Gorące tematy

Obejście zakazu handlu w niedziele będzie trudniejsze. Co może się zmienić?

Pani w sklepie

SDI Productions/Getty Images

Gorące tematy

Obejście zakazu handlu w niedziele będzie trudniejsze. Co może się zmienić?

Pani w sklepie

SDI Productions/Getty Images

Do Sejmu trafił nowy projekt ustawy uszczelniającej zakaz handlu w niedziele. Przewiduje on, że w dni niehandlowe otwarte będą mogły być tylko te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów – powiedział PAP poseł PiS Janusz Śniadek.

Zakaz handlu w niedziele – nowelizacja ustawy

Zakaz handlu w niedziele i święta coraz częściej jest omijany dzięki podjęciu przez firmy tzw. działalności pocztowej. Już niedługo sklepy mogą mieć problem z obejściem prawa. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

- Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu, jest już w Sejmie i czeka na nadanie numeru i podpis pani marszałek - powiedział poseł. 

Ponadto Śniadek ocenił, że niektóre podmioty działają fikcyjnie, a złożony przez niego projekt przedstawia jasne zasady. Sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający.

Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej 

- zaznaczył Śniadek.

Inspekcja Pracy będzie badała rejestr

Przypominamy, że 9 lipca 2021 roku Poczta Polska poinformowała o podpisaniu umowy z właścicielem sieci sklepów Biedronka. Dokument ten zezwolił na działalność sklepów w niedziele niehandlowe. Od 18 lipca otwartych będzie zatem kilkadziesiąt sklepów tej sieci.

Rzecznik rządu Piotr Müller komentując sytuację powiedział: - Polski rząd stoi na tym samym stanowisku cały czas - będziemy prowadzić takie działania legislacyjne, aby ewentualne sposoby omijania tych przepisów likwidować.

Janusz Śniadek dodał także, że Inspekcja Pracy będzie badała rejestr podmiotów, sprawdzając, czy placówka spełnia warunek określonych przychodów. W tym przypadku muszą być większe niż 50 proc. całości.

Termin ogłoszenia przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie przepisów wprowadzających zakaz handlu w niedziele został zaplanowany na 27 lipca.

Zobacz wideo: Fajna sprawa z tymi niedzielami handlowymi. Mniejszy tłok podczas zakupów

Zobacz także:

Planujesz dłuższe życie? Więcej się ruszaj

Młoda mama na czarnej liście pasażerów linii lotniczych. Przyczyną konfliktu była pielucha

Gdzie jest burza 18.07? Relacja NA ŻYWO. Szczególne zagrożenie nagłymi zmianami pogody m.in. w Karpatach

Co sądzisz o tym artykule?
64
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0