Pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem jest uszczelnienie przepisów - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Sejmu. Zawiera on m.in. propozycję rozszerzenia kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać właściciel sklepu. Kto zalicza się do tego grona?
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) złożyła w sejmie projekt ustawy dotyczący uszczelnienia handlu w niedzielę. Jedna ze zmian dotyczy pracy właścicieli sklepów.
Rodzina może stanąć za ladą za darmo
Jak podaje tvn24.pl projekt zawiera propozycję rozszerzenia kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać " przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek ". Co to oznacza w praktyce? Właściciel będzie mógł skorzystać z pomocy:
- małżonka,
- dzieci własnych,
- dzieci małżonka,
- dzieci przysposobionych,
- rodziców,
- macochy lub ojczyma.
Sęk w tym, że taka osoba nie może być zatrudniona w tej placówce handlowej, czyli za swoją "pomoc" nie otrzyma wynagrodzenia.
"Taka propozycja zmiany przepisu jest akceptowana społecznie; w praktyce bowiem przedsiębiorca będący osobą fizyczną objęty wyłączeniem spod zakazu handlu w niedziele i święta na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy niejednokrotnie korzysta z nieodpłatnej pomocy członków najbliższej rodziny w czasie prowadzenia handlu w takie dni" – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Natomiast do osób, które nie mogą stanąć za ladą zaliczają się m.in. dziadkowie, rodzeństwo, wnukowie czy partnerzy.
Problematyczne placówki pocztowe
Grupa posłów zaproponowała też, by zlikwidować lukę w przepisach.
"Proponowana zmiana art. 6 ust. 1 pkt. 7 ustawy polega na przesądzeniu, iż z wyłączenia spod zakazu handlu mogą korzystać placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, a nie - jak to wynika z obecnie obowiązującej ustawy – wszystkie placówki pocztowe. Takie doprecyzowanie przepisu jest konieczne i oczekiwane społecznie ze względu na praktykę stosowania tego przepisu w obecnym jego brzmieniu" - napisano w uzasadnieniu.
Zobacz także:
Wakacje 2021 w cieniu czwartej fali pandemii. Dokąd podróżować, a których krajów lepiej unikać?
Polacy odkryli planetoidę. Olga Tokarczuk została jej patronką
Zobacz wideo: „Duże utrudnienie”. Co Polacy myślą o zakazie handlu w niedziele?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: TVN24 Biznes/Fakt.pl