Gorące tematy

Pożegnanie premiera Jana Olszewskiego

Gorące tematy

Pożegnanie premiera Jana Olszewskiego

Premier Jan Olszewski zmarł 7 lutego. Dzisiaj na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach odbyło się ostatnie pożegnanie polityka. Żałoba narodowa zakończy się o godzinie 19. W dzień Dobry TVN o dokonaniach Olszewskiego i o tym, jakim był politykiem przypomniał Andrzej Stankiewicz. Dziennikarz przeprowadził ostatni wywiad z byłym premierem do książki „Ona. Za kulisami III RP”.

Jan Olszewski był premierem Polski w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL. Urodził się 20 sierpnia 1930 w Warszawie w rodzinie kolejarskiej związanej z PPS. W 1943 r. podczas okupacji wstąpił do Szarych Szeregów, był łącznikiem w Powstaniu Warszawskim. W 1953 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości (1953-54), później w latach 1954-56 w Polskiej Akademii Nauk (w Zakładzie Nauk Prawnych). Zmarł 7 lutego 2019 roku.

Pogrzeb Jana Olszewskiego i żałoba narodowa

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego rozpoczęły się już w piątek. Tego dnia rano trumna z ciałem byłego premiera została przywieziona do kancelarii premiera: do budynku wnieśli ją m.in. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. Następnie została przejęta przez żołnierzy i ustawiona w hallu KPRM. Tam każdy mógł oddać hołd premierowi Olszewskiemu.

Zrobili to m.in.: premier Mateusz Morawiecki, lider PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński oraz ministrowie.

Po śmierci Jana Olszewskiego prezydent Andrzej Duda zarządził żałobę narodową. Obowiązuje ona od północy z czwartku na piątek do dzisiaj do godziny 19.


Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
16.02.2019
a
Wspaniały Człowiek!