Newsy

Ważne zmiany w egzaminach na prawo jazdy! Dzięki nim poprawi się zdawalność?

Egzamin na prawo jazdy

Fot. ljubaphoto / Getty Images

Newsy

Ważne zmiany w egzaminach na prawo jazdy! Dzięki nim poprawi się zdawalność?

Egzamin na prawo jazdy

Fot. ljubaphoto / Getty Images

Szykują się zmiany w egzaminach dla osób, które straciły prawo jazdy. Kierowca, który stracił prawo jazdy i będzie podchodził do egzaminu, będzie traktowany tak samo jak osoba, który nigdy prawa jazdy nie miała. To nie koniec - w życie wejdą kolejne zmiany, np. egzaminujący będzie mógł przeprowadzić nie więcej niż 9 egzaminów praktycznych jednego dnia, dodatkowo egzaminy będą wyznaczane na konkretną godzinę, co zmniejszyć stres u kursantów.

Więcej: Czy kobiety są gorszymi kierowcami (i dlaczego nie)


Zmiany w egzaminach na prawo jazdy! Co się zmieni? Oto najważniejsze punkty:

  • Kierowca, który stracił prawo jazdy, będzie traktowany tak, jakby nigdy go nie miał i na egzaminie będzie najpierw zdawał test. 
  • Egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 9 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny w ciągu 50 minut. Ta zmiana zaniepokoiła WORD-y w całej Polsce, bowiem może to oznaczać potrzebę zatrudnienia dodatkowo ok. 150 egzaminatorów.
  • Egzaminy będą wyznaczane na konkretną godzinę. Egzamin teoretyczny, jak i praktyczny na prawo jazdy, będzie się rozpoczynał dokładnie o godzinie wskazanej przez WORD. Zmiana ta jest podyktowana faktem, iż czekający dłużej na egzamin, bardziej się stresuje, co może bezpośrednio przełożyć się na wynik egzaminu.
  • Osoby niepełnosprawne, które nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy, będą mogły skorzystać z czterokołowca lekkiego. Kategoria AM uprawnia do kierowania motorowerami i czterokołowcami.

Kolejna zmiana polega na tym, że egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci, wystarczy podpis (imię i nazwisko) oraz numer uprawnień. 

Za którym razem zdałeś egzamin na prawo jazdy?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki


Zobacz też: Prawo jazdy. Czy łatwo je zdobyć i czemu warto je mieć?

Zobacz film: Jak zminimalizować skutki wypadku samochodowego? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
90
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0