuchni
- Rozgrzewające zupy - przepisy Darii Ładochy
- Przepisy na pyszne zupy. Bulion warzywny, krem dyniowy, zupa z porów, jarmużu i buraków
Autor: Magdalena Gudowska