Gorące tematy

Policja zamknęła firmę znanego znachora Jerzego Z. To koniec jego działalności?

Gorące tematy

Policja zamknęła firmę znanego znachora Jerzego Z. To koniec jego działalności?

Jerzy Z. - znany z internetu kontrowersyjny znachor ma kłopoty. Prokuratorzy i policjanci przeszukali, a następnie zamknęli jego firmę. Co mu się zarzuca? O działalności Jerzego Z., jego wyznawcach i obecnych problemach rozmawialiśmy z pediatrą dr Dawidem Ciemięgą, który miał okazję poznać znachora.

Jerzy Z. to propagator naturopatii i medycyny niekonwencjonalnej, który uważa się za uzdrowiciela. Jest znany między innymi z kontrowersyjnej terapii witaminą C. Większość jego poglądów jest niezgodna z aktualnym stanem medycznej wiedzy naukowej i spotyka się ze zdecydowaną krytyką ekspertów oraz środowisk akademickich.

To jest skrajny szkodnik, to jest człowiek, który miesza ludziom w głowie i - myślę - ma złe intencje. To jest człowiek nieposiadający wiedzy, człowiek, który wybiera pewne elementy z nauki, żeby nimi podbudowywać swoje chore historie.

- uważa Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

>>> Zobacz także:

Naturoterapia. Znachorstwo czy alternatywna metoda leczenia?

Ufacie znachorom?

Oferty „leczenia” przez znachorów. Czy warto?

Niedawno w internecie Jerzy Z. umieścił video, w którym instruuje jak w prosty sposób można - za pomocą masażu górnej wargi - poradzić sobie z zawałem serca. Co na to lekarze?

W przypadku zawału serca konieczny jest telefon do pogotowia ratunkowego, ponieważ liczy się każda minuta.

- tłumaczy prof. Paweł Burchardt ze szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu.

Niedawno doszło do przeszukania i zamknięcia firmy Jerzego Z., a prokuratura postanowiła mu zarzuty dotyczące obrotu produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia. Zawiadomienie o możliwości nielegalnego wprowadzania na rynek leków złożył Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec na podstawie ekspertyzy Narodowego Instytutu Leków.

Powodem złożenia tego zawiadomienia były publikacje i wypowiedzi Jerzego Z. dotyczące rozpoznawania i leczenia chorób, podejmowania lub niepodejmowania określonych metod leczniczych.

- powiedział Paweł Grzesiewski z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.


Co sądzisz o tym artykule?
189
763
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
9
22.06.2020
Bord
Nie zamknęli tylko sprawdzali i proszę okazało się że ma czyste i dobre ...znów mogłam zamówić
09.05.2019
Melle
pół łyżeczki witaminy C na pół szklanki wody co 2 godziny i 4 dnia wstałam bez bólu
08.05.2019
akksel
Powiem Wam tak. Piszą tu o "kontrowersyjnej terapii" witaminą C. Tymczasem ja od półtora ponad roku przyjmuje dużą dawkę witaminy C. Jakie są efekty? Postanowiłem to sprawdzić na włsnej skórze, bo przeciez nadmiar witaminy C jest wydalany z organizmu, a więc ryzyko zerowe.
A więc od 20 miesięcy nie choruję. Kilkakrotnie były próby, jakby katar atakował, przeziebienie, ale te próby trwały po kilka godzin i organizm wygrywał. Zazwyczaj dzieci do domu ściągaja mase zarazków ze szkoły, cała rodzina przeszła przez te 20 miesuęcy coroczny cykl chorób, przeziebień, katarów, ja ich tylko obsługiwałem. Moja żona w końcu również dała się przekonać, dzieci również otrzymują wieksze dawki witaminy i tak od kilku miesięcy nikt nie choruje. Tak więc choć z trudem, to musze uznać, że to prawda. Co prawda ja uzupełniam jeszcze dodatkowo jednocześnie witaminę D. Może to ma również znaczenie? W każdym razie, witamina C czyni cuda. Mała łyżeczka dziennie rozpusczona w pół litra wody, popijana w zależności od ochoty.
05.05.2019
Ciekawy życia
Mnie zastanawia od kiedy rolnictwo w Polsce będzie przestępstwem no bo wkoncu tylu rolników sieje różne zboża itp. a to przecież lekarstwo jest patrząc na to co nasza prokuratura mówi. Hahaha 🤣🤣🤣🤣
05.05.2019
Małgorzata
Jeśli ktoś ma powody by nie wierzyć w skuteczność leczenia, poprostu niech nie korzysta z pomocy"znachora".
Tylu lekarzy wyrządza krzywdę swoim pacjentom stawiając niewłaściwe diagnozy, okaleczając ludzi na całe życie.
Błędy lekarskie dlaczego tak trudno jest udowodnić przed sądem. Dlaczego tym okaleczonym nie pomożecie?
05.05.2019
Vici
W tym wszystkim zapomniano o dr. Ferdynandzie Barbasiewiczu, twórcy klawiterapii, który stworzył właśnie tę metodę stymulowania pod nosem punktu GRP26 w przypadku zawału/zapaści. Przypisywanie tego Jerzemu Ziębie uważam za niepoważne.
Czy osoba, która nie ma przygotowania medycznego a zobaczy człowieka z prawdopodobieństwem zawału (po zadzwonieniu na pogotowie) ma stać i przyglądać się jak ten człowiek umiera? Chyba lepiej zastosować jakąkolwiek, najbardziej prostą metodę z nadzieją, że uda się uratować takiego człowieka.
05.05.2019
Szymon
Liczą się nawet sekundy a nie minuty . Za ile przyjedzie pogotowie ? A ty ( Ty) będziesz czekał zamiast próbować pomóc : ojcu, matce, żonie , kochance . Wpierw chociaż doczytaj , pomyśl - potem oceniaj. Jesteś z tych , którzy myślą , że myślą , że wiedzą .
04.05.2019
Iwona
Czy wy macie jakieś pojęcie o tym, na czym polega działalność pana Zięby? Czy po prostu tak najeżdżacie na niego, bo tak? Przecież wszystko, o czym napisał w "Ukrytych terapiach" nie jest wzięte z nieba, tylko jest to wiedza zebrana od lekarzy, którzy tak leczą. Weźmy np. witaminę D. Lekarz z Brazyli wiele lat temu stworzył protokół leczenia MS, nazywa się Protokół Coimbra, od nazwiska tego lekarza. Obecnie jest on stosowany na wszystkie choroby autoimmunologiczne i polega na stosowaniu m.in. dużych dawek wit. D. I są efekty, ludzie zdrowieją! A nam każe się brać 2 tys. tej witaminy, żeby się nie zatruć. A oni prowadzą badania i wiedzą lepiej.
04.05.2019
a
Lekarze nie chcą wyleczyć, zaleczają i faszeruja ludzi lekami do konca zycia - taki mają biznes!
Rozwiń wszystkie komentarzy